همه چیز درباره آیفون ۱۱

مجوز افزایش قیمت خودروهای ایران خودرو و سایپا توسط شورای رقابت ابلاغ شد

در ادامه سریال پر فراز و نشیب قیمت خودرو و نبرد دائمی خودروسازان و شورای رقابت، قرار بود شنبه این هفته قیمت گذاری جدید طبق مصوبه شورای رقابت اعلام شود که البته با توجه به تعطیلی نیمه شعبان، وعده شنبه، در نهایت دوشنبه بعد از ظهر محقق شد.

پیشتر شورای رقابت با توجه به کیفیت خودروها، مجوز افزایش قیمت محدودی را به ایران خودرو و سایپا اعطا کرده بود، اما دو خودروساز کشور تصمیم داشتند تا قیمت برخی مدل ها را تغییر ندهند و برای جبران، قیمت برخی دیگر را بیش از درصد اعلام شده شورای رقابت افزایش دهند.

CAR PRICE NEW-2

خرید بلیط هواپیما

اما شورای رقابت زیر بار این مدل افزایش میانگین قیمت خودرو نرفت و راسا برای هر خودرو، جدول افزایش مجاز هر خودرو را طبق کیفیت همان محصول اعلام کرده است.

فلسفه این قیمت گذاری، تشویق خودروسازان برای افزایش کیفیت است. بدین معنا که در صورت کیفیت مطلوب، شورا مجوز افزایش قیمت بیشتری را اعلام می کند.

این روش حداقل دو عیب بسیار واضح دارد، اول آنکه متاسفانه ابزار سنجش کیفیت خودرو ها در ایران، ابزار دقیق و کاملی نیست و در بسیاری موارد تنها کیفیت اتاق و بدنه، رنگ و مونتاژ در حالت سکون سنجیده می شود و پارامتر های دینامیکی و مهم و مسائلی نظیر کیفیت اجزای فنی در این شیوه مورد سنجش قرار نمی گیرند.

مشکل دوم هم به فلسفه گران کردن خودرو های با کیفیت مربوط می شود. تجربه نشان داده است که در صورت عدم تحقق خواسته های قیمتی، خودروسازان زیر بار تغییر روش های مدیریتی خود نمی روند و به جای تصحیح روش های تولید و افزایش بازدهی، به استفاده از قطعات ارزان قیمت و بی کیفیت روی می آورند.

در واقع چه خودرو با کیفیت باشد و چه نباشد، در نهایت مشتری یا با افزایش قیمت روبرو می شود و یا با کاهش کیفیت!

بنابراین لبه دیگر چاقوی دولبه قیمت گذاری شورای رقابت، نه افزایش قیمت متناسب با کیفیت، بلکه کاهش کیفیت متناسب با قیمت خواهد بود. اتفاقی که در چند سال گذشته (به خصوص بعد از افزایش ناگهانی نرخ ارز) نیز روی داده است و به کاهش کیفیت عجیب و غریب خودروهای تولیدی منجر شده است.

CAR PRICE NEW-3

گفتنی است که قیمت های درج شده در جدوال، بهای خام خودروهای تولیدی است و شامل هزینه های شماره گذاری، بیمه و مالیات و سایر عوارض نمی شود.

بنابراین از دیدن ارقام مربوطه تعجب نکنید و مطمئن باشید که خودروها نه تنها ارزان نشده اند، بلکه به شکل میانگین مجوز افزایش قیمت 1.5 درصدی را دریافت کرده اند.

حالا باید دید که خودروسازان زیر بار چنین افزایش ناچیزی (که بیشتر بار روانی دارد) می روند یا در شرایط رکود بازار، روش های دیگری را برای فروش محصولات خود پی می گیرند.

مطالب مرتبط

افزایش قیمت محصولات سایپا اعلام شد- مهر 96

گروه خودروسازی سایپا در نظر دارد قیمت برخی محصولات خود را از تاریخ شنبه 29 مهرماه 96 با قیمتهای جدید به متقاضیان عرضه نماید.قیمت محصولات شرکت سایپا از تاریخ 29 مهرماه 96 به شرح جداول ذیل خواهد بود:ساینا اتوماتیک با پیشرانه ‌ی ۱.۵ لیتری عرضه می ‌شود که قدرت ۸۷ اسب بخار و گشتاور ۱۲۸... ادامه مطلب

رونمایی از پژو اگزالت در تهران؛ تجلیلی از شیر کهنه کار فرانسوی در شهر آفتاب

پژو اگزالت به عنوان خودرویی کانسپت و با شعار چشم اندازی از سدان های آینده، برای اولین‌ بار توسط پژو در نمایشگاه خودروی پکن سال 2014 معرفی شد. به احتمال بسیار زیاد پژو 508 جدید تشابهات زیادی با اگزالت خواهد داشت؛ حتی کابین نسل جدید 5008 شباهت انکار ناپذیری به کابین اگزالت دارد. در واقع... ادامه مطلب

گزارش بازدید از خط تولید، قیمت و شرایط فروش سیتروئن c3؛ اولین محصول سیتروئن در سایپا کاشان

سرمایه گذاری وسیع سیتروئن در سایپا کاشان از مهمترین قرارداد های پس از برجام بود که حالا به حاصل نشسته است و مدل هاچ بک سیتروئن c3 اولین خودرو این مشارکت که تحت یک قرار داد جوینت ونچر به صورت 50 – 50 بین طرفین ایرانی و فرانسوی به حساب می آید.در حاشیه اولین تست... ادامه مطلب

سایپا خودرو برقی می سازد؛ رویا پردازی جمعی به مناسبت روز هوای پاک

بار دیگر به روز ملی هوای پاک (29 دی ماه) رسیدیم و به همین مناسبت فاز تازه ای از وعده و وعید مسئولین و مدیران امر در زمینه حفظ محیط زیست و گسترش طرح های حافظ محیط زیست مطرح شده است.مهدی جمالی که پیش تر در طی سخنانی عجیب کیفیت و قیمت پراید را در سطح... ادامه مطلب

نتایج مقایسه سریع ترین خودروهای پلیس آمریکا و جهان

امروزه برخی از خودروهای ارزان قیمت بازار آمریکا نیز از شتاب و سرعتی بالا برخوردار هستند. برای مثال سه عضلانی معروف یانکی ها در مدل پایه با قیمت  زیر 30 هزار دلار شتابی در حدود 6 ثانیه دارند که می توانند در تعقیب و گریزها برای پلیس مشکل ساز شوند.به همین جهت چندی قبل پلیس... ادامه مطلب

امید جدید سایپا برای عرض اندام در بازار کراس اوور ها؛ زوتی T600 با قیمت زیر 150 میلیون تومان معرفی شد

اواخر سال گذشته بود که تصاویری از T۶۰۰، کراس‌ اوور کامپکت زوتی در شرکت سایپا منتشر شد؛ حال به فاصله کمتر از شش ماه، این ساخته زوتی طی روزهای گذشته در غرفه سایپا در نمایشگاه شیراز قرار داشته است.اولین بار در سال 2013 بود که زوتی T600 به عنوان بزرگترین ساخته زوتی معرفی شد و بارزترین مشخصه... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۲۷

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x