همه چیز درباره آیفون ۱۱

پژوهشگران IBM نوعی اَبَر مولکول برای از بین بردن زیکا ابداع کرده اند

بسیاری تصور می کنند که آی بی ام صرفا در زمینه کامپیوتر فعالیت دارد در حالی که اینطور نیست و فعالیت های آن حوزه های متنوعی را شامل می شوند؛ در جدیدترین اتفاق بخش تحقیقات این شرکت با موسسه نانوتکنولوژی و زیست فناوری (IBN) مستقر در سنگاپور وارد همکاری شده تا نوعی ماکرومولکول شیمیایی بسازد.

این ابرمولکول در واقع قادر خواهد بود که رفتاری شبیه به «گلوله سحرآمیز» را در مقابله با آلودگی های ویروسی مختلف از خود بروز دهد و آنها را نابود کند. در آینده ماده در دست ساخت را می توان برای از بین بردن طیف وسیعی از بیماری ها از جمله ابولا، زیکا، آنفلوانزا و دیگر تهدیدات ویروسی به خدمت گرفت.

از این ماده شیمیایی همچنین می توان برای تهیه داروهایی استفاده کرد که سلول های ویروسی را هدف حمله قرار داده و از بازتولیدشان پیشگیری به عمل می آورند. ترکیب ابداعی ظاهرا این توانمندی را دارد که در صورت استفاده درون صابون یا دیگر محصولات بهداشتی ویروس ها را از بین ببرد.

جیمز هدریک یکی از پژوهشگران ارشد این تیم در همین رابطه به سایت فست کامپنی گفت: طراحی روش درمانی برای هر ویروسی دشوار است زیرا ویروس ها با هم تفاوت هایی قابل ملاحظه دارند و مرتبا نیز تغییر می یابند. اما آی بی ام و آی بی ان روی ایجاد ماده ای شیمیایی با یکدیگر وارد همکاری شدند که می تواند بخشی از ویروس را که در جریان دگرگونی اش تغییر نمی کند، هدف قرار دهد.

هدریک می گوید: ما ابتدا کارمان را با یافتن پاسخ این سوال آغاز کردیم که چطور می شود به شیوه ای متفاوت به ویروس ها حمله ور شد و به جای آنکه به سراغ دی ان ای و یا آر ان ای آنها برویم کارمان را با گلیکوپروتئین هایی شروع کردیم که ویروس را احاطه می کنند.

ابر مولکول طراحی شده قادر است به مواد بیرونی ویروس بچسبد و با این کار ویروس نمی تواند خود را به سلول های بدن میزبان متصل نماید و در نتیجه این عمل از آلوده شدن فرد جلوگیری به عمل می آید. این ابرمولکول ها همچنین مجهز به گیرنده هایی هستند که می توانند با سلول های ایمنی از جمله ماکروفاژها پیوند برقراری نمایند و نقطه ای که در آن، ویروس خود را به سلول ها متصل می کند را مسدود نمایند؛ این در واقع روش مقابله ای دیگری است مولکول مورد بحث از آن بهره می برد.

در نهایت اگر ویروس بتواند به گونه دو مانع یاد شده را پشت سر بگذارد یک راهکار پایانی برای ماکرومولکول باقی می ماند: این ماده به جای آنکه اسیدی باشد پایه ایست یعنی می تواند اسیدی بودن یک سلول انسانی را خنثی نماید و توانایی ویروس برای تولید مثل را از آن بگیرد.

در آینده اگر قصد سفر به جنوب شرقی آسیا را داشته باشید که در آن تب دنگ بسیار شایع است می توانید نوعی واکسن موقتی را دریافت کنید [که حاوی این ماده است] و می توان از آن برای پیشگیری از ابتلا به بیماری و درمان بیماری های فعلی استفاده نمود. پژوهشگران دانشگاه مریلند نوید داده اند که در آینده احتمالا صابون بهره مند از این ماده وارد بازار خواهد شد اما ساخت واکسن ضد ویروسی که کارایی لازم را داشته باشد ممکن است تا 5 سال هم به طول بیانجامد.

در هر حال نقش آی بی ام کاملا روشن است؛ ابرمولکول یاد شده با استفاده از یک رایانه طراحی شده و موفقیت خود در از میان بردن ابولا، دنگ، آنفلوآنزا، chikungunya، ماربورگ و بسیاری ویروس های عمده دیگر را در محیط آزمایشگاهی نشان داده است. زیکا در مرحله بعدی قرار دارد و هدریک وعده داده که این ماده برای از میان برداشتن ویروس یاد شده بهترین است.

منبع:
bgr
خرید بلیط هواپیما
برچسب ها

مطالب مرتبط

بیل گیتس و همکاری با رهبران دنیا برای جلوگیری از شیوع بیماری های کشنده و همه گیر

بنیاد بیل و ملیندا گیتس، زوج ثروتمند و انسان دوست آمریکایی، با همکاری با رهبران بزرگ دنیا ائتلافی را تشکیل داده اند تا از شیوع بیماری کشنده و همه گیر بعدی جلوگیری کرده و واکسن های جدید را در دستور کار قرار دهند.ائتلاف نوآوری های پیشگیری از بیماری های شایع یا CEPI روز گذشته در... ادامه مطلب

خشم، ترس و غم در متن آهنگ های معاصر بیشتر شده است

اگر این روزها به خاطر مسائل و مشکلات اقتصادی کشور ناراحت هستید و احساس ناامیدی بر شما مستولی شده، باید بدانید که حالا راحت تر از هر زمان دیگری میتوانید موسیقی های پاپ متناسب با وضعیت روحی خود را پیدا کنید چراکه براساس تحلیل علمی انجام شده در مورد موسیقی ۶۵ سال گذشته، متن آهنگ... ادامه مطلب

شانس تولید واکسن برای ویروس زیکا قوت گرفت

هر روز اخبار خوشحال کننده ای پیرامون ارائه واکسن برای ویروس زیکا ارائه می شود. در ابتدا، محققین دانشگاه هاروارد دو ترکیب کاندیدای واکسن را با موفقیت روی موش های آزمایشگاهی تست کردند که اولین نمونه موفق روی حیوانات به حساب می آید.در یک آزمایش، موش ها ورژنی از ویروس ساکن و غیر فعال را... ادامه مطلب

تغییر اقلیم و شهری سازی، علل اصلی شیوع ویروس زیکا هستند

شیوع و گسترش ویروس زیکا، توجه مقامات بهداشت عمومی را در سراسر جهان به خود جلب کرده است. طی سال های اخیر، این چندمین بار است که یک بیماری بومی، به وسیله پشه ها، مردم را در دیگر نقاط جهان نیز آلوده می سازد. متخصصین می گویند چندین دلیل سبب شیوع سریع زیکا شده اند:... ادامه مطلب

توسعه روشی جدید و کم هزینه برای ساخت ژنوم

توالی و ساخت ژنوم همواره عملیاتی پر هزینه بوده و به عنوان مثال ممکن است تا صدها هزار دلار هزینه در بر داشته باشد اما اخیراً محققان موفق شده اند روش جدیدی با نام «3D genome assembly» را توسعه دهند که می تواند توالی و ساخت ژنوم را با صرف سرمایه ای کمتر از ده... ادامه مطلب

ّ‌IBM و ساخت چیپی مشابه مغز انسان: ۴۰۹۶ هسته، یک میلیون نورون و ۵.۴ میلیارد ترانزیستور

محققین در IBM سرانجام موفق شده اند چیپی بسیار پیشرفته از نوع نیرومورفیک (neuromorphic) بسازند، چیپ های نیرومورفیک به چیپ هایی گفته می شود که تا حدودی بتوانند عملکرد محاسباتی نزدیک یا مشابه مغز انسان داشته باشند. چیپ مذکور TrueNorth نامگذاری شده است و دارای یک میلیون نورون و ۲۵۶ میلیون سیناپس قابل برنامه ریزی بوده... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x