تسلا از نمونه ارزان قیمت خودروی شاسی بلند Model X رونمایی کرد

تسلا از نمونه ارزان قیمت خودروی شاسی بلند Model X رونمایی کرد

تسلا به تازگی خبر از عرضه مدلی ارزان قیمت از خودروی شاسی بلند Model X داده است که دقیقاً خط مشی نمونه ارزان تر سدان Model S را دنبال می کند که در ماه ژوئن گذشته عرضه شده بود. قیمت پایه این اتومبیل جدید که Model X 60D نام گرفته، از ۷۴ هزار دلار آغاز می شود اما در صورت تمایل به استفاده از امکانات بیشتر، این رقم تا ۱۰۰ هزار دلار هم افزایش می یابد.

خودروی Model X 60D می تواند ظرف ۶ ثانیه، به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت برسد و به گفته تسلا، بیشینه سرعت آن با ۱۳۰ مایل بر ساعت (تقریبا معادل ۲۱۰ کیلومتر بر ساعت) برابری می کند. از لحاظ مشخصات، ۶۰D تفاوت چندانی با خودروی Model X 75D ندارد اما قیمت کمتر آن به معنای کاهش ظرفیت باتری بوده است.

در واقع ۶۰D از یک باتری ۶۰ کیلووات ساعتی بهره می برد که به پیمودن مسافت کمتری نسبت به ۷۵D با هر بار شارژ منجر شده است. بنابراین در حالی که ۷۵D مسافت ۲۳۷ مایل (۳۸۳ کیلومتر) را با یک بار شارژ کامل طی می کند، این مسافت برای ۶۰D به ۲۰۰ مایل (۳۲۱ کیلومتر) می رسد.

اوایل امسال تسلا گفته بود که برای کاهش هزینه های خود، دیگر ورژن های مختلفی از باتری ها را برای ماشین های ارزان ترش تولید نمی کند. با توجه به این موضوع، جالب است بدانید که ۶۰D جدید اگرچه از باتری ۷۵ کیلووات ساعتی مدل ۷۵D بهره می برد، اما تنها از ۶۰ کیلووات ساعت آن استفاده می کند؛ سیاستی عجیب که فعلا ایلان ماسک آن را در دستور کار قرار داده است.

این بدان معناست که خریداران ۶۰D می توانند با پرداخت مبلغی اضافه، ظرفیت بیشتر باتری را آزاد نمایند. ناگفته نماند ایده توسعه اتومبیل های قابل ارتقا، مسئله ای بوده که تسلا در چند وقت اخیر مانور زیادی روی آن داده و می توان با پرداخت مبالغی اضافه، قابلیت های نرم افزاری مشهور تسلا، مانند «سیستم ناوبری خودکار» یا «حالت دفاعی سلاح های زیستی» را تقریباً به هر خودرویی افزود؛ هرچند که خرید جداگانه آنها، هزینه بیشتری روی دست مشتریان می گذارد.

باید افزود که تسلا کماکان به فروش Model X 75D ادامه خواهد داد که قیمت پایه آن از ۸۰ هزار دلار آغاز می شود. علاوه بر این، خریداران همچنان می توانند نسبت به خرید Model X 90D و P90D اقدام نمایند که قیمتشان با امکانات پریمیوم تا ۱۴۹ هزار دلار افزایش می یابد.

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato