پوشش خبری لحظه به لحظه MWC 2019

بررسی قسمت چهارم بازی 41148؛ افشاگری رازها

مهدی فنائی با 41148 توانست یکی از بزرگترین خواسته های بازیکنان ایرانی را برآورده کند؛ تاکنون چند بار پیش آمده هنگام تجربه بازی ویدیویی، امیدوار باشید تا روزگاری هم ایرانی ها بتوانند چنین داستان های جذابی با زبان فارسی به نمایش بگذارند؟ 41148 عنوانی بود که با روایتی درگیر کننده و اتفاقات مرموز هر فردی را پای خود می نشاند. بنابراین طبیعی است ساخته فنائی را آغازی بر این ماجرا بنامیم.

چندین سال از انتشار قسمت ابتدایی 41148 گذشته و تاکنون بازیکن ها توانسته اند سه اپیزود از این عنوان را تجربه کنند. به واسطه نسخه ای از بازی که جهت بررسی از سوی توسعه دهنده برای دیجیاتو ارسال شده، فرصتی یافتیم تا پیش از انتشار رسمی، قسمت چهارم و پایانی این عنوان را تجربه کنیم. اگر دوست دارید بدانید 41148 چه پیشرفت هایی داشته، با ما همراه باشید. بررسی قسمت قبلی را هم می توانید از اینجا بخوانید.

از دیدگاه داستانی، دو قسمت ابتدایی 41148 بیشتر ذهن مخاطب را با سوال های گوناگون می کردند. با این وجود، اپیزود سوم روند متفاوتی را پیش گرفت و کم کم گره های داستانی به دست های بازیکن ها باز شدند. بخش چهارم 41148 هم همین گونه است، با این تفاوت که اکنون عناصر بیشتری به داستانی اضافه شده و تنها شاهد اتفاقات مرموز، خشن یا انتقام جویانانه نیستیم.

41148 - اپیزود پنجم

شخصیت های قدیمی به قسمت چهارم باز خواهند گشت.

طبیعتا چنین چیزی می تواند جذابیت های داستان را افزایش دهد. همین طور هم است. ولی متاسفانه پرداخت نامناسب به بعضی اتفاقات توانسته تا احساس همذات پنداری میان بازیکن و شخصیت ها را کاهش دهد. نکته جالب اینجاست با وجود این که به اعتقاد سازنده قسمت چهارم پایان 41148 را رقم خواهد زد، اما بعضی سوالات هنوز پاسخ داده نشدند.

اپیزود پایانی 41148 نقطه اوج هیجان داستانی بازی است. شک نکنید هنگام تجربه بازی پیش می آید تا نسبت به بعضی اتفاقات واکنش نشان داده و شوکه شوید. جدا از این که ریتم سرعتی قسمت چهارم هم توانسته تا به هیجانات بازی کمک شایانی نماید. هنگام تجربه این اپیزود، هیچگاه گذر زمان را احساس نکرده و خود را درگیر اتفاقات موجود می کنید.

با این وجود، بعضی گره های داستانی را می توانید پیشتر حدس بزنید. پس از آغاز درگیرکننده و مرموزی که دیدیم، انتظار داشتیم تا داستان روند پیشرفت خود را ادامه دهد. ولی تعداد اندکی از سوالات به کلیشه ای ترین شکل ممکن پاسخ داده می شوند.

41148

اپیزود چهارم از قسمت سوم کوتاه تر است اما همچنان از دو قسمتی ابتدایی طولانی تر خواهد بود. همچنین شاهد کات سین های بیشتری خواهید بود.

بخش پایانی عنوانی اپیزودیک؛ یکی از بزرگترین انتظاراتی که بازیکن ها از عناوین چند قسمتی دارند این است سازنده چگونه توانسته داستان عنوان خود را به پایان برساند. بگذارید از همین ابتدا خیال شما را راحت کنیم، پایان 41148 خوب است اما می توانست فراموش نشدنی باشد. شاید اگر دیالوگ پایانی با بیان دیگری عنوان می شد، تاثیرگذاری بیشتری را می دیدیم.

گفتیم دیالوگ، بیایید به این بخش نگاهی بیندازیم. نمی خواهیم بزرگ نمایی کنیم اما از منظر جمله هایی که نمایش داده می شود، 41148 شاهکار است. کافیست به هر وسیله ای که می بینید دست بزنید تا سینا دیالوگی را به کار برده و اطلاعاتی به شما دهد. جدا از این که به واسطه حضور کاراکتر خخخخ توانستیم عناصر طنز دنیای تاریک 41148 را هم ببینیم. تمامی این بخش ها دست به دست هم می دهند تا ساخته فنایی را مظهر «توجه به جزییات» بنامیم.

همین المان توانسته تا پویایی دنیای 41148 را افزایش دهد. قسمت پایانی هم این رویه پیروی کرده است اما بعضی دیالوگ های داستانی که می شنویم به هیچ عنوان عمق کافی را ندارند. انگار سر کلاس دین و زندگی دوران کودکی یا نوجوانی خود نشسته و فردی شما را راهنمایی می کند. دیالوگ های بهتر می توانستند به گیرایی بیشتر اتمسفر و جذابیت داستان کمک شایانی نمایند.

قسمت پنجم 41148

یکی از بزرگترین المان های مثبت 41148 به حضور معماهایی باز می گردد که با داستان و اتفاقات بازی گره خورده اند. ساخته اپیزودیک 41148 پا را از استاندارهای داخلی فراتر گذاشته و همسطح با عناوین جهانی حرکت می کند.

گیم پلی قسمت پایانی راه اپیزود سوم را طی کرده است؛ همان گستردگی را می بینید. از حضور معماهای گوناگون گرفته تا QTE و چالش های متفاوت همگی به بخش پایانی 41148 بازگشته اند. البته همچنان پازل ها به سادگی گذشته بوده و چه بسا برای بعضی بازیکن ها ساده تر هم باشند.

همیشه از دیدگاه تکنیکی و هنری 41148 را  ستایش کرده ایم. جالب اینجا بود با انتشار هر قسمت می دیدیم که نسبت به گذشته بازی پیشرفت هایی داشته و بهتر می شود. اپیزود پایانی اوج زحمت های مهدی فنائی است. نورپردازی و رنگ بندی استثنایی بوده و اتمسفر محیط بازیکن را می بلعد. حضور افکت های نوری گوناگون هم موجب شده تا 41148 بسیار زیباتر به نظر برسد.

موزیک نقش مهمتری را در قسمت پایانی ایفا می کند. حضور موسیقی در پس زمینه بعضی اتفاقات توانسته تا ارتباط بهتری میان مخاطب و ایجاد نماید. خود ترک ها هم شنیدنی هستند. در مجموع باید بگوییم 41148 با قسمت پایانی خود توانست جایگاهش به عنوان بهترین بازی ماجراجویی ایرانی را تثبیت کرده و کلاسی درسی برای سازندگان ایرانی باشد. امیدواریم تا شاهد آثار بیشتری از سوی مهدی فنائی باشیم.

41148:4
  • 41148:4
  • قیمت: 3000 تومان
  • سازنده: مهدی فنائی
  • سیستم عامل: اندروید
  • حجم: 34.8 مگابایت
دانلود

مطالب مرتبط

یک قدم تا موفقیت های جهانی؛ معرفی بهترین بازی های موبایل ایرانی [قسمت اول]

اگر اتفاقاتی که پیرامون صنعت بازی های ویدیویی ایران می افتد را دنبال کنید، حتما می دانید چند وقت پیش شرکت معروف فن افزار با برگزاری رویداد Level Up، فرصتی به سازندگان مستقل داد تا عناوین خود را به بخش مسابقات فرستاده و با یکدیگر رقابت نمایند. با نگاهی گذرا به استقبال خوبی که توسعه... ادامه مطلب

پایان تعطیلات؛ معرفی بهترین بازی های موبایل که تابستان 95 به انتشار رسیدند

انگار همین دیروز بود که به انتظار تابستان ثانیه ها را می گذراندیم؛ سه ماهه ای که همانند همیشه به پایان راهش رسید. معمولا تابستان ها بازی های معروف زیادی به انتشار نمی رسد، چون بیشتر کمپانی ها انتشار عناوین خود را به سه ماهه پایانی سال موکول می نمایند. با این وجود قضیه برای اسمارت... ادامه مطلب

فراتر از محدودیت ها؛ معرفی بازی های موبایل ایرانی که گرافیک بالایی دارند

گرافیک بالا و بازی های ایرانی؛ کلماتی که شاید به واسطه محدودیت های موجود خیلی سنخیتی با هم نداشته باشند ولی نکته اینجاست با وجود تمام مشکلاتی که توسعه دهندگان داخلی با آن ها دست و پنجه نرم می کنند، عناوین ایرانی از دیدگاه گرافیک پیشرفت های خوبی داشته اند. به خصوص برای بازی های تلفن... ادامه مطلب

پیدای پنهان؛ چرا 41148 بهترین بازی ماجراجویی ایرانی روی موبایل است؟

41148 فقط یک بازی خوب ایرانی نیست. بلکه با عنوانی رو به رو هستیم که توانست مسیر ساخت بازیسازی را هم تا حدودی تغییر دهد؛ شاید از بین اپلیکیشن های داخلی زیادی که برای تلفن های هوشمند عرضه شده باشند تنها «موتوری» یا «شمشیر تاریکی» بتوانند از دیدگاه تاثیرگذاری با این عنوان خوش ساخت رقابت... ادامه مطلب

بازی جدید سازنده 41148 معرفی شد

نزدیک به دو سال از عرضه آخرین قسمت 41148 می گذرد. در این مدت مهدی فنایی هر چهار اپیزود بازی را در قالب پکیجی رایگان ابتدا در مارکت های ایرانی و سپس گوگل پلی منتشر کرد. اتفاقی که با استقبال بازیکن های خارجی رو به رو شد و تاکنون بیش از 500 هزار نفر 41148... ادامه مطلب

نظرات ۹

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x