مجوز افزایش قیمت خودروهای ایران خودرو و سایپا توسط شورای رقابت ابلاغ شد

در ادامه سریال پر فراز و نشیب قیمت خودرو و نبرد دائمی خودروسازان و شورای رقابت، قرار بود شنبه این هفته قیمت گذاری جدید طبق مصوبه شورای رقابت اعلام شود که البته با توجه به تعطیلی نیمه شعبان، وعده شنبه، در نهایت دوشنبه بعد از ظهر محقق شد.

پیشتر شورای رقابت با توجه به کیفیت خودروها، مجوز افزایش قیمت محدودی را به ایران خودرو و سایپا اعطا کرده بود، اما دو خودروساز کشور تصمیم داشتند تا قیمت برخی مدل ها را تغییر ندهند و برای جبران، قیمت برخی دیگر را بیش از درصد اعلام شده شورای رقابت افزایش دهند.

CAR PRICE NEW-2

اما شورای رقابت زیر بار این مدل افزایش میانگین قیمت خودرو نرفت و راسا برای هر خودرو، جدول افزایش مجاز هر خودرو را طبق کیفیت همان محصول اعلام کرده است.

فلسفه این قیمت گذاری، تشویق خودروسازان برای افزایش کیفیت است. بدین معنا که در صورت کیفیت مطلوب، شورا مجوز افزایش قیمت بیشتری را اعلام می کند.

این روش حداقل دو عیب بسیار واضح دارد، اول آنکه متاسفانه ابزار سنجش کیفیت خودرو ها در ایران، ابزار دقیق و کاملی نیست و در بسیاری موارد تنها کیفیت اتاق و بدنه، رنگ و مونتاژ در حالت سکون سنجیده می شود و پارامتر های دینامیکی و مهم و مسائلی نظیر کیفیت اجزای فنی در این شیوه مورد سنجش قرار نمی گیرند.

مشکل دوم هم به فلسفه گران کردن خودرو های با کیفیت مربوط می شود. تجربه نشان داده است که در صورت عدم تحقق خواسته های قیمتی، خودروسازان زیر بار تغییر روش های مدیریتی خود نمی روند و به جای تصحیح روش های تولید و افزایش بازدهی، به استفاده از قطعات ارزان قیمت و بی کیفیت روی می آورند.

در واقع چه خودرو با کیفیت باشد و چه نباشد، در نهایت مشتری یا با افزایش قیمت روبرو می شود و یا با کاهش کیفیت!

بنابراین لبه دیگر چاقوی دولبه قیمت گذاری شورای رقابت، نه افزایش قیمت متناسب با کیفیت، بلکه کاهش کیفیت متناسب با قیمت خواهد بود. اتفاقی که در چند سال گذشته (به خصوص بعد از افزایش ناگهانی نرخ ارز) نیز روی داده است و به کاهش کیفیت عجیب و غریب خودروهای تولیدی منجر شده است.

CAR PRICE NEW-3

گفتنی است که قیمت های درج شده در جدوال، بهای خام خودروهای تولیدی است و شامل هزینه های شماره گذاری، بیمه و مالیات و سایر عوارض نمی شود.

بنابراین از دیدن ارقام مربوطه تعجب نکنید و مطمئن باشید که خودروها نه تنها ارزان نشده اند، بلکه به شکل میانگین مجوز افزایش قیمت 1.5 درصدی را دریافت کرده اند.

حالا باید دید که خودروسازان زیر بار چنین افزایش ناچیزی (که بیشتر بار روانی دارد) می روند یا در شرایط رکود بازار، روش های دیگری را برای فروش محصولات خود پی می گیرند.

مطالب مرتبط

افزایش قیمت به 147میلیون تومان؛ امکانات و آپشن های جدید سوزوکی ویتارا فیس لیفت

بیش از 10 سال است که ایران خودرو به مونتاژ سوزوکی گرند ویتارا می پردازد و ایران خودرو به تازگی نسبت به عرضه نمونه فیس لیفت سوزوکی گرند ویتارا اقدام کرده است و ظرف روزهای اخیر نیز تجهیزات بیشتری را برای این محصول با کیفیت تدارک دیده است که قرار است با پسوند "آپشنال" عرضه شود. مهم... ادامه مطلب

قیمت خودرو های داخلی مدل 98 در بازار + جدول

در سال های گذشته و از روزهای ابتدایی اسفند ماه مانند سال های پیش از آن، شاهد تحویل خودروهای خودروسازان با مدل سال جدید بودیم، برای مثال در اسفند 96، عرضه خودروهایی با مدل 97 باعث شد که عملا خودروهای 96 را مشمول کاهش شوند، اما شرایط متفاوت بازار خودرو کشور در سال 97 باعث... ادامه مطلب

معرفی دو موتور شگفت انگیز؛ تکنولوژی دیزل پاک فورد و پیشرانه بدون میل سوپاپ چینی

جهان به سمت خودروهای برقی پیش می رود، اما تکنولوژی موتور های احتراق داخلی دوست داشتنی و مقاوم است و به راحتی از میدان رقابت خارج نمی شود. به خصوص که اخیرا در پی نتایج یک تحقیق مشخص شد که میزان آلایندگی خودروهای برقی ارتباط زیادی با روش تولید برق مورد نیاز آن ها دارد و... ادامه مطلب

لاک پشت در لباس خرگوش؛ 10 خودرو ظاهرا اسپرت اما واقعا کُند

حتما همگی داستان رقابت خرگوش و لاک پشت را شنیده اید که در آخر خرگوش بخاطر غرور کاذب خود شکست می خورد و لاک پشت با پشت کار توانست پیروز میدان شود. البته شاید این داستان ربطی به مقاله ما نداشته باشد اما بی ارتباط هم نیست. همه این خودروها بخاطر غرور کمپانی سازنده به شتاب... ادامه مطلب

فهرست وارد کنندگان خودرو با ارز دولتی منتشر شد؛ از وزارت بهداشت تا شرکت های ناشناخته با محصولاتی نامشخص

سرانجام سه روز پس از دستور ریاست جمهوری به وزیر صنعت برای انتشار فهرست شرکت های صنعتی دریافت کننده ارز و یک روز پس از مشخص شدن واردات چای و قهوه ساز توسط شرکت های وارد کننده خودرو، فهرست کامل تری از دریافت کنندگان 1حدود 119 میلیون یورو ارز 5200 تومانی منتشر شد. در این فهرست... ادامه مطلب

نکاتی کاربردی برای کاستن از احتمال سرقت خودرو

سرقت خودرو در کشور یکی از موضوعاتی است که در صفحه حوادث رسانه‌ها همواره مطرح است و به یکی از دغدغه‌های همیشگی مالکان خودروها بدل شده است ، با آغاز تعطیلات تابستانی  و افزایش چشمگیر سفرهای خانوادگی در این فصل آمار سرقت خودروها تغییر خواهد کرد. در این مطلب قصد داریم به تعدادی از مهم ترین... ادامه مطلب

نظرات ۲۷

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x