قدرت 600 اسب بخاری برای بی ام و M4 GTS تیونینگ G-Power

قدرت 600 اسب بخاری برای بی ام و M4 GTS تیونینگ G-Power

ضرب المثل دست بالای دست بسیار است در مورد سریع ترین محصول امروزی بی ام و صدق می کند. اگر می خواهید بدانید داستان از چه قرار است باید عرض کنم که سری ۴ بی ام و نسخه ویژه ای تحت نام مدل M دارد که دارای مشخصات ظاهری و فنی بالاتری به نسبت مدل های عادی است.

BMW-M4-GTS-6

بی ام و به همین بسنده نکرده و نسخه قدرتمند تر  با حالت یک خودرو نیمه مسابقه ای تحت نام GTS را با تولید محدود و قیمت گزاف رونمایی کرده است.

BMW-M4-GTS-3

حال شرکت G-Power که به صورت تخصصی محصولات بی ام و را تیون یا ارتقا می دهد. نسخه GTS که خود یک نمونه خاص از بی ام و M4 است را تیون کرده!

BMW-M4-GTS-1

یک M4 GTS معمولی در حدود ۵۰۰ اسب بخار قدرت و ۶۰۰ نیوتن متر گشتاور تولید می کند. حال G-Power با دستکاری بخش ECU قدرت را به مرز ۶۱۵ اسب بخار رسانده و گشتاور موتور هم به عدد ۷۶۰ نیوتن متر رسیده است.

نکته مهم این است که تا حدود ۲۰ سال قبل، ۶۰۰ اسب بخار قدرتی باور نکردنی به حساب می آمد که به سریعترین خودرو ساخته دست بشر در قرن بیستم (مکلارن F1) نیرو می بخشید.

Mclaren F1

این خودرو هم از موتور ساخت ب ام و استفاده می کرد اما در آن سال ها برای تولید حدود ۶۰۰ اسب بخار قدرت استفاده از یک موتور فوق پیشرفته ۱۲ سیلندر با ۶.۰ لیتر حجم الزامی بود.

پیچیدگی مهندسی چنین پیشرانه ای تا جایی بود که مهندسان برای دفع حرارت از ورقه های طلا کاری شده (به عنوان عایق حرارتی) استفاده می کردند.

BMW-M4-GTS-7

اما حالا بعد از گذشته حدود ۲۵ الی ۳۰ سال، استخراج ۶۰۰ اسب بخار از یک موتور ۳.۲ لیتری ممکن شده است و ب ام و M4 GTS جی پاور که تنها در صفر تا صد حدود ۰.۵ ثانیه از مکلارن F1 آن سال ها کُند تر است، با قیمت بسیار کمتری تحویل مشتریان می شود.

طبیعتا اگر چنین روندی ادامه پیدا کند، حدود ۳۰ سال دیگر می توانیم شاهد ساخت خودروهای ۱۵۰۰ اسب بخاری ( قدرت مدل فعلی بوگاتی شیرون) توسط مراکز تیونینگ باشیم.

جالب تر آنکه ارتقا؛ فنی ب ام و M4 GTS تنها در حدود ۳ هزار یورو هزینه دارد. به کمک این تغییرات خودرو در عرض ۳.۶ ثانیه از صفر به صد کیلومتر بر ساعت می رسد و حداکثر سرعت آن هم به مرز ۳۲۰ کیلومتر بر ساعت خواهد رسید.

BMW-M4-GTS-5

برنامه تیونیگ بعدی G-Power شامل ارتقا توربوشارژرها و استفاده از یک داون پایپ مخصوص بدون کاتالیست است که جیب خریدار را بیشتر خالی می کند.

BMW-M4-GTS-8

رینگ  های۲۱ اینچی Hurricane RR هم تنها تغییر ظاهری به نسبت مدل عادی M3 GTS تحویلی کمپانی ب ام و محسوب می شوند.

نظرات ۲
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato