برنامه فیسبوک برای ورود به کسب و کار تبلیغات در نتایج جستجو

برنامه فیسبوک برای ورود به کسب و کار تبلیغات در نتایج جستجو

در جریان گردهمایی سرمایه گذاران جهت ارائه گزارش درآمد های سه ماهه دوم سال جاری، مارک زاکربرگ موسس و مدیرعامل فیسبوک اعلام کرد که بزرگترین شبکه اجتماعی دنیا قصد دارد به طور جدی وارد کسب و کار تبلیغات در نتایج جستجو شود.

گوگل بیش از یک دهه است که بر این بازار حکمرانی می کند، اما حالا به نظر می رسد بالاخره یک حریف جدیدی برای آنها پیدا شده است. فیسبوک سال هاست که مشغول توسعه موتور جستجوی اختصاصی خود است و مدت مدیدی از حضور آن در این شبکه اجتماعی می گذرد، اما آنها هرگز به مانند سرویس AdWords گوگل، از آن برای کسب درآمد بهره نبرده اند.

زاکربرگ اعلام کرده که شرکتش در حال ورود به «مرحله سوم» از برنامه تجاری خود برای بهره برداری از موتور جستجوی اختصاصی و کسب درآمد از بازار تبلیغات مبتنی بر نتایج جستجو قرار دارد. در فیسبوک هر محصول، قبل از ارائه عمومی، سه مرحله از توسعه را طی می کنند؛ اول آشناسازی کاربران با تکنولوژی جدید. دوم عیب یابی جامع و انجام اصلاحات لازم جهت آماده سازی نهایی و سوم عرضه عمومی محصول برای آغاز رقابت با نمونه های مشابه.

از دیدگاه زاکربرگ موتور جستجوی این شرکت روزهای آخر خود را در مرحله دوم سپری می کند و به زودی آماده تبدیل به یک ماشین پولساز جدید خواهد بود. البته او هیچ تاریخ مشخصی را برای عرضه عمومی و آغاز کسب درآمد از این محصول ارائه نداده، اما از صحبت های او می توان چنین فهمید که تا آن روز زمان چندان زیادی باقی نمانده است.

با آن که زاکربرگ به طور مشخص ایده های خود برای کسب درآمد از موتور جستجوی اختصاصی فیسبوک را تشریح نکرده، اما انتظار می رود که مدل تجاری آنها مشابه آن چیزی باشد که گوگل سال هاست مورد استفاده قرار می دهد؛ فروش موقعیت به لینک های تبلیغی در نتایج جستجو.

فیسبوک در حال حاضر ماهیانه ۱.۱۳ میلیارد کاربر فعال دارد که به طور مستمر از موتور جستجوی آن استفاده می کنند. این سرمایه عظیم از محبوبیت می تواند رقابت غول دنیای اینترنت با گوگل را بسیار جذاب و دیدنی نماید.

نظرات ۱
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato