همه چیز درباره آیفون 13
با بلندترین و عمیق ترین تونل قطار دنیا در سوییس آشنا شوید

با بلندترین و عمیق ترین تونل قطار دنیا در سوییس آشنا شوید

بلندترین و عمیق ترین تونل قطار دنیا، پس از دو دهه ساخت و ساز، اخیرا در دل کوه های آلپ سوییس گشایش یافت. توندل Gotthard Base که بیش از ۵۶ کیلومتر طول دارد دو شهر بودیو و ارستفلد را به یکدیگر متصل می کند.

این تونل از دو مسیر ریلی سیکان در ژاپن و چنل بین فرانسه و انگلستان که به ترتیب ۵۳ و ۵۰ کیلومتر طول دارند نیز بلندتر است و حالا رسما رکورد دار در این زمینه به حساب می آید. نکته جالب اینکه تونل در عمق ۲.۲ کیلومتری زمین و در دل کوه های استوار آلپ حفر شده است.

بسیاری از مقامات اروپایی و ۵۰۰ شهروند که طی مسابقه ای بخت آزمایی انتخاب شده بودند، اولین مسافرین این تونل بودند. رئیس جمهور سوییس، یوهان اشنایدر-آمان این اتفاق را گامی بزرگ برای سوییس، همسایه ها و دیگر کشورهای اروپا خواند.

طرح حفر این تونل اولین بار در سال ۱۹۴۷ مطرح شد و طی رفراندومی در سال ۱۹۹۲ طرح مورد استقبال قرار گرفت. طی دوره ای ۱۷ ساله، کارگران بیش از ۲۸ میلیون تن سنگ از دل کوه استخراج کردند تا مسیر به طور کامل باز شود. قطاری که با حداکثر سرعت ۲۵۰ کیلومتر بر ساعت در این تونل حرکت خواهد کرد، سرویس دهی خود را از دسامبر امسال آغاز می کند.

لازم به ذکر است که انجام این پروژه، هزینه ای ۱۲.۲ میلیارد دلاری در پی داشت. چین نیز اعلام کرده پروژه حفر تونل زیر آبی را آغاز می کند که اگر تکمیل یابد، طول آن از ۱۲۲ کیلومتر فراتر خواهد رفت.

2007_05_01_Amsteg_Ostroehre__fertig_betonierte_Innenschale.0

parallax_story_10_tunnel_0.0

parallax_story_4_tunnelbohrmaschine.0

parallax_story_5_ausbruchmaterial.0

2011_03_03_Erstfeld_Amsteg_Innenausbau_Bereich_Fusspunkt.0

ero_e_ffnung_erstfeld_15.0

2009_04_07_Faido_Ostroehre_Nord_TM_23_667_Tunnelbrust_mit_Mineur_5.0

2014_10_21_GBT_Bt_Bemalung_Eingang_Querschlag-2.0

2010_10_15_Hauptdurchschlag_Sedrun.0

نظرات ۳
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato