دیجیاتو خبرنگار استخدام می‌کند

«فلسطین اینجاست»؛ پاسخ کاربران به «باگ» سرویس گوگل مپس

گوگل مپس هم از آن دسته سرویس هایی است که در باشگاه میلیاردی های گوگل جای دارد. در هر هفته، بیش از یک میلیارد کاربر به آن سر می زنند و به سادگی می توان آن را انتخاب اول بیشتر افراد در زمینه مکان یابی و مشاهده مناطق مختلف به صورت آنلاین دانست.

اما همین سرویس، اکنون با موجی از خشم در فضای مجازی رو به رو شده و تا این لحظه بیش از ۲۶۰ هزار کاربر، امضای آنلاین خود را در وب سایت Change.org به ثبت رسانده و از گوگل درخواست افزوده شدن نام فلسطین در سرویس نقشه اش را داشته اند.

این درخواست از جایی سرچشمه می گیرد که در هفته جاری، نام "کرانه باختری رود اردن" و "نوار غزه" از این سرزمین حذف شده بود و همین موضوع موجب گشت تا گروهی از فعالان و خبرنگاران ساکن غزه، اعتراض خود را به این موضوع نشان دهند. سپس کاربران سراسر جهان و از جمله ساکنین فلسطین، با هشتگ «PalestineIsHere#» در حال نشان دادن اعتراض خود به گوگل بوده و اذعان دارند که این شرکت، به درخواست رژیم اشغالگر قدس، نام «فلسطین» را از سرویس نقشه اش حذف نموده است.

گوگل ولی اکنون در مقام دفاع، خبر داده که در خصوص مناطقی که شرایط ویژه دارند، استراتژی و رویکردی خاص را در پیش می گیرد و به جای نمایش دادن خطوط یکپارچه به عنوان مرزها، از نقطه چین بهره می گیرد.

در هر صورت نباید نادیده گرفت که سرویسی نظیر گوگل مپس جدا از کاربرد پذیری بالایش برای افراد، قدرت ایفای نقش به عنوان یک سمبل فرهنگی را نیز دارد. «انجمن روزنامه نگاران فلسطینی» بر همین اساس در بیانیه ای اعلام کرده: «ما عمل انجام شده توسط گوگل، یعنی حذف شدن نام فلسطین را محکوم کرده و خواستار آن هستیم تا گوگل با باطل سازی تصمیم جدید خود، از مردم فلسطین نیز عذرخواهی کند.»

download (25)-w600

گوگل اما امروز در پاسخ به وب سایت «انگجت»، بیان نموده که عنوان «فلسطین» از همان ابتدا در سرویس نقشه گوگل حضور نداشته اما یک باگ موقت، موجب شده تا شرایط نقشه تغییر داشته باشد: «عنوان "فلسطین" هیچگاه در گوگل مپس وجود نداشته. هرچند، ما با باگی مواجه شده ایم و به همین علت، عناوینی نظیر "کرانه باختری رود اردن" و "نوار غزه" اکنون حذف شده اند. در حال حاضر تمام تلاش خود را می کنیم تا هر چه سریع تر این دو عنوان را به سرویس مپس برگردانیم.»

همانگونه که ذکر شد، گوگل در سرویس مپس برای مناطقی که شرایطی اینچنین ویژه دارند، به جای خطوط کامل به عنوان مرز، از نقطه چین استفاده می کند. کرانه باختری رود اردن و همچنین نوار غزه هم مشمول این وضعیت شده اند.

در این میان گوگل هیچگاه از نام فلسطین در سرویس مپس استفاده نکرده و اینک با توجه به اتفاقی که گوگل از آن به عنوان یک اشتباه و باگ یاد می کند، کاربران با هشتگ «PalestineIsHere#» در شبکه های اجتماعی، از این شرکت درخواست برگرداندن نام فلسطین را دارند.

همانطور که پیشتر نیز گفتیم، جدای از بحث نوع کارکرد چنین سرویس هایی، باید نقش نمادین آنها در جوامع را نیز در نظر گرفت و مشخصاً گوگل درباره موردی خاص همچون فلسطین، رویکردی چندان صحیح را در پیش نگرفته است. مخصوصاً با توجه به اینکه کاربران، قادر به ویرایش این سرویس هستند و ناظران باید آن را تایید کنند، و در نهایت رخ دادن اتفاقی که در فوق به توضیح آن پرداختیم، نشانه ای از عدم مدیریت صحیح سرویس مورد بحث است.

برچسب ها

مطالب مرتبط

اپلیکیشن گوگل حالا اجازه می دهد که موضوعات مورد علاقه تان را به آیکن تبدیل کنید

اپلیکیشن گوگل طی سال جاری به روز رسانی های متعددی دریافت کرده که در آخرین آن ها، سیستم نمایش کارتی نتایج جستجو دچار تغییر و تحولاتی شده و با ارائه هر به روز رسانی به نظر می رسد که اپلیکیشن از نظر محتوایی هم غنی تر می شود.در همین راستا، آخرین به روز رسانی اپ... ادامه مطلب

گوگل پتنت جدیدی به ثبت رسانده که از بازگشت گوگل گلس به شکلی جدید خبر می دهد

گوگل در ابتدای هفته گذشته پتنت جدیدی را به ثبت رساند که احتمالا به نسخه دوم از عینک هوشمند آن مربوط می شود. اگر خاطرتان باشد این غول جستجو در ابتدای سال جاری تولید عینک هوشمند خود را متوقف کرده بود اما اکنون دوباره گجت پوشیدنی جدیدی را با شکل یک هدبند در دست ساخت... ادامه مطلب

نگاهی به تبلت Pixel C در میان رقبایش؛ خیزش «اولترابت»ها آغاز شد

اگرچه عجیب است اما وارد زمانه ای شده ایم که کمپانی های بزرگ دنیای تکنولوژی از مایکروسافت پیروی می کنند. این شرکت که در زمینه تلفن های هوشمند نتوانست حضوری به موقع داشته باشد، گوگل و اپل برندگان اصلی دنیای موبایل ها شدند اما مایکروسافت سرفس و سپس نمونه پروی آن را معرفی کرد که اکنون گوگل... ادامه مطلب

گوگل برای احیای پیام رسان Allo از کاربران کمک می خواهد

Allo را به خاطر دارید؟ همان پیام رسان گوگل که اواخر تابستان سال جاری معرفی شد و قرار بود علاوه بر کنار زدن Hangouts، جای خالی اپلیکیشنی همچون iMessage را در اکوسیستم اندروید پر نماید.پس از شروع طوفانی و عبور از مرز 10 میلیون دانلود، این برنامه نتوانست توجه مخاطبین را به خود جلب نماید... ادامه مطلب

رندرهای جدید Nexus 5X، نشانگر طراحی نهایی این تلفن هوشمند هستند

در روز پنج‌شنبه خبر رسید که ال جی و گوگل، تلفن هوشمند نکسوس خود را با نام 5X در روز هفتم مهر ماه به بازار عرضه خواهند کرد. در این میان Android Authority خبر داده بود که توانسته با یکی از افراد نزدیک به گوگل ارتباط برقرار کند و مشخص گشته که این تلفن همراه در... ادامه مطلب

نگاهی به تمام قابلیت های جدید گوگل فوتوز

گوگل در خلال کنفرانس I/O 2018 از بروزرسانی های بزرگی برای اپلیکیشن فوتوز خبر داد که به لطف هوش مصنوعی میسر شده اند.قابلیت های گوگل فوتوز شامل ٰبه اشتراک گذاری خودکار تصاویر، رنگی کردن عکس های سیاه و سفید، کالر اسپلش، اسکن اسناد با OCR و بهینه سازی خودکار تصویر است که در ادامه به صورت خلاصه توضیح... ادامه مطلب

نظرات ۴۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x