ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

خودرو

بررسی نتایج یک تحقیق بین المللی، فواید استفاده از خودروهای خودران برای جوامع بشری

کارشناسان حوزه خودرو هر کدام نظر متفاوتی درمورد پدیده جدید صنعت خودرو سازی یعنی خودروهای خودروران دارند، بعضی از کارشناسان مخالف این پدیده هستند زیرا به نظر آنها با گسترش این پدیده لذت رانندگی از ...

حمید رضا زنگنه
نوشته شده توسط حمید رضا زنگنه | ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۵ | ۲۰:۳۰

کارشناسان حوزه خودرو هر کدام نظر متفاوتی درمورد پدیده جدید صنعت خودرو سازی یعنی خودروهای خودروران دارند، بعضی از کارشناسان مخالف این پدیده هستند زیرا به نظر آنها با گسترش این پدیده لذت رانندگی از بین می رود.

برای مثال کارشناسان و مهندسان ارشد کمپانی پورشه در زمره مخالفان قرار می گیرند، اما برخی دیگر موافق این پدیده هستند و دلیل آن نیز کاهش ترافیک و هوای پاکیزه تر می باشد، زیرا وضعیت گازهای گلخانه ای و آلودگی هوا همیشه بر ضد کمپانی های بزرگ خودروسازی عمل کرده و عملکرد آنها را محدود کرده است.

حال به مطالعه یک پژوهش جدید می پردازیم که در مورد مزیت این پدیده ی جدید در لندن تحقیقات گسترده ای انجام داده است.

2016_nissan-leaf_intelligent-driving_autonomous-driverless_02

طبق این پژوهش انجام شده در انگلستان خودروهای خودران می توانند فضای شهری را 15 تا 20 درصد خلوت تر کنند. این تحقیقات ثابت کرده که با افزایش استفاده از خودروهای خودران می توان فضای شهری بیشتر، هوای تمیزتر و حتی شهرهایی سبزتر داشته باشیم.

برای مثال در شهر لندن حدود 6.8 میلیون فضا برای پارک خودروها وجود دارد که 16 درصد مساحت شهر را شامل می شود و می توان این فضاها را به فضای سبز تبدیل کرد.

حتی در شهرهای بزرگتر مانند نیویورک و هنگ کنگ این فضا بیشتر است و به 30 درصد فضای شهر می رسد. فضای پارک خودروها در شهر ملبورن در حدود 2580 و در شهر سیدنی مناسب برای 1712 خودرو است.

university-of-michigan_mcity_autonomous-driverless_test-city_02

با گسترش خودروهای خودران می توان طرحی با نام AV Zone را پیاده سازی کرد که مانند شبکه حمل و نقل عمومی عمل کرده و می توان مسافران را بدون دخالت انسان به مرکز شهر رساند.

این تحقیقات نشان داده که می توان به کمک خودروهای خودران فضای پارکی که خودروهای معمولی به آن نیاز دارند را کاهش داد. این خودروها همچنان می توانند در بهبود جریان ترافیک، کاهش تراکم جاده ها و بهبود کیفیت هوا در شهرهای بزرگ نیز یاری رسان باشند.

londontaxi1106l

طبق این تحقیقات 35 تا 40 درصد ترافیک مرکز شهر لندن بخاطر نبود جای پارک و جستجوی جای پارک بوسیله راننده هاست که خودروهای خودران می توانند این معضل بزرگ را حل کنند.

GUARD-11

در انگلستان 72 درصد تصادفات رانندگی بخاطر اشتباهات راننده بوده است که خسارت 6 میلیون پوندی را در یک سال برای دولت انگلستان به ارمغان آورده است. این قبیل تصادفات در انگلستان در سال تقریبا 800 کشته در بر دارد که رقمی چشمگیر است.

heatpod
خودروهای خودرانی که اخیرا برای حمل و نقل مسافران در سطح شهر گرینویچ استفاده می شوند.

با توسعه این قبیل خودروها فضای باز بیشتری برای عابرین پیاده و دوچرخه سواران ایجاد می شود، حتی از این فضای باز اضافه می توان برای مصارف تجاری استفاده کرد و به فضای شهریِ پویاتر رسید.

بر اساس این مطالعه، تنها 7 درصد خانواده های انگلیسی ماشین ندارند و این واقعیتی است که در جامعه پیشرفته امروز خودروی شخصی جزء جدانشدنی زندگی انسان امروزی شده است.

البته این آمار در لندن که شهری شلوغ است فرق می کند و 44 درصد از خانواده های لندنی بدون اتومبیل زندگی خود را سپری می کنند و استفاده از شبکه حمل و نقل عمومی را به صرفه تر می دانند.

Autonomous driving

مطالعات بیشتر بر روی این موضوع به این نتیجه رسیده که استفاده از خودروهای خودران برای دسترسی افرادی که در حومه شهرها زنگی می کنند به مراکز بهداشتی و بیمارستان ها، مدارس، مراکز اجتماعی و مرکز شهرها بسیار مفید خواهد بود.

این خودروها حتی باعث می شوند همه افراد در هر سنی بتوانند رانندگی کنند و خودروی شخصی داشته باشند.

حتی در بلند مدت و حذف خودروهای فعلی از جاده ها، بزرگراه ها و اتوبان ها هم می توانند باریک تر شده و دیگر نیازی به هزینه های اضافه برای علائم و نشان های راهنمایی و رانندگی نیست.

bmwshowshand

در حالی که تا عرضه این خودروها به بازار بین 5 تا 25 سال زمان نیاز است، مطالعه بر روی مناطقی که به صورت آزمایشی در حال بررسی این تکنولوزی جدید هستند نشان داده است که این خودروها می توانند به کاهش گازهای گلخانه ای، افزایش ایمنی، ایجاد فضای بیشتر برای مناطق مسکونی، گسترش فضای سبز و ایجاد اشتغال کمک کنند.

باید دید با فراگیر شدن خودروهای خودران می توان به این مزایا دست یافت و آیا این خودروها می توانند جای لذت رانندگی را بگیرند؟

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (2 مورد)
 • سعید
  سعید | ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۵

  فقط به این درد میخوره که بره ماشین برات پارک کنه یا زمانی که حوصله نداری برات رانندگی کنه
  خیف نیست لذا رانندگی فدا کنی
  قبول کمک میکنه تصادفات صفر بشه
  ولی لذت رانندگی چی میشه

 • سامان
  سامان | ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۵

  خودرو خودران مزخرفه

مطالب پیشنهادی