منجمان سیاهچاله عظیمی را در یک ناحیه غیرمنتظره از هستی شناسایی کردند

ناسا روز گذشته اعلام کرد، ستاره شناسان آن سیاه چاله عظیمی را در مرکز کهکشانی پیدا کرده اند که در «ناحیه کم جمعیتی» از هستی قرار دارد.

این یافته از آن جهت اهمیت دارد که پیشتر تصور می شد، سیاه چاله های با این ابعاد و انداره تنها در مرکز خوشه های کهکشانی بسیار بزرگ وجود دارند. اما حفره جدید یافت شده که توسط تلسکوپ فضایی هابل متعلق به ناسا و همچنین تلسکوپ Gemini در هاوایی کشف شده خبر از این می دهد که این حفره ها بیشتر از آنچه تصور می شد رایج و متداول هستند.

چانگ پی ما، ستاره شناس سرپرست و محقق دانشگاه برکلی و همچنین کارشناس سیاهچاله های عظیم در این باره گفت: حفره سیاهی که به تازگی در مرکز یک کهکشان بیضوی به نام NGC 1600 شناسایی شده در یک مرداب کیهانی قرار دارد که در واقع گروه کوچکی از 20 یا تعداد بیشتری کهکشان را در خود جای داده است.

hamrah-mechanic

اما یک چیز دیگر نیز باعث شگفتی دانشمندان شد؛ اینکه سیاهچاله عظیم کشف شده که حدودا 200 میلیون سال نوری تا زمین فاصله دارد ظاهرا 10 برابر از آنچه پیشتر تصور می شد بزرگ تر است.

براساس یکی از فرضیات مطرح شده، این سیاهچاله حاصل ادغام دو سیاهچاله دیگر است و به همین خاطر تا این اندازه بزرگ شده است. این ادغام احتمالا زمانی رخ داده که دو سیاهچاله با یکدیگر برخورد کرده اند.

وقتی کهکشان ها با یکدیگر برخورد می کنند، سیاهچاله هایی که در مرکز هرکدام از آنها قرار دارند شروع به چرخیدن و بلعیدن توده های کناری خود می کنند تا اینکه به یکدیگر متصل می شوند و از این اتصال یک سیاهچاله بزرگ و جدید به وجود می آید که از آن زمان به بعد شروع به رشد می کند.

ما در این باره گفت: سیاهچاله برای آنکه تا این اندازه بزرگ شود باید فاز یا حالتی کاملا حریص داشته باشند که در این صورت حجم بالایی از گاز را مصرف خواهد کرد.

ستاره شناسان آن سیاهچاله را با اندازه گیری شتاب و سرعت ستاره هایی پیدا کرده اند که در اطرافش قرار دارند. در واقع ستاره ها تحت تاثیر گرانش سیاهچاله هستند و منجمان با اندازه گیری شتاب آنها می توانند به اطلاعات خوبی در مورد اندازه جرم و توده آن سیاه چاله دست پیدا کنند.

در این مورد خاص سیاهچاله ای که در مرکز NGC 1600 مشاهده شده است وزنی برابر با 17 میلیارد برابر خورشید دارد. البته سنگین ترین سیاهچاله دنیا در خوشه کهکشانی Coma قرار دارد که از 1000 کهکشان را در خود جای داده و اندازه اش با 21 میلیارد خورشید برابری می کند.

hamrah-mechanic

مطالب مرتبط

انتشار اولین گزارش اقتصادی ناسا: تاثیر ۶۴ میلیارد دلاری بر اقتصاد آمریکا

ناسا اولین گزارش اقتصادی خود را منتشر کرده که تاثیرش بر مشاغل و اقتصاد آمریکا را نشان می‌دهد. بر همین اساس آمارهای مهمی در این گزارش ناسا به چشم می‌خورد. گزارش ۲۶۷۰ صفحه‌ای ناسا نشان دهنده اقدامات این آژانس و چگونگی تاثیر آن بر اقتصاد آمریکا است.برخی از مهم‌ترین آمارهای این گزارش عبارتند از:  ناسا... ادامه مطلب

میزان تشعشات روی ماه ۲۰۰ برابر بیشتر از زمین است

برای اولین بار شاهد اندازه‌گیری تشعشات مانند پرتوهای کیهانی روی ماه هستیم که از ۲۰۰ برابر بودن میزان آن نسبت به زمین خبر می‌دهد و می‌تواند برای فضانوردان دردساز شود.زمانی که فضانوردان ناسا با خود تشعشع‌سنج به ماه بردند تا میزان تشعشات را اندازه‌گیری کنند، اطلاعات آن را هیچ‌وقت گزارش نکردند. حالا طبق پژوهشی جدید... ادامه مطلب

ناسا برای ایده‌های تامین انرژی روی ماه ۵ میلیون دلار جایزه می‌دهد

در سال ۲۰۲۴ فضانوردان ناسا دوباره پا روی ماه می‌گذارند و در صورتی که این ماموریت با موفقیت انجام شود، به انرژی زیادی نیاز خواهد بود و به همین دلیل ناسا جایزه ۵ میلیون دلاری برای ایده‌های عملی درنظر گرفته است.ناسا قصد دارد تحت برنامه «آرتمیس» دوباره انسان‌ها را راهی ماه کند و در حالی... ادامه مطلب

ماه‌نورد رباتیک ناسا سال آینده برای کشف آب به قمر زمین می‌رود

ناسا دانشگاه «کارنگی ملون» و شرکت Astrobotic را مأمور ساخت یک ماه نورد خودران برای جستجوی آب در قمر زمین کرد. این ماه نورد که MoonRanger نام دارد، سال آینده میلادی برای کشف یخ و غارها به ماه خواهد رفت.ناسا با برنامه «آرتمیس» قصد دارد سال ۲۰۲۴ فضانوردان را به ماه ارسال کرده و یک... ادامه مطلب

ناسا از نقشه راه خود برای بازگشت انسان روی ماه پرده برداشت

ناسا در گذشته رسما پروژه «آرتمیس» را معرفی کرده بود که طی آن اولین زن روی ماه پا می‌گذارد، با این حال اخیرا این آژانس فضایی جزئیات آن را منتشر کرده است.ناسا اعلام کرده تا سال ۲۰۲۴ دوباره بشر پا روی ماه می‌گذارد، با این حال برخی از متخصصان هوا و فضا این بازه زمانی... ادامه مطلب

ناسا شواهدی مستحکم از وجود یخ در قمر زحل کشف کرد

ناسا با تحلیل داده‌‌های دریافتی از فضاپیمای «کاسینی» به شواهد بسیار محکمی از وجود یخ تازه در قمر «انسلادوس»، زحل دست یافته است.«انسلادوس»، ششمین قمر زحل است که تاکنون اسرار سر به مهر بسیاری برای دانشمندان داشته است. سالهاست دانشمندان در تلاش برای کشف نشانه‌های حیات و بررسی وجود آب و یخ در این قمر زحل... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟