حافظه SSD جدید و ۵۱۲ گیگابایتی سامسونگ تنها یک گرم وزن دارد

شرکت سامسونگ امروز خبر می دهد که ساخت نوعی حافظه SSD را آغاز کرده که تنها یک گرم وزن داشته و قادر است تا ۵۱۲ گیگابایت فضای ذخیره سازی را در اختیار کامپیوترهای شخصی قرار دهد. شرکت سازنده می گوید که این نوع SSD ها، برای نسل های آینده لپ تاپ های بسیار باریک مناسب خواهد بود.

سامسونگ که اکنون در جهان به عنوان بزرگترین تولید کننده حافظه های SSD شناخته می شود، امروز از سری «PM971-NVMe» به عنوان اولین حافظه غیر فرار اکسپرس (NVMe) رونمایی به عمل آورد که تمام قطعات (شامل حافظه فلش NAND، کنترلر و DRAM) را در یک پکیج نگه دارنده چیپ (BGA) جای می دهد.

samsung-ssd-coin

همانگونه که ذکر شد، سامسونگ خبر می دهد که اکنون تولید انبوه این نوع حافظه آغاز شده و در ابتدای ماه میلادی آینده به فروش خواهد رسید.

«PM971-NVMe» از ابعادی معادل ۲۰ در ۱۶ ددر ۱.۵ میلیمتر برخوردار بوده و تنها یک گرم وزن دارد. در واقع، فضایی که این حافظه اشغال می کند، تقریباً یک صدم حافظه های SSD از نوع 2.5 اینچی است. این SSD از ۱۶ عدد لایه ۴۸ ورقه ای (از چیپ فلش V-NAND) استفاده می کند که هر یک ۲۵۶ گیگابیت ظرفیت دارند. در کنار آن،  در همین پکیج یک حافظه DRAM از نوع LPDDR4 و ۲۰ نانومتری با ظرفیت ۴ گیگابیت به همراه یک کنترلر قرار گرفته که به طور کلی هر سه بخش، با هم تشکیل دهنده ی چیپ حافظه PM971-NVMe با وزن یک گرم شده اند.

BGA_SSD_Main_1

این حافظه انواع ۱۲۸، ۲۵۶ و ۵۱۲ گیگابایتی خواهد داشت. سامسونگ می گوید که با استفاده از تکنولوژی TurboWrite، سرعت خواندن و نوشتن PM971-NVMe به ۱۵۰۰ و ۹۰۰ مگابایت بر ثانیه می رسد.

«جانگ-بی لی» (Jung-bae Lee)، معاون ارشد بخش توسعه حافظه های سامسونگ در همین ربطه گفت:

حافظه جدید SSD سامسونگ که چیپ فلش V-NAND، حافظه DRAM و کنترلر را در یک پکیج BGA قرار می دهد، تا سه برابر عملکرد بالاتری نسبت به SATA SSD دارد و کوچک ترین نمونه ممکن در این دسته بوده و ظرفیت حافظه اش تا ۵۱۲ گیگابایت بالا می رود.

معرفی یک حافظه SSD به این کوچکی، به صنعت کامپیوترهای شخص کمک می کند تا محصولاتی سبک تر و زیباتر توسعه دهند، در حالی که کاربران نیز می توانند از مزایای پردازشی آن استفاده کنند.

نظرات ۱۶

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟