با بیماری اوتیسم بیشتر آشنا شویم [قسمت دوم]

شب گذشته با اصول ابتدایی اوتیسم آشنا شدیم. متوجه شدیم که کودکان اوتیسم چگونه رفتارهایی دارند و چه سبب می شود که این بیماری شکل گیرد. عوامل ژنتیکی، وراثتی و محیطی را برشمردیم و دیدیم که مغز این افراد چه تفاوتی با دیگران دارد. اوتیسم بیماری متفاوتی است و مبتلایان به آن ذهن متفاوتی نسبت به دیگر انسان ها دارند و درک شان کاملا متفاوت است.

اما بگذارید عمیق تر به آن بپردازیم، از علائم بیماری برای تان بگوییم و بدانیم که به عنوان عضوی از جامعه، چگونه می توانیم نقش اجتماعی مان را در برابر مبتلایان به اوتیسم ایفا کنیم.

علائم اوتیسم

Autism diagnosis and autistic disorder concept or ASD concept as a group of human faces showing the color specrtrum as a mental health issue symbol for medical research and community education support and resources.

طی چند ماه ابتدایی، والدین کودک اوتیسم متوجه می شوند که شرایط چندان عادی نیست. قطعا متوجه می شوند که کودکشان رفتارهای عادی از خود نشان نمی دهد و از برقراری ارتباط به هر گونه ای اجتناب می کند. به اسباب بازی هایش نگاه می کند و ابدا چشم در چشم والدین اش نمی اندازد.

اگر چه اوتیسم بین سال های 4 تا 5 سالگی خودش را نشان می دهد اما برخی از 2 سالگی هم علائم را نشان می دهند. اولین قدم برای شناسایی اوتیسم، آزمونی است که توسط پزشک اطفال گرفته می شود. اگر تست به شناسایی ASD منجر شود، قدم بعدی بهره گیری از تیمی از متخصصین است. روان شناس ها، نورولوژیست ها، روان شناس کودک، متخصص گفتار درمانی و... درگیر می شوند تا بیماری را از همه زوایا بررسی کنند. از ابعاد روحی گرفته تا میزان توانایی در سخن وری و عوامل ژنتیکی و خانوادگی.

با این حال، تیم های تحقیقاتی به این راحتی از کودک نمی گذرند و تحت مطالعات متعدد قرار می گیرد و تست های متنوعی انجام می شود تا شدت بیماری تشخیص داده شود.

کشف اوتیسم

اگرچه به نظر می رسد که اوتیسم اخیرا پدیدار شده اما اولین نشانه های آن به اوایل قرن 18 میلادی باز می گردد، زمانی که دانشمندان برای اولین بار به اوتیسم پی بردند. اما با این حال، اوتیسم تا سال 1943 به عنوان یک بیماری خاص شناخته نمی شد. در آن سال، دکتر لئو کانر، پزشک قهار بیمارستان جانز هاپکینز مطالعه خود را روی 11 کودک با مشکلات شدید اجتماعی و زبانی آغاز کرد و به وجود این بیماری پی برد. همان سال ها بود که دکتر هانس آسپرگر متوجه سندرومی خاص شد که بعدها نام وی را روی آن نهادند.

درمان اوتیسم

qdntoqhxzdkzqvb1dtxg

هیچ درمان کاملی برای اوتیسم وجود ندارد اما یک سری معالجه هایی برای مقابله با برخی رفتارها در نظر گرفته شده است. رفتار درمانی یکی از عمده ترین راه های مقابله با اوتیسم است. معلمان، والدین و مشاوران با یکدیگر همکاری می کنند تا به کودک بیاموزند با دیگران ارتباط برقرار کرده، سخت بگوید و حتی ارتباط فیزیکی داشته باشد.

انواع متخصصین گرد هم می آیند تا به کودک هر چه لازم باشد را بیاموزند. از رفتارهای روزمره اش گرفته تا پیچیده ترین کارهایی که لازم است یک کودک اوتیسم با آن ها دست و پنجه نرم کند.

داروهای ضد افسردگی و داروهای ضد روان پریشی برای درمان بسیاری از جنبه های اوتیسم مورد استفاده قرار می گیرند. داروهای ضد روان پریشی به هدف درمان شیزوفرنی ساخته شده اند اما از طرفی ممکن است به مشکلات کودکان اوتیسم نیز کمک کند. این داروها با کاهش میزان دوپامین در مغز، کمک شایانی در طبیعی تر شدن رفتارها دارند. ادرال و بسیاری داروهای محرک دیگر نیز به پویا تر شدن فرد کمک خواهند کرد.

کمک به کودکان اوتیسم

Autism-Diet

چون علاج قطعی برای اوتیسم وجود ندارد، برخی والدین به سراغ درمان های موازی یا مکمل برای فرزندان خود می روند. اگرچه برخی والدین موفقیت هایی کسب کرده اند اما هیچ کدام به صورت علمی پذیرفته شده نیست. راه های درمانی این چنینی عبارت اند از:

ویتامین و مواد معدنی: برخی والدین به فرزندان خود فرزندان خود ویتامین B می دهند. این ویتامین قادر است آنزیم هایی را تولید کند که مغز به آن ها نیازمند است. مواد معدنی خاصی همچون منیزیم نیز گویا توسط این والدین مورد مصرف قرار می گیرد. با این حال، پژوهشگران هنوز ارتباط میان درمان اوتیسم و این مواد معدنی و ویتامین ها را پیدا نکرده اند.

رژیم های غذایی ویژه: برخی پژوهش های اخیر نشان می دهد که گویا کودکان مبتلا به اوتیسم در هضم پروتئین های خاصی مثل گلوتن و کازئین دچار مشکل هستند که در غذای روزمره ما وجود دارد. بسیاری از کودکان اوتیسم غذاهایی را مصرف می کنند که خالی از پروتئین های نام برده باشد.

سکرتین: بسیاری می گویند که این هورمون سبب می شود تا کودک بیشتر اجتماعی شده و ارتباطات خود را بهبود بخشد. با این حال، این مسئله هم هنوز مورد تصدیق متخصصین قرار نگرفته است.

درمان با کی لیت: در راستای این ادعا که فلزات سنگین و سمی مثل جیوه سبب اوتیسم می شوند، استفاده از کی لیت یا شلاتور نیز رواج یافت. طبق ادعاها این ماده که یک لیگاند دو یا چند دندانه ای است، می تواند فلزات سنگین را از بدن حذف کرده و سم را بیرون بکشد.

آگاهی

-9013

از دهه 50 تا 80 میلادی، این تئوری وجود داشت که اوتیسم در نتیجه بی احساس بودن مادر حاصل می شود و همین مسئله سبب می گردد تا کودک از لحاظ احساسی تامین نشود. اما امروز می دانیم که چنین چیزی حقیقت ندارد. اوتیسم ارتباطی با رابطه ضعیف میان مادر و فرزند ندارد و افراد این چنینی، با بیماری به دنیا می آیند.

کودکان اوتیسم احمق نیستند یا فهم و درک شان نسبت به دیگران پایین نیست، بلکه در سطحی دیگر از درک از اطراف خود قرار دارند. حتی برخی از این کودکان بسیار باهوش هستند و استعدادهای خاصی در برخی زمینه ها دارند که هیچ فردی توانایی مقابله با آن ها را ندارد.

باور غلطی وجود دارد که می گوید کودکان اوتیسم از لحاظ روحی عقب افتاده هستند. به عنوان عضوی از جامعه ای پیشرفته باید بدانید که چنین چیزی درست نیست و حتی خلاف آن نیز واقع است. درصد اندکی از این کودکان استعدادهای شگفت انگیزی دارند. فیلم Rain Man را ببینید که نمونه ای حقیقی از یک فرد اوتیسم است. وی بیش از 7 هزار کتاب می خواهند و می تواند 80 درصد آن ها را به واسطه حافظه تصویری خود به یاد آورد.

دانیل تامت، ریاضی دان بریتانیایی نمونه دیگری است که عدد پی را تا 20000 رقم پس از اعشار حفظ است یا می تواند به 10 زبان مختلف سخن بگوید. او حتی یک زبان به نام Manti هم برای خودش ساخته است.

این ها نمونه ای از افراد مبتلا به اوتیسم هستند که نوابغی برجسته محسوب می شوند، بنابراین با عقب افتاده خطاب کردن آن ها، چیزی جز فریاد زدن عدم آگاهی تان را اعلام نمی کنید.

مطالب مرتبط

مادر گرتا تونبرگ از کودکی سخت و بیماری اوتیسم او می‌گوید

گرتا تونبرگ یکی از معرف‌ترین فعالان محیط زیست است که تقریبا در سراسر این کره خاکی چهره‌ای شناخته شده به حساب می‌آید. اخیرا مادر او از کودکی سخت گرتا و مشکلاتی که با او داشته، صحبت کرده است. مادر گرتا می‌گوید او به جایی رسیده بود که حتی غذا هم نمی‌خورد. در ادامه با ما... ادامه مطلب

سازمان بهداشت جهانی: ابتلا به سرخک ۵۰ درصد افزایش یافته است

سازمان بهداشت جهانی با اشاره به شکست تلاش ها برای سرکوب سرخک در جهان هشدار داد که در سال جاری میزان شیوع این بیماری عفونی ۵۰ درصد افزایش یافته و موارد متعددی از مرگ بر اثر سرخک مشاهده شده است.سرخک نوعی عفونت حاد سیستم تنفسی و به شدت مسری است که برای کودکان و افراد... ادامه مطلب

تصویر ساده ای که تشخیص اوتیسم را راحت تر می کند

تشخیص اوتیسم کار بسیاری دشواری است، خصوصا اگر سر و کارتان با کودکان و نوجوانان باشد. با این حال اما جمعی از متخصصان دانشگاه Pisa اقدام به ایجاد تصویری کرده اند که آنها را در تشخیص هرچه راحت تر این اختلال یاری می دهد.اگر مردمک چشم فرد حین مشاهده این تصویر (که الگویی از نقطه های... ادامه مطلب

درمان اوتیسم شاید با تکنیک ویرایش ژن کریسپر ممکن شود

درمان اوتیسم از آن دسته اتفاقات خوشایندی است که گویا با فراگیر شدن تکنیک ویرایش ژن کریسپر کَس۹ به زودی امکان پذیر خواهد شد. پژوهشگران دانشگاه برکلی کالیفرنیا و دیگر انستیتوها راهی برای درمان ژنی بیماری اوتیسم پیدا کرده‌اند اما تاکنون فقط موفق به آزمودن آن روی موش‌های آزمایشگاهی شده‌اند اما اگر بتوانند این شیوه... ادامه مطلب

محققان روشی را برای تشخیص اوتیسم از طریق آزمایش خون ابداع کرده اند

یکی از مشکلات مربوط به اوتیسم فقدان راهکاری مطمئن برای تشخیص این اختلال است، حالا اما یک تیم تحقیقاتی از دانشگاه «وارویک» راهی را برای تشخیص این بیماری از طریق آزمایش خون و اوره پیدا کرده است.«اختلالات طیف درخودماندگی» یا اوتیسم یک شرایط پیچیده عصبی است که به دلیل فاکتورهای ژنتیکی و محیطی پدیدار شده... ادامه مطلب

با بیماری اوتیسم بیشتر آشنا شویم [قسمت اول]

بعضی از کودکان گویا در دنیایی دیگر زندگی می کنند، چیزهایی که ما می بینیم را نمی بینند و در عوض دنیا از دریچه نگاه شان کاملا متفاوت است. چندان علاقه ای به دیگر انسان ها ندارند، از تماس برقرار کردن با بیزار اند و امکان ندارد که به چشم دیگران خیره شوند یا حتی... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟