گوگل در راه جذب یک میلیارد کاربر تازه، فیسبوک را پشت سر گذاشته است

گوگل در راه جذب یک میلیارد کاربر تازه، فیسبوک را پشت سر گذاشته است

به گزارش منابع خبری، روزانه حدود ۲ میلیون نفر در هند از طریق هات اسپات های گوگل که در ایستگاه های راه آهن نصب شده، به اینترنت متصل می شوند.

این غول جهان تکنولوژی از ماه آوریل سال جاری عرضه اینترنت وای-فای پرسرعت را در ایستگاه های قطار هند شروع کرد و قصد دارد تا انتهای سال ۲۰۱۶ به ۱۰ میلیون کاربر در روز دست یابد؛ هدف درازمدت آنها نصب تجهیزات ارتباط وای-فای پر سرعت در ۴۰۰ ایستگاه قطار در سرتاسر کشور پهناور هند است.

هند یکی از بزرگ ترین بازارهای رو به رشد خدمات اینترنتی و موبایلی به شمار می رود، و به همین خاطر مورد توجه ویژه کمپانی های عظیمی همچون فیسبوک نیز قرار گرفته. این آمار نشان می دهد گوگل تا چه اندازه در «جذب یک میلیارد کاربر بیشتر» از غول شبکه های اجتماعی پیشی گرفته.

لازم به ذکر است کمپانی مورد بحث سال گذشته برای اولین بار اعلام کرد با مشارکت شرکت راه آهن هند، اینترنت پرسرعت را به شلوغ ترین ایستگاه های حمل و نقل ریلی این کشور خواهد آورد. خطوط راه آهن هند یکی از بزرگ ترین شبکه های ریلی در سرتاسر جهان به شمار می رود، و در نتیجه شبکه اینترنت پرسرعت گوگل به یکی از بزرگ ترین شبکه های وای فای عمومی در کره خاکی تبدیل شده.

در حال حاضر، این کمپانی خدمات اینترنتی اش را به رایگان ارائه می دهد، اما در نهایت انتظار می رود که هزینه ای هرچند ناچیز را برای آن در نظر بگیرد. فعلاً استفاده از این سرویس برای هر فرد، به زمان ۱ ساعت در روز محدود شده اما سقف داده مصرفی برای آن در نظر گرفته نشده است.

طبق گزارش فوق، این اقدام ساکنین «مانتن ویو» باعث افزایش قابل توجه در دسترسی به اینترنت در هند شده و میزان مصرف داده در بین مسافرین راه آهن این کشور تا ۱۵ برابر افزایش یافته.

گفتنی است گوگل در زمینه ارائه خدمات عام المنفعه در هند تنها نیست، و دیگر شرکت های ارائه دهنده خدمات وب نیز مشغول رایزنی برای استقرار تجهیزات مشابه در این کشور هستند. در این بین، فیسبوک پروژه های بزرگی را در ذهن دارد، هرچند اجرای برنامه Free Basics که اینترنت رایگان را برای ساکنین محروم کشور مورد بحث ارائه می کرد، از سوی مقامات رگولاتوری ممنوع اعلام شد.

با این حال، فیسبوک نیز از پا ننشسته و قصد دارد با پیاده سازی پروژه Express Wifi جایگاه خود را در این کشور مستحکم تر کرده و به هدف «یک میلیارد کاربر جدید» نزدیک تر شود.

نظرات ۶

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato