ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

علمی

پژوهشگران تایید کردند: نئاندرتال ها آدم خوار بوده اند

بیش از یک قرن است که دیرین مردم شناسان درگیر پاسخ گویی به یک سوال مهم هستند: آیا نئاندرتال ها آدم خوار بوده اند؟ البته در سال های اخیر پژوهشگران موفق به کشف بقایایی شده ...

Maryam Mousavi
نوشته شده توسط Maryam Mousavi | ۲۱ تیر ۱۳۹۵ | ۱۲:۳۰

بیش از یک قرن است که دیرین مردم شناسان درگیر پاسخ گویی به یک سوال مهم هستند: آیا نئاندرتال ها آدم خوار بوده اند؟ البته در سال های اخیر پژوهشگران موفق به کشف بقایایی شده اند که حاکی از وجود این مشخصه در بخش هایی از جنوب اروپا بوده اما بقایایی که اخیرا در شمال قاره سبز پیدا شده شواهد و مدارک بیشتری را در تایید این مساله ارائه می کنند و نشان می دهند که چرا آدم خواری قبلا در میان نئاندرتال ها وجود داشته است.

همانطور که گفته شد بقایای بدست آمده در اسپانیا، فرانسه و دیگر بخش های جنوب اروپا همگی این مساله را تایید می کنند اما آنطور که پژوهش منتشر شده اخیر در نشریه Scientific Reports نشان می دهد، بقایای تازه کشف شده در منطقه Goyet بلژیک، نخستین بار است که این رفتار را در شمال اروپا تایید می کنند.

جالب است بدانید تمامی فسیل و استخوان های کشف شده (که به انسان، اسب و گوزن های شمالی تعلق داشته اند) برش هایی را روی خود دارند که از جدا شدن گوشت از استخوان خبر می دهند و علاوه بر این، علامت هایی روی آنها رویت شده که نشان می دهد استخوان ها برای خارج کردن مغز از داخلشان خرد شده اند.

چون نئاندرتال ها اسب و گوزن شمالی می خورده اند و چون هیچ انسان مدرنی در آن دوران وجود نداشته، پژوهشگران به این نتیجه رسیده اند که برش ها و علامت های مشابه روی استخوان های کشف شده از انسان، آدم خواری را تایید می کند.

اما لازم است اضافه نماییم که نئاندرتال ها صرفا به خوردن گوشت یکدیگر اکتفا نمی کرده اند، بلکه از استخوان های هم نیز برای ساخت ابزار و تیز کردن سنگ استفاده می کرده اند. البته برخی ممکن است اینطور استدلال کنند که آدم خواری در آن زمان اقتضای شرایط بوده و با در نظر داشتن کشف بقایایی که گوشت هایشان خورده نشده در دیگر مناطق اروپا می توان اینطور نتیجه گرفت که این عمل در اروپا یا در سطح دنیا صورت نمی گرفته است. این را هم اضافه نماییم که دانشمندان مدعی شده اند آدم خواری در منطقه Goyet احتمالا بخشی از مراسم تدفین هم نبوده.

حالا سوال اینجاست که علت آدم خواری در این منطقه از اروپا چه بوده؟

براساس داده های به دست آمده از روش تاریخ گذاری رادیو کربن قدمت استخوان های کشف شده بین 40500 تا 45500 سال برآورد شده و این دقیقا همان زمانی است که نئاندرتال ها در اروپا مرده اند.

تست های صورت گرفته روی DNA این انسان های اولیه نیز نشان می دهد که آنها به لحاظ ژنتیکی بسیار شبیه به نئاندرتال های مناطق جنوبی اروپا هستند. بسیاری از بقایای کشف شده همچنین حکایت از وجود سوء تغذیه در این گروه از انسان ها دارد و با در نظر داشتن همین مساله، احتمال آنکه نئاندرتال ها به خاطر کمبود غذا دست به چنین اقدامی زده باشند بسیار زیاد است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • TeChNoLoGy
    TeChNoLoGy | ۲۱ تیر ۱۳۹۵

    از اینجور مطالب بیشتر بزارید عالی بود

مطالب پیشنهادی