«فلسطین اینجاست»؛ پاسخ کاربران به «باگ» سرویس گوگل مپس

گوگل مپس هم از آن دسته سرویس هایی است که در باشگاه میلیاردی های گوگل جای دارد. در هر هفته، بیش از یک میلیارد کاربر به آن سر می زنند و به سادگی می توان آن را انتخاب اول بیشتر افراد در زمینه مکان یابی و مشاهده مناطق مختلف به صورت آنلاین دانست.

اما همین سرویس، اکنون با موجی از خشم در فضای مجازی رو به رو شده و تا این لحظه بیش از ۲۶۰ هزار کاربر، امضای آنلاین خود را در وب سایت Change.org به ثبت رسانده و از گوگل درخواست افزوده شدن نام فلسطین در سرویس نقشه اش را داشته اند.

این درخواست از جایی سرچشمه می گیرد که در هفته جاری، نام "کرانه باختری رود اردن" و "نوار غزه" از این سرزمین حذف شده بود و همین موضوع موجب گشت تا گروهی از فعالان و خبرنگاران ساکن غزه، اعتراض خود را به این موضوع نشان دهند. سپس کاربران سراسر جهان و از جمله ساکنین فلسطین، با هشتگ «PalestineIsHere#» در حال نشان دادن اعتراض خود به گوگل بوده و اذعان دارند که این شرکت، به درخواست رژیم اشغالگر قدس، نام «فلسطین» را از سرویس نقشه اش حذف نموده است.

گوگل ولی اکنون در مقام دفاع، خبر داده که در خصوص مناطقی که شرایط ویژه دارند، استراتژی و رویکردی خاص را در پیش می گیرد و به جای نمایش دادن خطوط یکپارچه به عنوان مرزها، از نقطه چین بهره می گیرد.

در هر صورت نباید نادیده گرفت که سرویسی نظیر گوگل مپس جدا از کاربرد پذیری بالایش برای افراد، قدرت ایفای نقش به عنوان یک سمبل فرهنگی را نیز دارد. «انجمن روزنامه نگاران فلسطینی» بر همین اساس در بیانیه ای اعلام کرده: «ما عمل انجام شده توسط گوگل، یعنی حذف شدن نام فلسطین را محکوم کرده و خواستار آن هستیم تا گوگل با باطل سازی تصمیم جدید خود، از مردم فلسطین نیز عذرخواهی کند.»

download (25)-w600

گوگل اما امروز در پاسخ به وب سایت «انگجت»، بیان نموده که عنوان «فلسطین» از همان ابتدا در سرویس نقشه گوگل حضور نداشته اما یک باگ موقت، موجب شده تا شرایط نقشه تغییر داشته باشد: «عنوان "فلسطین" هیچگاه در گوگل مپس وجود نداشته. هرچند، ما با باگی مواجه شده ایم و به همین علت، عناوینی نظیر "کرانه باختری رود اردن" و "نوار غزه" اکنون حذف شده اند. در حال حاضر تمام تلاش خود را می کنیم تا هر چه سریع تر این دو عنوان را به سرویس مپس برگردانیم.»

همانگونه که ذکر شد، گوگل در سرویس مپس برای مناطقی که شرایطی اینچنین ویژه دارند، به جای خطوط کامل به عنوان مرز، از نقطه چین استفاده می کند. کرانه باختری رود اردن و همچنین نوار غزه هم مشمول این وضعیت شده اند.

در این میان گوگل هیچگاه از نام فلسطین در سرویس مپس استفاده نکرده و اینک با توجه به اتفاقی که گوگل از آن به عنوان یک اشتباه و باگ یاد می کند، کاربران با هشتگ «PalestineIsHere#» در شبکه های اجتماعی، از این شرکت درخواست برگرداندن نام فلسطین را دارند.

همانطور که پیشتر نیز گفتیم، جدای از بحث نوع کارکرد چنین سرویس هایی، باید نقش نمادین آنها در جوامع را نیز در نظر گرفت و مشخصاً گوگل درباره موردی خاص همچون فلسطین، رویکردی چندان صحیح را در پیش نگرفته است. مخصوصاً با توجه به اینکه کاربران، قادر به ویرایش این سرویس هستند و ناظران باید آن را تایید کنند، و در نهایت رخ دادن اتفاقی که در فوق به توضیح آن پرداختیم، نشانه ای از عدم مدیریت صحیح سرویس مورد بحث است.

برچسب ها

مطالب مرتبط

گوگل برای تمرکز بیشتر بر یوتوب لایو، به پشتیبانی از Hangouts on Air خاتمه می دهد

اهمیت گوگل پلاس هر روز برای گوگل کمتر و کمتر می شود. کمپانی یادشده ساعاتی پیش اعلام کرده که پشتیبانی از قابلیت Hangouts On Air سرویس پلاس را با هدف تمرکز بیشتر بر یوتوب لایو متوقف خواهد کرد. از تاریخ دوازده سپتامبر معادل بیست و دوم شهریور ماه هجری شمسی، کاربران برای شروع استریم های زنده می... ادامه مطلب

تصادف جدی اتومبیل خودران گوگل در مانتین ویو؛ مقصر کیست؟

اتومبیل های خودران گوگل، سابقه چندان درخشانی در امنیت بالا ندارند و پیش از این هم شنیده بودیم که مشکلات پدید آمده چگونه خطرساز شده اند. روز گذشته یکی از لکسوس SUV های گوگل در تقاطعی واقع در مانتین ویو توسط ون تبلیغاتی بزرگ دچار حادثه شد و همانطور که از تصویر فوق هویداست، بخش... ادامه مطلب

گوگل روی یک اپلیکیشن پادکست جدید به نام Shortwave کار می‌کند

یکی از عادات بد گوگل این است که برای یک هدف مشخص چندین اپلیکیشن با کاربرد تقریبا یکسان می‌سازد. مصداق بارز این موضوع را می‌توانید در پیام‌رسان‌های این شرکت ببینید که تعدادشان در حال حاضر به هفت مورد می‌رسد. حتی در مورد سایر سرویس‌ها مثل جیمیل و اینباکس، یوتوب موزیک و پلی‌موزیک و ... هم... ادامه مطلب

گوگل کروم اندروید از این پس حضور دستگاه های هوشمند در اطرافش را تشخیص می دهد

کاربران نسخه iOS گوگل کروم، از جولای سال گذشته شانس این را داشتند که به کمک این مرورگر از وجود دستگاه های وب فیزیکی (Physical Web) در اطراف خود آگاه شوند. اما همین قابلیت پس از گذشت چند ماه از حضور در پلتفرم رقیب، تازه امروز به پلتفرم اختصاصی گوگل رسیده است. نسخه 49 گوگل کروم در اندروید، از... ادامه مطلب

اندروید آب نبات چوبی به روی کمتر از ۰.۱٪ از دستگاه ها نصب شده است

طبق معمول گوگل آمار و ارقام جزئیات مربوط به مقدار توزیع اندروید را منتشر کرده، بنابراین ما می توانیم ببینیم چه سیستم عاملی از گوگل بیشترین نصب را به خود اختصاص داده. در جدیدترین آمار که مربوط به ۲۴ نوامبر تا اول دسامبر است، اندروید ۴.۴ کیت کت به روی ۳۳.۹ درصد تمام دستگاه های اندرویدی... ادامه مطلب

گوگل استارتاپی فرانسوی و فعال در زمینه شناسایی اشیا از طریق موبایل را خریداری کرد

گوگل استارتاپی فرانسوی با نام Moodstocks که فناوری هایی پیشرفته برای شناسایی سریع اشیا از طریق تلفن های هوشمند توسعه داده را به تملک خود درآورده؛ اقدامی که یکبار دیگر علاقه ی بیش از اندازه ی اهالی مانتین ویو به راهکارهای مرتبط به هوش مصنوعی را نشان می دهد. ناگفته نماند راه حل های کمپانی مورد... ادامه مطلب

نظرات ۴۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x