ایلان ماسک: در زمینه هوش مصنوعی تنها باید نگران فعالیت های یک شرکت بود

ایلان ماسک تا به حال به دفعات نگرانی های خود در رابطه با پیشرفت های هوش مصنوعی و پیامدهای آن را مطرح کرده است، اما بنیانگذار تسلا و اسپیس اکس به تازگی و در اظهاراتی جدید عنوان داشته در میان شرکت هایی که روی کامپیوترهای خودآگاه فعالیت دارند تنها کوشش های یک کمپانی او را نگران ساخته.

در این راستا آقای ماسک که در کنفرانس «کُد» حضور یافته بود، از جانب «والت مازبرگ»، بنیانگذار وبسایت «ریکُد» مورد پرسش قرار گرفت و مازبرگ از او با صراحت پرسید که آیا نگران فعالیت های کمپانی هایی همانند گوگل یا فیس بوک در عرصه ی هوش مصنوعی نیست؟

وی در پاسخ اظهار داشت، «نمی خواهم مشخصاً از اسمی نام ببرم ولی جای نگرانی در رابطه با فعالیت های یک کمپانی وجود دارد.» مازبرگ پس از این جواب روی سئوال خود پافشاری کرد و گفت شرکتی که از آن سخن می گویید آیا همان برندی نیست که مشغول توسعه ی خودروهای اش جهت رقابت با شما شده است؟ در این هنگام ماسک در حالیکه که به زمین خیره شده بود و لبخندی هم به لب داشت پاسخ قبلی اش را تکرار کرد، «تنها فعالیت های یک شرکت جای نگرانی دارد».

ماسک در طول این مصاحبه به توضیح عللی نیز پرداخت که سبب شدند طی سال گذشته بنیاد غیر انتفاعی Open AI را تاسیس کند. او گفت این بنیاد با هدف اینکه با دیگر بزرگان دنیای تکنولوژی رقابت کند پدید نیامده، بلکه شکل گیری آن برای پیش گیری از آینده ای است که احتمال دارد در آن کامپیوترهای خشمگین بر ما حاکم شده باشند.

وی افزود: «من افرادی را نمی شناسم که بخواهند در دوره ای که حاکمان مستبد حکومت می کرده اند زندگی کنند» و سپس آن دوره ها را با آینده ای مقایسه کرد که در آن هوش مصنوعی و یا کنترل کنندگان یک هوش مصنوعی پیشرفته بر عموم مردم مسلط گشته باشند.

البته این باور هم وجود دارد که هوش مصنوعی پیشرفته ی آینده الزاماً قرار نیست بدل به یک «اسکای نت» شده و اتفاقاتی وحشتناک را رقم بزند. «Open AI پدید آمده تا احتمال رخ دادن آینده ای خوش را افزایش دهد»، ایلان ماسک اعتقاد دارد با چنین نهادی می توان فناوری هایی مشابه و یکسان را در دست تمامی افراد قرار داد و اگر فردی خواست استفاده ای نا به جا از این تکنولوژی ها نماید شما ابزاری مشابه را برای مقابله با آن و مهارش در اختیار خواهید داشت.

Mobit

ویجیاتو

نظرات ۶

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟