سازندگان «سیری» دوشنبه هفته آینده از یک دستیار دیجیتالی-صوتی جدید پرده بر می دارند

اندکی پس از آنکه سیری به تملک اپل درآمد، دو تن از بنیانگذاران کمپانی توسعه دهنده ی آن شرکت خود را ترک کردند تا مجموعه ای دیگر تاسیس نموده و در آن دست به طراحی و پیاده سازی یک دستیار دیجیتالی جدید بزنند. حالا واشنگتن پست در همین رابطه گزارش می دهد که این دستیار دیجیتالی «Viv» نام گرفته و در روز دوشنبه هفته پیش رو به صورت رسمی به جهانیان معرفی خواهد شد.

Viv در اصل همان سیری محسوب می شود، اما به شکلی بهتر و کارآمدتر؛ یک دستیار صوتی دیگر که شما می بایست با آن حرف بزنید، ولی تفاوت این بار در این خواهد بود که دستیار یاد شده قادر است تقاضاهای پیچیده را دریافت، آنها را مدیریت و در نهایت به سرعت به سرانجام برساند.

ایده ی اولیه به این شکل است که از Viv بخواهید تا یک میز برای شام در رستورانی رزرو نماید، یا بلیط سینما تهیه کند و او مستقیماً و بدون اینکه کاربر را درگیر نماید از صفر تا صد کارها را انجام دهد. در سوی دیگر ماجرا، وقتی از سیری چنین تقاضاهایی داشته باشید با یکی دو پرسش دیگر از سمت دستیار دیجیتالی رو به رو شده و در نهایت به یک سایت مرتبط هدایت می شوید تا خرید مورد نظرتان را انجام دهید.

برای اینکه دستیار صوتی-دیجیتالی به شکلی باشد که در بالا توضیح دادیم، «Viv Labs» با بیش از ۵۰ شرکت مختلف و حائز اهمیت وارد همکاری گشته تا هوش مصنوعی توسعه داده شده توسط آنها با سرویس این کمپانی ها یکپارچه گشته و به بخش های مختلف شان دسترسی مستقیم و دقیق داشته باشد. از جمله ی این شرکای تجاری می بایست به GrubHub، اوبر، Zocdoc و... اشاره داشت. بدیهی است با چنین راهکاری و یکپارچگی با چنین سرویس هایی به یقین سفارش دادن غذا یا گرفتن تاکسی با Viv باید بسیار ساده باشد.

تمامی مواردی که به آنها پرداختیم بسیار  جالب به نظر می آیند و در ظاهر با یک نمونه از سیری، اما بسیار پیشرفته تر و با عملکردی رویایی مواجه هستیم. ولی تا مادامی که Viv Labs از دستیار خود رونمایی نکرده جا دارد به عملکرد این محصول استثنایی و تحولی که قرار است پدید آورد شک داشته باشیم.

قابلیت های Viv تا حد زیادی به آن چیزی شبیه هستند که آمازون هم اکنون از طریق الکسا به کاربران عرضه می نماید و همچنین در برخی موارد این ویژگی ها ما را به یاد چت بات هایی می اندازند که تقریباً یک ماه پیش توسط فیس بوک معرفی شدند. ناگفته نماند در زمان حاضر دستیارهای دیجیتالی بسیاری وجود دارند که تلاش می کنند عملکردی بهتر از سیری را به نمایش گذاشته و به این طریق کاربران را به سوی خود جذب نمایند؛ مسئله ای که می تواند کار را به شدت برای Viv سخت کند.

بد نیست خاطر نشان سازیم هدف اصلی Viv Labs این است که هوش مصنوعی شان در همه جا حاضر باشد. آنها به جای اینکه این هوش مصنوعی را همانند سیری به یک شرکت خاص بفروشند، می خواهند آن را در انواع تلویزیون ها، اتومبیل ها و سایر ابزارهای هوشمند در اختیار عموم بگذارند. لذا حال باید منتظر ماند تا روز دوشنبه از راه برسد و مشخص شود وعده هایی که در رابطه با دستیار دیجیتالی جدید داده شده جامه ی عمل به تن خواهند کرد یا خیر.

ویجیاتو

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟