تنها مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه‌ ای کشور بالاخره به هک سایت های دولتی واکنش نشان داد

پس از آنکه با گذشت چند هفته، نهاد ها و مقامات مسئول مختلف درباره ی حملات سایبری اخیر به وبسایت های دولتی و رسمی کشور اظهار نظر خود را ابراز کردند، بالاخره تنها مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخداد های رایانه‌ ای (ماهر) متعلق به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اطلاعیه ای در این زمینه صادر کرده است.

مركز مديريت امداد و هماهنگی عمليات رخدادهای رايانه ای طی این اطلاعيه به ۲۵۰۰ سازمان و شركت متصل به سامانه ی تعاملی امن، «استفاده از سامانه های آسيب پذير مديريت محتوا» را دليل اين حملات عنوان كرده است. در اطلاعیه ی مذکور آمده است: «با توجه به حملات چند روز اخیر به بعضی از وب سایت‌ های عمومی که بیشتر آنها از نسخه‌ های به روز نشده و آسیب‌ پذیر سامانه‌ های مدیریت محتوا استفاده نموده‌‌ اند، اعمال بعضی از رویه‌ های اولیه و پایه ی امنیتی می‌ توانست از حوادث رخ داده جلوگیری نماید».

در بخش دیگر این اطلاعیه ذکر شده است «مرکز ماهر به عنوان یک نهاد تخصصی و مرجع در کشور، به دور از اطلاع‌ رسانی‌ های شتاب زده، ضمن تماس با مراکز و سایت‌ های مورد حمله واقع شده و اعلام آمادگی برای ارائه ی مشورت‌ های فنی، هماهنگی‌ های لازم را در سطح ملی و حوزه ی بین‌ المللی بخصوص مراکز CERT کشور های عربی که محتمل است منابع آنها مورد سوء استفاده ی هکرها واقع شده باشد، به عمل آورده و کماکان در حال پیگیری موضوع در ابعاد مختلف است».

مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخداد های رایانه‌ ای در پایان اطلاعیه خود اعلام داشته است:

۱- کلیه ی سازمان‌ ها و شرکت‌ های متصل به سامانه ی تعاملی امن مرکز ماهر جهت دریافت بسته ی اجرایی فوری برای امن‌ سازی پایه که براساس تجربیات و تحلیل‌ های حملات صورت گرفته تهیه شده است، به سامانه ی تعاملی مراجعه نمایند.

۲- در این زمینه کلیه ی مراکز و سازمان‌ ها که علی‌ رغم اطلاع‌ رسانی های قبلی، هنوز به سامانه ی تعاملی متصل نشده‌ اند، اعلان می‌ گردد هرچه سریعتر نسبت به عضویت اقدام نمایند.

۳- به زودی گزارشی از نحوه ی همکاری دستگاه‌ ها با مرکز ماهر در زمینه ی استفاده از راهنمایی‌ ها و هشدار های ارائه شده و میزان تعامل آنها در هنگام حوادث و رخداد های امنیتی، به نهاد های مرجع ارائه خواهد شد.

ویجیاتو

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟