گذار از کسب و کار آفلاین به کسب و کار آنلاین چگونه است؟

روز به روز بر تعداد کارآفرینانی که از دنیای کسب و کار های فیزیکی به دنیای کسب و کار های آنلاین پا می گذارند افزوده می شود. علت این امر پتانسیل بالای دنیای اینترنت، و این حقیقت است که بسیاری از صنایع آفلاین در حال تبدیل شدن به شرکت های آنلاین هستند. این در حالی است که تحقق بخشیدن به این گذار می تواند کار آسانی نباشد.

آج آگراوال از Inc.com به تازگی با کامرون گاس، یکی از مؤسسین Quality Lead Associates، مصاحبه ای داشته است و در مورد مسیری که در این سناریو پیش روی کارآفرینان قرار می گیرد با او صحبت کرده است. گفتگوی جذاب این دو را در ادامه خواهید خواند.

اول از همه، می توانید خودتان را معرفی کنید؟

گاس: حتماً. من در حال حاضر کارآفرینی محسوب می شوم که ۸۰ درصد شرکت هایش آنلاین هستند. اما پیش از این، مسئولیت یک مجموعه بنگاه معاملات اتومبیل را بر عهده داشتم و بیشتر زندگی شغلی خودم را در کسب و کار های خودم و در محیطی صرف کرده ام که با مشتری مواجهه ی مستقیم دارد.

پتانسیل های فراوان اینترنت توجه من را به خود جلب کرد و در سال ۲۰۱۲ تصمیم گرفتم یک کسب و کار آنلاین به راه بیاندازم. این به چند دوره رشد و خریداری های متعددی منجر شد که ما را به اداره ی یکی از بزرگ ترین مؤسسات خلق مشتری راغب با تخصص در بازار های عمده فروشی آنلاین رساند.

گفتید پتانسیل بالای اینترنت توجه شما را جلب کرد، اما مگر چنین گذاری کار آسانی بود؟

گاس: باید بگویم خیر. به همین دلیل است که تصمیم گرفتم با صنعتی این کار را شروع کنم که پیش از آن تجربه اش را داشتم. من زمانی که یک مجموعه بنگاه معاملات اتومبیل را اداره می کردم، درکی کلی از انتظارات مشتریان و فروشندگان داشتم. به همین دلیل بود که تجسم محصول نهایی که می خواستم برایم سخت نبود. من درباره ی این صنعت به اندازه ی کافی اطلاعات داشتم که بتوانم از پس چنین گذاری بر بیایم.

با این وجود، بازاریابی، امور مشتریان، تولید و توسعه ی محصول در دنیای آنلاین به کلی متفاوت است. کمترین زحمت آن فرایند های پرداخت به ازای کلیک و تبدیل بازدید کننده به مشتری است که خودشان زحمات بسیار زیادی دارند. بنابراین توصیه ی من به کارآفرینان این خواهد بود که صنعتی را برای ورود به حوزه ی آنلاین انتخاب کنند که از قبل آن را می شناسند، و پیش از آنکه ردپای خود را گسترش دهند به طور کامل در آن مهارت کسب کنند.

شما بزرگ ترین چالش این گذار را چه می دانید؟

گاس: بزرگ ترین چالشی که من با آن مواجه شدم دست کم گرفتن تفاوت های روزمره ی این دو بود. عادت کردن به این احساس که قرار نیست صبح به صبح فروشگاهتان را باز کنید دشوار است. باید بتوانید در خلأ و انزوا به خودتان انگیزه بدهید. برای آنکه به این حالت عادت کنید باید انسان بی نهایت خودباوری باشید. من سال های سال با اعضای تیم خود تعامل رو در رو داشتم. اما در دنیای آنلاین، اکثریت ارتباطات و تعاملات شما از طریق تلفن یا ایمیل انجام می شود. بازگو کردن چشم انداز و صمیمی شدن با یک کارمند جدید از طریق ایمیل یا تماس تلفنی می تواند چالش برانگیز باشد. در کل عادت کردن به این موضوع برای من دشوار بود.

با این حال، بر خلاف یک کسب و کار آفلاین، در حوزه ی آنلاین باید آمادگی کار ۲۴ ساعته و ۷ روز هفته را داشته باشید و زمان خود را هوشمندانه مدیریت کنید. اینترنت یک فروشگاه حقیقی و فیزیکی در اختیار شما قرار نمی دهد، اما زحمت یک فروشگاه مجازی اگر نگوییم بیشتر، کمتر از یک فروشگاه حقیقی نیست. عملیات فروش به ساعات معینی محدود نیست، به همین دلیل شناسایی زودهنگام مشتری از اهمیت زیادی برخوردار است. موفقیت آنلاین مستلزم بهره گیری از مجموعه ی متفاوتی از مهارت هاست، از جمله سئو، روش های پرداخت به ازای کلیک، ایمیل، خبرنامه، و مدیریت شبکه های اجتماعی.

شما چگونه سعی کرده اید در دنیای رقابتی آنلاین، خدمات جدیدی ارائه دهید؟

گاس: این هم یکی دیگر از چالش هایی بود که با آن مواجه بودم. در ابتدا اینکه تا چه حد سریع باید تغییر می کردیم من را از توان می انداخت. اما به محض آنکه به این موضوع عادت می کنید، این فرایند کم کم به بخش جدایی ناپذیری از شرکت شما تبدیل می شود.

شما باید همیشه محصول یا خدمات تازه ای ارائه دهید. رقبای شما می توانند یک شبه سایت جدیدی راه اندازی کنند و باعث شوند صبح با دیدن افت ترافیک سایت خود گیج شوید. باید همیشه حواستان به رقبایتان باشد و آنها را زیر نظر داشته باشید. تغییرات گوگل و مایکروسافت هم که جای خود دارند. نیازهای مشتریان و شیوه های تهاجمی رقبا برای برطرف کردن آنها، مدتهاست شرکت ها را مجبور کرده اند هر روز بیش از پیش بر سرعت خود بیافزایند.

من برای مقابله با این موضوع سعی می کنم خودم را در جمع کسانی قرار دهم که من را به چالش بکشند. از آنجایی که غرورم اجازه نمی دهد کسی در کار از من پیشی بگیرد، متوجه شدم قرار گرفتن در چنین جمعی، من را مجبور می کند همیشه در بهترین حالت خود باشم. حال تصور کنید اگر محل کارتان پر از آدم هایی با همین ویژگی باشد، چه تیم فق العاده ای می تواند شکل بگیرد.

این روزها کارآفرینان بیش از هر زمان دیگر تشنه ی فناوری هستند، بنابراین ورود به کسب و کاری آنلاین برای کارآفرینان تازه وارد نباید چندان سخت باشد؛ به ویژه نسل جوان. مادامی که از فناوری به طور صحیح و مستمر استفاده کنید، نباید نگران تطبیق دادن خود با شرایط متغیر آن باشید.

مطالب مرتبط

یادداشت: آینده بازار کار و یک رقیب جان سخت

نویسنده این یادداشت «معین قدسی» هم‌بنیان‌گذار استارتاپ «واکاویک» است.بدیهی است که در آینده تکنولوژی جایگزین بسیاری از شغل‌ها خواهد شد یا در بیان صحیح‌تر جایگزین صاحبان مشاغل. مدیر بانک دویچه پیش بینی کرده است طی سالیان آینده بیشتر از نیمی از کارکنان این بانک توسط ربات‌ها جایگزین خواهند شد و در یک بررسی دیگر نیز... ادامه مطلب

سامانه پیگیری مشکلات استارت آپ‌ها و کسب‌وکارهای مجازی راه‌اندازی شد

اتحادیه کشوری کسب و کارهای مجازی با هدف حمایت از کسب و کارهای اینترنتی و استارتاپ ها اقدام به راه اندازی سامانه ثبت و پیگیری مشکلات کسب و کارهای مجازی و استارتاپ های این حوزه نموده است. در این سامانه تمامی کسب‌وکارها فارغ از اینکه عضو این اتحادیه باشند یا نباشند می‌توانند مشکلات خود در... ادامه مطلب

داشتن یک رئیس بد می‌تواند شما را به مدیری موفق تبدیل کند

مدیران بد را می‌توان در سرتاسر دنیا پیدا کرد این موضوع آن‌قدر مهم است که حتی فیلم‌های سینمایی گوناگونی با این محوریت ساخته شده‌اند. جدا از این‌ها، سوال مهمی که برای کارمندان آسیب دیده از رئیس بد پیش می‌آید این است که هنگام ترفیع چگونه باید از تبدیل شدن خود به یکی از آن‌ها جلوگیری... ادامه مطلب

در IT Weekend پنجم دانشگاه شریف مطرح شد؛ چگونه کسب و کارمان به موفقیت برسد؟

پنجمین رویداد IT Weekend دانشگاه شریف به همت دانشگاه صنعتی شریف و با همکاری مرکز نوآوری فناوری اطلاعات و ارتباطات دانشگاه و حمایت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، مرکز تحقیقات و مخابرات کشور، سازمان نظام صنفی رایانه ای برگزار شد و میزبان افرادی چون رییس سازمان فناوری اطلاعات و افراد موفقی در اکوسیستم استارت آپی... ادامه مطلب

قانون ۵ ساعت در هفته ؛ اصل محبوب بیل گیتس برای موفقیت

اگر برنامه‌ی روزانه و فعالیت‌های مدیران موفق را با دقت بررسی کنیم، تعجب می‌کنیم که این شخصیت‌ها چگونه موفق می‌شوند حین فعالیت‌های کاری مشقت‌بار خود وقتی برای یادگیری بیشتر یا حتی ایده پردازی پیدا کنند. شاید یکی از پاسخ‌ها، قانون پنج ساعت در هفته باشد که اصل محبوب بیل گیتس نیز به شمار می‌رود.تنها یک... ادامه مطلب

فهرست برترین مدیران عرصه تکنولوژی در سال ۲۰۱۸ به انتخاب کارکنان

سال ۲۰۱۸، دنیای تکنولوژی مملو از رسوایی  بود. از مشکلاتی فیسبوک با کمبریج آنالتیکا گرفته تا مصرف مواد مخدر توسط ایلان ماسک همگی اتفاقاتی هستند که در این حوزه خبرساز شدند.البته همزمان با این انتقادات و به راه افتادن موج انتقادات علیه مدیران خاطی، برخی دیگر نیز به خاطر سبک های مدیریتی مطلوب خود و... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x

رمزتان را گم کرده‌اید؟