آخرین تغییرات قیمت در بازار خودرو؛ از رکود بهاری تا زمزمه های افزایش قیمت تابستانی

آخرین تغییرات قیمت در بازار خودرو؛ از رکود بهاری تا زمزمه های افزایش قیمت تابستانی

بازار خودرو ایران اساسا از دو منظر قابل بررسی است، نخست این زاویه که مشتریان به دلیل کمبود منابع مالی و مسائل اقتصادی چند سال اخیر از بازار خودرو روی برگردانده اند و دوم هم از زاویه نیاز غالب ایرانیان به خودروهای بهتر و تمایل مشتریان به خرید نمونه های مدرن و به روز که سال هاست در کشورمان عرضه نمی شوند.

بنابراین در اوج رکود با بازاری تشنه اما کم بضاعت مواجهیم که مشتریان اساسا یارای پرداخت رقم های سنگین برای خرید خودروهای مناسب با قیمت های بیش از ۷۰ میلیون تومان را ندارند.

واقعیت این است که از هر دو زاویه مشکلاتی وجود دارد و حتی مشتریانی که به ناچار حاضرند تن به انتخاب خودروهای فعلی با طراحی قدیمی بدهند، در نهایت از انتخاب خود راضی نخواهند بود و با مشکلات کیفی و بدقولی خودروسازان مواجه می شوند.

در چنین شرایطی ظاهرا خودروسازان نیز اساسا از تولید نمونه های جدید و به روز با قیمت های کمتر از ۴۵ میلیون تومان عاجز مانده اند و حتی در مورد خودروهای چینی نیز نمی توانند محصولی ایمن، مدرن و قابل قبول را با قیمتی مناسب راهی بازار کنند.

بنابراین حداقل انتظار از خودروسازان، می تواند افزایش کیفیت و بهبود امکانات مدل های پر تیراژ فعلی باشد. بلکه مشتریان به لطف این تغییر کوچک بار دیگر به بازار خودرو روی خوش نشان دهند.

هرچند متاسفانه در یک سال اخیر و پس از وعده و عید مدیران مربوطه برای پاسخ گویی به فریاد اعتراض مشتریان، هنوز اتفاق مشخصی در زمینه بهبود کیفیت رخ نداده است و طبیعتا مشتریان نیز دلیلی برای سرمایه گذاری در بازار خودرو یا تعویض خودروهای قدیمی خود با نمونه های بی کیفیت جدید نمی بینند.

بنابراین دلیل رکود این روزهای بازار خودرو کاملا واضح است و راهکار برون رفت از آن هم وجود دارد اما ظاهرا همتی برای اجرای این راهکار در بین مدیران مربوطه دیده نمی شود.

در مسیر مخالف، افزایش قیمت هرچند اندک خودروهای بی کیفیت فعلی در اولین ماه تابستان می تواند قهر مشتریان با بازار خودر را تشدید کرده و حتی به تشکیل کمپین هایی شبیه سال گذشته منجر شود. شرایطی که مسلما به مذاق خودروسازان و مسئولان وزارت صنعت خوش نخواهد آمد.

خودرو قیمت تغییر نسبت به هفته گذشته
۲۰۶ تیپ ۲ ۳۲.۵۰۰.۰۰۰ ۱۰۰.۰۰۰-
۲۰۶ تیپ ۵ ۳۶.۸۰۰.۰۰۰ ---
۴۰۵ SLX ۳۰.۷۰۰.۰۰۰ ۱۰۰.۰۰۰-
۲۰۶ صندوقدار ۳۷.۳۰۰.۰۰۰ ۱۰۰.۰۰۰+
پارس بنزینی ۳۵.۱۰۰.۰۰۰ ۲۰۰.۰۰۰-
پارس دوگانه سوز ۳۷.۳۰۰.۰۰۰ ---
پارس TU5 ۳۸.۷۰۰.۰۰۰ ۳۰۰.۰۰۰-
سمند LX ۳۰.۱۰۰.۰۰۰ ۱۰۰.۰۰۰+
تندر۹۰ ایران خودرو ۳۸.۰۰۰.۰۰۰ ۲۰۰.۰۰۰-
پراید ۱۳۱ ۲۰.۰۰۰.۰۰۰ ۱۰۰.۰۰۰+
پراید ۱۱۱ ۲۰.۵۰۰.۰۰۰ ۲۰۰.۰۰۰+
ساینا EX ۲۷.۶۰۰.۰۰۰ ۳۰۰.۰۰۰-
لیفان X50 اتوماتیک ۵۳.۰۰۰.۰۰۰ ---
لیفان X60 ۵۲.۰۰۰.۰۰۰ ۵۰۰.۰۰۰-
لیفان ۸۲۰ ۸۵.۰۰۰.۰۰۰ ۸۰۰.۰۰۰-
جک S5 دنده ای ۸۱.۰۰۰.۰۰۰ ۵۰۰.۰۰+
مزدا۳ FL ۱۱۰.۰۰۰.۰۰۰ ---
چری تیگو ۵ ۹۳.۰۰۰.۰۰۰ ---
رنو کپچر ۱۱۱.۰۰۰.۰۰۰ ۵۰۰.۰۰۰-

 

نظرات ۱۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato