ارتش آمریکا مشغول ایجاد ایمپلنت های مغزی برای بازیابی خاطرات انسان است

اگر تحقیقات انجام شده توسط پژوهشگران ارشد دولت آمریکا با موفقیت همراه شوند آنگاه می توان امیدوار بود خاطراتی که مدت ها قبل به دست فراموشی سپرده شده اند بار دیگر زنده شوند.

دانشمندان سازمان پروژه های تحقیقاتی پیشرفته دفاعی آمریکا موسوم به دارپا در تلاشند تا با ایجاد ایمپلنت های مغزی، راهکار مناسب برای بازیابی خاطرات میلیون ها بیمار مبتلا به آسیب های تروماتیک مغزی را پیدا کرده و آنهایی که حافظه خود را از دست داده اند برای یادآوری این خاطرات یاری دهند.

دکتر جاستین سانچز مدیر دفتر تکنولوژی های بیوژیکی این سازمان در همین رابطه گفت: ما درها را به سوی  این احتمال باز خواهیم کرد و در تلاشیم تا مفهوم سیستم های عصبی را دریابیم. سوال اینجاست: آیا فناوری های لازم برای درک آنچه مغز به ما می گوید را در اختیار داریم؟

آنطور که به نظر می رسد، بله این تکنولوژی ها وجود دارند.

سانچز در جریان رویداد سالانه دارپا به نام «روز دمو» که در پنتاگون برگزار شد، جزئیات مربوط به برخی از تلاش های صورت گرفته خود در این رابطه، دستاوردهای دو سال اخیر خود و البته پروژه موسوم به بازیابی حافظه پویا یا RAM را برای حاضران به تصویر کشید.

سانچز در این باره گفت: ما می توانیم آثار و نشانه های مغزی دال بر اینکه چه زمانی خاطرات تان را به یاد می آورید یا چه وقت از بازیابی آنها ناتوان خواهید بود را تشخیص دهیم. او ادامه داد: ما می توانیم محرک های مستقیم را به سمت مغز انسان هدایت کرده تا شکل گیری و بازیابی خاطرات را سرعت ببخشیم.

اگر بخواهیم به زبان ساده تر بگوییم دستاوردهای دارپا در پروژه RAM نشان می دهند که دانشمندان قادرند سیگنال های مغزی انسان را دریافت کرده و درک نمایند. آنها حتی دریافته اند که یک تکانه ناچیز الکتریکی می تواند گاهی اوقات به شکل گیری خاطرات منتهی شود.

با این حال، دارپا همچنان باید دانش زیادی را در این زمینه کشف کند و مدت ها طول می کشد که این نهاد، همانند فیلم های علمی و تخیلی تراشه ای را تولید کند که بشود آن را درون مغز انسان کار گذاشت و اطلاعاتی را از طریقش به بدن انسان انتقال داد. در هر حال، تردیدی نداشته باشید که تحقق این ایده های عجیب زیاد هم دور از ذهن نخواهد بود.

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟