جدیدترین اخبار و مقالات دنیای بازی و سینما در ویجیاتو

ملخ های سایبورگی که بمب ها را بو می کشند

«ملخ های بو کننده بمب را آماده رزم کنید»؛  این فرمانی است که شاید در آینده از زبان فرماندهان نظامی در خطاب به نیروهای تحت امرشان شنیده شود. ماجرا از این قرار است که تیمی از مهندسان آمریکایی تلاش دارند ملخ ها را به سایبورگ هایی بدل کنند که می توان آنها را به هر نقطه ای گسیل داد تا بمب های کارگذاری شده در آنجا را تشخیص دهند.

البته این کار چندان هم ساده نخواهد بود و برای این منظور لازم است پژوهشگران دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس حشرات یاد شده را به قطعات متعددی از این فناوری مجهز نمایند. نکته مهم در این رابطه آن است که این تیم حامی مالی قدرتمندی دارد: نیروی دریایی آمریکا.

Baranidharan Raman سرپرست تیم تحقیق بودجه سه ساله 750 هزار دلاری را از دفتر تحقیقات این نهاد دولتی دریافت کرده تا چنین رویایی را به واقعیت بدل نماید.

Raman فردی است که سالها زمانش را صرف مطالعه نحوه پردازش بو توسط این حشره کوچک کرده است. او و تیمش دریافته اند که ملخ ها می توانند بوهای مشخصی نظیر مواردی که آموزش دیده اند را حتی در حضور بوهای دیگر تشخیص دهند.

این محقق باور دارد که حشرات سایبورگ در آینده به مراتب اثرگذارتر از ربات ها خواهند بود چراکه شاخک های آنها مملو از حسگرهای طبیعی است. حتما این سوال در ذهنتان شکل گرفته که چرا دانشمندان مکانیزمهای بدنی ملخ ها را از نو بازسازی نمی کنند و چرا از راهکارهای زیستی برای این کار کمک نمی گیرند؟

Raman در پاسخ به این سوال اظهار داشت: حتی پیشرفته ترین دستگاه های تشخیص دهنده بو تنها تعداد اندکی حسگر را در خود جای داده اند اما اگر به شاخک این حشره نگاه کنید (منظور جایی است که حسگرهایش قرار دارند) درخواهید یافت که این بخش ها حاوی صدها هزار سنسور آن هم از انواع مختلف هستند.

اما مهندسان برای تبدیل کردن ملخ ها به ماشین هایی با قابلیت بو کشیدن بمب قصد دارند که نوعی الکترود را درون مغز این حشرات کار بگذارند تا کنترل شاخک آنها را در دست گرفته و از فعالیت هایشان مطلع شوند.

چون در این صورت، اپراتورها باید همه اطلاعاتی که حشره جمع می کند را دریافت نمایند، دانشمندان نوعی کوله پشتی کوچک را طراحی کرده اند که داده ها را به اپراتورها انتقال می دهد. لامپ LED قرمز رنگی که درون این کوله قرار دارد بعد از تشخیص وجود مواد منفجره روشن می شود و درصورتی هم که هیچگونه ماده منفجره ای در موقعیت نباشد، به رنگ سبز در می آید.

دانشمندان در نظر دارد در آینده، بال های این حشره را با استفاده از ابریشم زیست-سازگاری تتو کنند که قادر است نور را به حرارت بدل کند. لیزری هم که احتمالا درون کوله پشتی حشره تعبیه می شود به اپراتور امکان می دهد ملخ سایبورگ را تحت کنترل خود درآورد.

به این ترتیب اگر فوکوس لیزر را روی بال چپ حشره معطوف نمایید می توانید آن را به سمت چپ هدایت کنید و بالعکس. در صورتی که مشکلی در مسیر نهایی سازی این پروژه به وجود نیاید، Raman و تیم تحت مدیریتش قادر خواهند بود که نخستین نمونه اولیه خود را ظرف یک سال آینده تست کنند.

مطالب مرتبط

ربات نگهبان فروشگاهی در آمریکا به یک کودک 16 ماهه حمله کرد

شاید حمله ربات های سرکش به بشریت آنقدرها هم که تصور می کنیم دور از ذهن و بعید نباشد. همین هفته قبل برای اولین بار حمله یک ربات نگهبان به کودکی 16ماهه در فروشگاهی واقع در استفورد کالیفرنیا به ثبت رسید. ماجرا از این قرار است که مسئولین امنیتی فروشگاه مورد بحث برای حفاظت از محوطه اطراف ساختمان... ادامه مطلب

نتیجه یک تحقیق: پلتفرم ResearchKit اپل داده های قابل اطمینانی تولید می کند

بر اساس تحقیقات بیمارستان «مانت سانای»، می توان به داده های مربوط به سلامت که توسط موبایل های هوشمند جمع آوری شده اند اعتماد کرد. پژوهشگران درگیر در این تحقیق خبر می دهند که پلتفرم «ResearchKit» اپل و اپلیکیشن مرتبط با دریافت اطلاعات کاربران مبتلا به آسم، توانسته داده های درست و قابل اعتمادی جمع آوری... ادامه مطلب

در جستجوی حیات فرازمینی؛ بزرگ ترین رادیو تلسکوپ جهان در چین آغاز به کار کرد

چندی پیش خواندید که چین روند ساخت بزرگ ترین رادیوتلسکوپ دنیا را به پایان رساند. حال استفاده از این مرکز به منظور پیمایش آسمان ها و گوش سپردن به پیام های احتمالی حیات فرازمینی آغاز شده. این سازه عظیم با نام نه چندان خلاقانه «تلسکوپ گرد با دهانه 500 متری» که به اختصار FAST نامیده می شود،... ادامه مطلب

درخشان ترین ابرنواختر تاریخ، حاصل فعالیت یک سیاهچاله عظیم بوده است

3.8 میلیارد سال قبل، ستاره ای در آسمان جنوبی منفجر شد و نوری را در کیهان منتشر ساخت که 570 میلیارد برابر شدیدتر از خورشید ما، و بیش از دو برابر بیشتر از تمامی ابرنواخترهای کشف شده توسط انسان بود. این ستاره ASASSN-15lh نام گرفت و در سال 2015 ابرتابش آن توسط اخترشناسان رصد شد. حال... ادامه مطلب

نگاهی بر عکس های گرفته شده از سیاره سرخ توسط فضاپیمای اوربیتر

شاید نتوان از زمین، مریخ را به خوبی مشاهده نمود اما با نگاهی به نماهای بسته گرفته شده از این سیاره می توان تا حدودی به زیبایی وصف ناشدنی اش پی برد. از سال 2006 میلادی تا کنون فضاپیمای Reconnaissance Orbiter به دور مریخ می چرخد و با استفاده از دوربین HiRISE عکس هایی فوق العاده از سطح... ادامه مطلب

هاوکینگ: زمان آن فرا رسیده که در جستجوی محل سکونت آینده خود باشیم

استیون هاوکینگ اخیراً در لندن و در جمعی از دانشمندان «انجمن سلطنتی» اذعان داشت که «آینده بشریت در فضا بوده و اکنون زمان آن فرا رسیده که به دنبال محل سکونت آینده خود باشیم.» همچنین این فیزیکدان مطرح در ادامه صحبت هایش عنوان کرده که «من شدیداً معتقد هستم که بشر هم اکنون باید جستجوی خود... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x