تفکر مستقل و ۵ توصیه عملی برای تقویت آن

یکی از مسائلی که جوامع مختلف با آن روبرو هستند این است که در این جوامع به بچه ها یاد نمی دهند چگونه رهبران خوبی باشند. باورها و سوگیری های پدران و مادران حتی پیش از تولد وارد زندگی فرزندانشان می شوند. افراد تأثیرگذار نظیر اعضای خانواده، دوستان، آموزگاران، مربیان و غیره چارچوب تفکر آنها را شکل می دهند و به این ترتیب به جای آنکه زیر سؤال بردن و تفکر مستقل را یاد بگیرند، همیشه سعی می کنند پیرو دیگران باشند.

تفکر مستقل چیست؟

به نقل از متخصصین دانشگاه آلاباما «تفکر مستقل به فرایند درک دنیای اطراف بر اساس مشاهدات و تجربیات شخصی افراد و فارغ از گفته های دیگران اطلاق می شود». تفکر مستقل به نحوه ی تأمین و به کارگیری اطلاعات توسط ما بستگی دارد. تفکر مستقل یعنی به جای واکنش نشان دادن به دیدگاه های دیگران یا رد کردن آنها قادر باشید ابتکار عمل را در دست بگیرید.

۵ توصیه ی اثربخش برای تقویت توانایی تفکر مستقل

۱- جهانگردی

مسافرت به اقصی نقاط جهان بلافاصله ما را از محدوده ی آسایش خود خارج می کند و باعث می شود بابت کشور خودمان و نعمت هایی که داریم بیشتر شکرگزار باشیم. این کار افق دید ما را بسط می دهد و چشم ما را به شیوه های دیگر زندگی، سنت ها، انسان ها، محیط ها و فعالیت های مختلف باز می کند؛ فعالیت هایی که در کشور خودمان ممکن بود هیچوقت با آنها روبرو نشویم.

hamrah-mechanic

متأسفانه کسانی که در تمام طول عمر خود، یک جا ماندن را برمی گزینند دید بسیار باریک بینانه ای نسبت به اجتماع پیدا می کنند که گزینه های موجود آنها برای زندگی را به حداقل می رساند.

۲- اکتشاف

فرایند اکتشاف یعنی مدام در حال انجام دادن کارهای تازه ای باشید که شما را به کشف استعداد ها و مهارت های تازه رهنمون می شوند. ما انسان ها ذاتاً دوست داریم از یک چیز، بیشتر و بیشتر داشته باشیم و این باعث می شود زندگی مان دچار روزمرگی شود. نگاه کردن تنها یک نوع فیلم، شرکت در اجرای هنرمندان همیشگی، مطالعه ی کتاب هایی به خصوص و صحبت کردن با کسانی که مثل خودمان فکر می کنند؛ همه ی اینها کارهایی هستند که دوست داریم بارها و بارها تکرارشان کنیم. اما انجام مکرر یک نوع فعالیت، احتمالات و فرصت های زندگی شما را محدود می کند.

هر کسی با یاد گرفتن موضوعی جدید و مشارکت در انجام فعالیت های تازه، در مورد خودش، دیگران و دنیای اطرافش چیزهای بیشتری یاد می گیرد، که این، باعث به وجود آمدن بینش گسترده تری در فرد می شود و سطح تفکر او را ارتقا می دهد.

احتمالات و فرصت های بی شماری در دنیا وجود دارد، اما وقتی خودمان را محدود کنیم، تمام چیزهایی را از دست خواهیم داد که می توانند بهترین لحظات زندگی ما را رقم بزنند. هیچ کس نمی تواند پیش بینی کند آینده چه اتفاقاتی برایش رقم می زند. اگر روی انجام کارهای متفاوت سرمایه گذاری نکنید، ممکن است فرصت های طلایی بسیاری را از دست بدهید.

۳- شنا کردن بر خلاف جریان آب

همان گونه که وارن بافت توضیح می دهد: «مواقعی که دیگران می ترسند حریص باشید و مواقعی که دیگران حریص اند، شما بترسید». توصیه ی بافت به سرمایه گذاری مربوط می شود اما می توان آن را به کل زندگی تعمیم داد.

تصمیمات خود را بر اساس مصلحت خودتان اتخاذ کنید، نه پیروی از جمع. کارآفرینان این موضوع را به خوبی درک می کنند، چرا که هیچ گاه چشم بسته از دیگران پیروی نمی کنند، به خاطر حقوق آخر ماه برای کسی کار نمی کنند و مسیر خود را به دست خودشان می گشایند. یکی از مهم ترین دلایلی که کارآفرینان برای راه اندازی کسب و کار خودشان ذکر می کنند این است که به این ترتیب می توانند مستقل از دیگران تصمیم بگیرند.

۴- پرسشگری

از هر پدر یا مادری که بپرسید به شما خواهد گفت فرزندش چقدر در مورد هر چیز سؤال می کند. همه دوست دارند در مورد خودشان و تجربیاتشان صحبت کنند و وقتی شما به این موضوع از ته دل علاقه نشان دهید و پای صحبت هایشان بنشینید، اطلاعات بسیار زیادی کسب خواهید کرد که می توانند ارزش ها، باور ها و دیدگاه های شما نسبت به زندگی را به چالش بکشند.

کنجکاوی جذابیت زندگی را حفظ می کند و هر روز دلیل تازه ای برای لبخند زدن، درسی برای یاد گرفتن، دلیلی برای شکرگزار بودن و حقیقت تازه ای برای کشف کردن به شما می دهد.

۵- عشق به چالش های تازه

می توان مطمئن بود اکثر مردم علاقه ای ندارند ارزش ها و باورهایشان به چالش کشیده شود؛ چه برسد به اینکه عاشق این موضوع باشند. اما استقبال از چالش مزایای فراوانی دارد، از آن جهت که با مشارکت در چنین مکالماتی چیزهای بسیاری درباره ی خودمان و دیگران می آموزیم. اگر صرفاً با کسانی معاشرت می کنید که آنچه دوست دارید بشنوید را به شما می گویند، رشد را از تجربیات خود حذف کرده اید.

گاهی اوقات انتقادات بعضاً تند مشتریان شما می تواند سبب خیر شود و کل کسب و کارتان را متحول کند.

دنیا به کسانی مثل شما نیاز دارد

دنیا به اندازه ی کافی انسان های پیرو جمع دارد و در عوض به کسانی نیاز دارد که بتوانند مستقل از بقیه فکر کنند. دنیا را بگردید، دیدگاه های خود را به چالش بکشید، کنجکاو باشید، رشد کنید و تا جایی که می توانید فرصت های تازه برای زندگی کردن بیابید.

hamrah-mechanic

مطالب مرتبط

چهار سوال سرنوشت‌ساز برای شکار مستعدترین نیروها در مصاحبه استخدامی

شرکت‌ها و سازمان‌های بزرگ، پیشرفت خود را مدیون پرسنل توانمند و متخصصی هستند که از هر نظر برای جایگاه شغلی به درستی انتخاب شده‌‌اند. یکی از رمز و رازهای موفقیت شرکت‌ها، استخدام نیروی متخصص و توانمند است. اما چگونه و به چه روشی می‌توان استعدادهای شاخص و برتر را شناسایی کرد؟ چطور می‌توان به روند... ادامه مطلب

سطح مطلوب استرس برای دستیابی به حداکثر بازدهی چقدر است؟

تحقیقات نشان داده رابطه مستقیم و معناداری بین کارایی و عملکرد فرد و میزان استرس وی وجود دارد. اگر میزان استرس از حدی بیشتر یا کمتر شود، کارایی فرد افت می‌کند ولی جالب است بدانید سطح مناسبی از استرس، به بهبود کارایی و عملکرد فوق‌العاده کمک می‌کند.اما چطور می‌توان متوجه شد که چه سطحی از... ادامه مطلب

هفت استراتژی برای تصمیم گیری گروهی بهتر

شاید شما هم شنیده باشید که می‌گویند در تصمیم گیری، دو فکر بهتر از یک فکر است و سه فکر بهتر از دو فکر. برخی افراد همین ایده را در زندگی و کسب و کار خود در پیش می‌گیرند و عموما وقتی مشکلی پیش می‌آید سعی می‌کنند، مساله را با تفکر گروهی به سمت حل... ادامه مطلب

۳ نشانه اینکه متحمل فشار کاری بیش از حد هستید

حتی تا قبل از دوران کرونا هم برخی از ما ساعت‌های طولانی را مشغول کار بودیم اما پس از شروع بحران دورکاری با کمرنگ کردن مرز بین کار و زندگی شرایط را بدتر کرده است. شاید تصور کنید با کار کردن بیشتر و بیشتر می‌توانید بازدهی را افزایش دهید اما عدم استراحت کافی نه تنها... ادامه مطلب

۳ قدم برای تبدیل شدن به متخصص در هر زمینه‌ای از زبان منتور گوگل

شاید بسیاری از ما در زمینه کاری‌مان خودمان را متخصص بدانیم اما آیا واقعاً اینگونه است؟ متخصص بودن چه تعریفی دارد و باید چه شرایطی را برای کسب این عنوان طی کرد؟ «دیوید میتراف»، مشاور بازاریابی و منتور گوگل که دکترای روانشناسی هم دارد طی یک «تد تاک» جذاب به بررسی مسیری پرداخته که برای... ادامه مطلب

۶ باور مخرب که زندگی حرفه‌ای شما را نابود می‌کنند

یکی از نقاط تمایز انسان با دیگر موجودات توانایی «واگویه» یا گفتگوی درونی با خود است. این قابلیت مثل یک چاقوی دو لبه عمل کرده و می‌تواند شما را به موفقیت رسانده یا نابود کند. اگر این واگویه‌ها شکل منفی به خود بگیرند دائما جملاتی مثل  قبول نمی‌شوم، از پس آن برنمی‌آیم، از عهده من... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟