نگاهی نزدیک تر به شرکت سرمایه گذاری «پامگرنت»؛ شریک سوئدی سرآوا پارس

هفته ی گذشته شرکت سرآوا پارس که از بزرگ ترین سرمایه گذاران حوزه ی اینترنت و تجارت الکترونیک در ایران و سرمایه گذار کسب و کار های موفقی چون دیجی کالا و کافه بازار محسوب می شود، طی بیانیه ای از جذب ۶۰ میلیون یورو سرمایه توسط یک شرکت سرمایه گذاری سوئدی و آمادگی آن برای عرضه ی اولیه ی سهامش در بورس خبر داد. گرچه در واقع آنچه که در متن خبر بیشتر سعی در معرفی آن شده، شریک اروپایی سرآوا یعنی Pomegranate است.

از آنجایی که پیش از این شایعات و حدس و گمان های زیادی درباره ی سرمایه گذاری روس ها و سوئدی ها در بازار اینترنت ایران بر سر زبان ها افتاده بود و حالا ابعاد موضوع کم کم به صورت رسمی در حال روشن شدن است، بر آن شدیم تا اطلاعاتی از این شرکت سرمایه گذاری سوئدی در اختیارتان قرار دهیم.

پیش زمینه و حوزه ی فعالیت

شرکت سرمایه گذاری Pomegranate درسال ۲۰۱۴ تأسیس شده و در شهر استکهلم کشور سوئد مستقر است. تیم تشکیل دهنده ی آن به ادعای خودشان سابقه ی درخشانی در سرمایه گذاری روی شرکت های در حال رشد در بازار های در حال ظهور، به ویژه در بخش فناوری دارند. تمرکز این شرکت آنگونه که خودش می گوید روی بازار مصرف کنندگان حوزه ی فناوری و اینترنت ایران است و انتظار دارد با کم رنگ شدن تحریم ها به عنوان اولین شرکتی که حضور خود را در ایران مسجل کرده جای پای محکمی در این بازار به شدت رو به رشد داشته باشد.

اعتقاد تیم آنها بر این است که اقبال شرکت های سرمایه گذاری کوچک تر و متمرکز تر در شناسایی فرصت های سرمایه گذاری بسیار جذاب و خاص خارج از بازار های شناخته شده، بیشتر از سایرین و به ویژه شرکت های بزرگ چند ملیتی است. آن گونه که به نظر می رسد شناسایی این فرصت ها و سرمایه گذاری موفق روی شرکت های اینترنتی، در کنار انتقال دانش و شراکت با کارآفرینان ایرانی، اساس شکل گیری شرکت مذکور بوده است. گردانندگان پامگرنت خود را «کارآفرین» معرفی می کنند و می گویند بخش قابل توجهی از سرمایه گذارانشان نیز خود کارآفرین هستند و به همین دلیل قصد دارند روی کارآفرینان سرمایه گذاری کنند.

مدیرعامل و تیم گرداننده

مدیرعامل پامگرنت فلوریان هلمیش (Florian Hellmich) نام دارد و تحصیل کرده ی دانشگاه اقتصاد و کسب و کار وین (اتریش) است. او ۱۰ سال و ۱۱ ماه سابقه ی مدیریت در یک شرکت سرمایه گذاری روسی به نام Renaissance Capital را در کارنامه ی خود دارد که این، به احتمال زیاد می تواند پایه ی شکل گیری ارتباط پامگرنت با سرمایه گذاران روسی و اساس شکل گیری برخی صحبت ها مبنی بر سرمایه گذاری روس ها در ایران باشد. هلمیش که اکنون ۷ ماه است عهده دار سمت مدیرعاملی پامگرنت است درباره ی فعالیت این شرکت در ایران می گوید: «ما در کنار شرکای ایرانی خود، به حمایت کارآفرینان ایرانی ادامه می دهیم تا بتوانند کسب و کار خود را به راه بیاندازند و شغل ایجاد کنند؛ مشاغلی که با حفظ تمرکز خود روی بخش های در حال گسترش اقتصاد ایران، در کنار آن رشد خواهند کرد».

پامگرنت همه ی مؤسسان و مدیران ارشد خود را متعهد به این شرکت و نیز انتقال تجربه و دانش مدیریتی خود به کسب و کار های ایران می داند و آنها را ترکیبی از کارآفرینان، نهاد های مالی و دفاتر خانوادگی در اروپا معرفی می کند. این بیشترین اطلاعاتی است که در حال حاضر در مورد این تیم منتشر شده است.

رویکرد سرمایه گذاری

رویکرد پامگرنت، سرمایه گذاری در کنار شرکای محلی و توسعه ی شرکت هایی با رشد بالا در فضای بازار مصرفی فناوری ایران عنوان شده است. پامگرنت یک شرکت سرمایه گذاری است و نه تأمین سرمایه. مدل سرمایه گذاری این شرکت مشارکت در ریسک و بازگشت درازمدت است و به همین دلیل هزینه ی سالانه ای برای مدیریت یا سرپرستی دریافت نمی کند. این شرکت سرمایه گذاری سوئدی، ساختار خود را منظم، شفاف و با کیفیت توصیف می کند. این به آن معناست که پامگرنت در ریسک و موفقیت سرمایه گذاران خود و شرکت هایی که روی آنها سرمایه گذاری می کند شریک است.

چرا ایران؟

وبسایت شرکت پامگرنت، که تصویری از تهران را پیش زمینه ی گرافیک خود قرار داده است، علل جذابیت بازار ایران برای سرمایه گذاری در حوزه ی اینترنت و فناوری را به طور کلی اقتصاد بزرگ ایران، با حدود ۴۱۶ میلیارد دلار تولید ناخالص ملی؛ جمعیت ایران، با رقمی بالغ بر ۸۰ میلیون نفر، نسبت جمعیت شهری و تحصیل کرده ی بالا؛ منابع ایران، با رتبه ی اول ذخایر گاز جهان با سهمی ۱۸ درصدی از ذخایر جهانی، رتبه ی چهارم جهان از لحاظ منابع نفتی؛ جمعیت جوان مصرف کننده ی اینترنت و سهم ناچیز فناوری در تولید ناخالص ملی این کشور (۰.۰۴ درصد) عنوان کرده است که علی الحساب می توانند نشان دهنده ی آینده ی پر پتانسیلی برای شرکت های حوزه ی فناوری باشد.

بالای ۶۰ درصد جمعیت ایران زیر ۳۵ سال سن دارد، ضریب نفوذ اینترنت و موبایل در آن به ترتیب ۵۰ و ۱۰۰ درصد است و بین ۲۰ تا ۴۰ میلیون موبایل هوشمند توسط ایرانی ها مورد استفاده قرار می گیرد.

سرمایه گذاری های پامگرنت در ایران

سرآواپارس: این شرکت از سوی پامگرنت شرکتی پیشرو در حوزه ی سرمایه گذاری روی اینترنت و تجارت الکترونیک معرفی شده است که از طریق ارائه ی خدمات و منتورشیپ در سطح بین المللی، سابقه ی منحصر به فردی در حمایت از کارآفرینان محلی برای خود رقم زده است؛ کارآفرینانی که برخی از موفق ترین شرکت های فناوری ایران و منطقه را بنیان گذاشته اند.

به نقل از پامگرنت، سرآوا را جمعی از کارآموختگان ایرانی Naspers بنیان گذاشته اند و برای تسلط بر بازار، راهبردی مشابه Naspers در پیش گرفته اند و قصد دارند برای دست یافتن به سود بالا و پایدار، در بخش های جذاب بازار شرکت هایی پیشرو تأسیس کنند.

سرمایه‌گذاری عمده ی پامگرنت در ایران از طریق افزایش سرمایه و خرید بخشی از سهام سرآوا انجام گرفته‌ است که در نتیجه ی آن سهام پامگرنت در این شرکت از ۹.۶ درصد به ۱۵ درصد افزایش می‌ یابد. این در حالی است که وبسایت پامگرنت هنوز میزان ۹.۶ درصد را نشان می دهد.

شیپور: پامگرنت شیپور را دومین سایت بزرگ نیازمندی های ایران معرفی می کند که بدون دریافت هزینه، پلتفرمی برای خرید و فروش سریع کالا در اختیار کاربران قرار می دهد. شیپور از سوی پامگرنت معادل ایرانی avito.ru، craigslist.org، یا blocket.se قلمداد شده است.

سهم این شرکت سرمایه گذاری سوئدی از سهام شیپور ۲۶.۷ درصد عنوان شده است.

نکته ی جالبی که در مورد شیپور وجود دارد رقابت آن با دیوار یعنی زیرمجموعه ی کافه بازار است.

گریفون کپیتال: گریفون کپیتال یک آژانس سرمایه گذاری و مشاوره ی مالی با تمرکز روی ایران معرفی شده است که در سال ۲۰۱۴ تأسیس شده و در سال ۲۰۱۵ تمام مجوز ها و جوازهای لازم را دریافت کرده است. هومن هرندیان و زانیار کمانگر مؤسسین آن هستند و به نقل از پامگرنت باقی اعضای تیم را فعالان ایرانی الاصل حوزه ی بانکداری در سطح جهانی تشکیل می دهند.

۱۵.۲ درصد از سرمایه ی سهمی گریفون کپیتال تحت مالکیت پامگرنت عنوان شده است.

کاروانرو: چهارمین و آخرین سرمایه گذاری عنوان شده برای پامگرنت، استارتاپ اشتراک گذاری وسایل نقیله ی کاروانرو اعلام شده است که ظاهراً در مراحل اولیه ی خود قرار دارد که اولین سرویس ride-sharing آنلاین ایران معرفی شده است. ظاهراً هدف کاروانرو، مرتبط کردن مسافران مورد تأیید به رانندگان قابل اعتماد به شکلی ساده و مرحله به مرحله در فضایی شفاف و امن است.

پامگرنت در حال حاضر ۲۵ درصد از استارتاپ کاروانرو را در اختیار دارد.

مطالب مرتبط

استارتاپ برادران ایرانی جدیدترین یونیکورن کانادا؛ «اپلای برد» ۱.۴ میلیارد دلار ارزش دارد

استارتاپ «اپلای برد» (Applyboard) که ۳ برادر ایرانی موسس آن هستند موفق شد با وجود بحران کرونا ۷۵ میلیون دلار سرمایه جذب کند و با بیش از یک میلیارد دلار ارزش، به کلوپ استارتاپ‌های یونیکورن فناوری آموزشی ملحق شود.اگر دانشجو هستید و قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارید، حتماً نام اپلای برد... ادامه مطلب

شیپور رسما اعلام کرد: عرضه سهام در فرابورس طی ماه‌های آینده

استارتاپ شیپور اعلام می‌کند که با توجه به «رشد درآمدزایی و بلوغ» این مجموعه، عرضه اولیه سهام این شرکت در بازار سرمایه، به تصویب هیئت مدیره‌ی شیپور رسیده است.شیپور در بیانیه خبری‌اش درباره رویکرد جدید خود می‌نویسد: «درپی رونق اخیر بازار سرمایه ایران و شرایط مساعد جهت ورود شرکت‌های خصوصی پیشرو به این بازار، هیئت مدیره... ادامه مطلب

استارتاپ‌های خاورمیانه‌ای در فصل اول ۲۰۲۰، جذب سرمایه‌ای ۲۷۷ میلیون دلاری داشتند

بر اساس جدیدترین گزارش منتشر شده از سوی «مگنیت» (MAGNiTT)، استارتاپ‌‌های منطقه Mena (خاورمیانه و آفریقای شمالی) در سه ماهه اول سال جاری میلادی موفق به جذب 277 میلیون دلار سرمایه شده‌اند که رشدی 2 درصدی را نسبت به فصل اول 2019 تجربه کرده است.پلتفرم MAGNiTT یک جامعه آنلاین برای کارآفرینان است و ابزاری نیز... ادامه مطلب

کارگزاری مفید و ارائه اپلیکیشن بامبو؛ مسیری برای آشتی جامعه با بازار سرمایه

جمله معروفی از «آنتوان دو سنت-اگزوپری»، خلبان، نویسنده و قهرمان ملی فرانسوی وجود دارد که می‌گوید «هدف بدون برنامه، یک رویا است». وقتی به واقعیت نگاه می‌کنیم می‌بینیم که بسیاری از ما در حال رویاپردازی هستیم و برنامه‌ای برای رسیدن به اهداف نداریم. شاید هم خیلی مشکل از ما نباشد؛ شرایط اقتصادی، تورم و حتی... ادامه مطلب

گام بعدی استارتاپ باسلام: افزایش ۳ برابری نیروی انسانی در سال ۹۹ و جذب سرمایه

شنیده می‌شود که پلتفرم «باسلام» مشغول مذاکره با چند صندوق سرمایه‌گذاری بزرگ است. این استارتاپ در واقع می‌خواهد سرمایه مورد نیاز خود را در مرحله بعدی جذب کند که به نظر می‌رسد رقم بالایی خواهد بود. «محمدرضا آقایا»، مدیرعامل باسلام در گفتگو با دیجیاتو این شنیده‌ها را تایید می‌کند. او می‌گوید مذاکره در حال حاضر... ادامه مطلب

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری «سرآوا پارس» پس از ۵ ماه دوباره تغییر کرد

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری «سرآوا پارس» یک بار دیگر و فقط پس از ۵ ماه تغییر کرد. شهریور امسال، «علی سمساری‌لر» جایگزین «سعید رحمانی» شده بود اما اکنون جایگاه مدیریت به یک شخص جوان به نام «علی فیاض بخش» رسیده است.سایت «آی‌تی ایران» به نقل از یک منبع آگاه گزارش داده است که «هدف سهامداران از... ادامه مطلب

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟