بررسی قسمت چهارم بازی 41148؛ افشاگری رازها

مهدی فنائی با 41148 توانست یکی از بزرگترین خواسته های بازیکنان ایرانی را برآورده کند؛ تاکنون چند بار پیش آمده هنگام تجربه بازی ویدیویی، امیدوار باشید تا روزگاری هم ایرانی ها بتوانند چنین داستان های جذابی با زبان فارسی به نمایش بگذارند؟ 41148 عنوانی بود که با روایتی درگیر کننده و اتفاقات مرموز هر فردی را پای خود می نشاند. بنابراین طبیعی است ساخته فنائی را آغازی بر این ماجرا بنامیم.

چندین سال از انتشار قسمت ابتدایی 41148 گذشته و تاکنون بازیکن ها توانسته اند سه اپیزود از این عنوان را تجربه کنند. به واسطه نسخه ای از بازی که جهت بررسی از سوی توسعه دهنده برای دیجیاتو ارسال شده، فرصتی یافتیم تا پیش از انتشار رسمی، قسمت چهارم و پایانی این عنوان را تجربه کنیم. اگر دوست دارید بدانید 41148 چه پیشرفت هایی داشته، با ما همراه باشید. بررسی قسمت قبلی را هم می توانید از اینجا بخوانید.

از دیدگاه داستانی، دو قسمت ابتدایی 41148 بیشتر ذهن مخاطب را با سوال های گوناگون می کردند. با این وجود، اپیزود سوم روند متفاوتی را پیش گرفت و کم کم گره های داستانی به دست های بازیکن ها باز شدند. بخش چهارم 41148 هم همین گونه است، با این تفاوت که اکنون عناصر بیشتری به داستانی اضافه شده و تنها شاهد اتفاقات مرموز، خشن یا انتقام جویانانه نیستیم.

41148 - اپیزود پنجم

شخصیت های قدیمی به قسمت چهارم باز خواهند گشت.

طبیعتا چنین چیزی می تواند جذابیت های داستان را افزایش دهد. همین طور هم است. ولی متاسفانه پرداخت نامناسب به بعضی اتفاقات توانسته تا احساس همذات پنداری میان بازیکن و شخصیت ها را کاهش دهد. نکته جالب اینجاست با وجود این که به اعتقاد سازنده قسمت چهارم پایان 41148 را رقم خواهد زد، اما بعضی سوالات هنوز پاسخ داده نشدند.

اپیزود پایانی 41148 نقطه اوج هیجان داستانی بازی است. شک نکنید هنگام تجربه بازی پیش می آید تا نسبت به بعضی اتفاقات واکنش نشان داده و شوکه شوید. جدا از این که ریتم سرعتی قسمت چهارم هم توانسته تا به هیجانات بازی کمک شایانی نماید. هنگام تجربه این اپیزود، هیچگاه گذر زمان را احساس نکرده و خود را درگیر اتفاقات موجود می کنید.

با این وجود، بعضی گره های داستانی را می توانید پیشتر حدس بزنید. پس از آغاز درگیرکننده و مرموزی که دیدیم، انتظار داشتیم تا داستان روند پیشرفت خود را ادامه دهد. ولی تعداد اندکی از سوالات به کلیشه ای ترین شکل ممکن پاسخ داده می شوند.

41148

اپیزود چهارم از قسمت سوم کوتاه تر است اما همچنان از دو قسمتی ابتدایی طولانی تر خواهد بود. همچنین شاهد کات سین های بیشتری خواهید بود.

بخش پایانی عنوانی اپیزودیک؛ یکی از بزرگترین انتظاراتی که بازیکن ها از عناوین چند قسمتی دارند این است سازنده چگونه توانسته داستان عنوان خود را به پایان برساند. بگذارید از همین ابتدا خیال شما را راحت کنیم، پایان 41148 خوب است اما می توانست فراموش نشدنی باشد. شاید اگر دیالوگ پایانی با بیان دیگری عنوان می شد، تاثیرگذاری بیشتری را می دیدیم.

گفتیم دیالوگ، بیایید به این بخش نگاهی بیندازیم. نمی خواهیم بزرگ نمایی کنیم اما از منظر جمله هایی که نمایش داده می شود، 41148 شاهکار است. کافیست به هر وسیله ای که می بینید دست بزنید تا سینا دیالوگی را به کار برده و اطلاعاتی به شما دهد. جدا از این که به واسطه حضور کاراکتر خخخخ توانستیم عناصر طنز دنیای تاریک 41148 را هم ببینیم. تمامی این بخش ها دست به دست هم می دهند تا ساخته فنایی را مظهر «توجه به جزییات» بنامیم.

همین المان توانسته تا پویایی دنیای 41148 را افزایش دهد. قسمت پایانی هم این رویه پیروی کرده است اما بعضی دیالوگ های داستانی که می شنویم به هیچ عنوان عمق کافی را ندارند. انگار سر کلاس دین و زندگی دوران کودکی یا نوجوانی خود نشسته و فردی شما را راهنمایی می کند. دیالوگ های بهتر می توانستند به گیرایی بیشتر اتمسفر و جذابیت داستان کمک شایانی نمایند.

قسمت پنجم 41148

یکی از بزرگترین المان های مثبت 41148 به حضور معماهایی باز می گردد که با داستان و اتفاقات بازی گره خورده اند. ساخته اپیزودیک 41148 پا را از استاندارهای داخلی فراتر گذاشته و همسطح با عناوین جهانی حرکت می کند.

گیم پلی قسمت پایانی راه اپیزود سوم را طی کرده است؛ همان گستردگی را می بینید. از حضور معماهای گوناگون گرفته تا QTE و چالش های متفاوت همگی به بخش پایانی 41148 بازگشته اند. البته همچنان پازل ها به سادگی گذشته بوده و چه بسا برای بعضی بازیکن ها ساده تر هم باشند.

همیشه از دیدگاه تکنیکی و هنری 41148 را  ستایش کرده ایم. جالب اینجا بود با انتشار هر قسمت می دیدیم که نسبت به گذشته بازی پیشرفت هایی داشته و بهتر می شود. اپیزود پایانی اوج زحمت های مهدی فنائی است. نورپردازی و رنگ بندی استثنایی بوده و اتمسفر محیط بازیکن را می بلعد. حضور افکت های نوری گوناگون هم موجب شده تا 41148 بسیار زیباتر به نظر برسد.

موزیک نقش مهمتری را در قسمت پایانی ایفا می کند. حضور موسیقی در پس زمینه بعضی اتفاقات توانسته تا ارتباط بهتری میان مخاطب و ایجاد نماید. خود ترک ها هم شنیدنی هستند. در مجموع باید بگوییم 41148 با قسمت پایانی خود توانست جایگاهش به عنوان بهترین بازی ماجراجویی ایرانی را تثبیت کرده و کلاسی درسی برای سازندگان ایرانی باشد. امیدواریم تا شاهد آثار بیشتری از سوی مهدی فنائی باشیم.

41148:4
  • 41148:4
  • قیمت: 3000 تومان
  • سازنده: مهدی فنائی
  • سیستم عامل: اندروید
  • حجم: 34.8 مگابایت
دانلود

مطالب مرتبط

نگاهی به اپلیکیشن تاچستان؛ دنیای ترانه و داستان تعاملی برای کودکان

پیشرفت تکنولوژی و همه گیر شدن استفاده از گوشی‌های هوشمند باعث شده تا کودکان از بدو تولد با وسایل الکترونیکی آشنا شوند و بخواهند در هر زمان از آن‌ها استفاده کنند. نمی‌توان منکر این شد که گوشی‌های هوشمند با توجه به استفاده از اینترنت می‌توانند حاوی مطالبی باشند که به هیچ عنوان برای کودکان مناسب... ادامه مطلب

معرفی اپلیکیشن تاندوری؛ دستور پخت غذاهای خانگی در گوشی شما

دسترسی به دستور پخت غذاهای خانگی همیشه می‌تواند مفید باشد. فرض کنید مهمان داشته باشید یا بخواهید غذایی خاص که تعریفش را زیاد شنیده‌اید را آماده کنید. برای پختن یک غذای خوب نیاز دارید تا یک دستور پخت خوب تهیه کنید و دقیقا مانند آن عمل کنید تا غذایی خوشمزه بپزید. اپلیکیشن آشپزی در فضای... ادامه مطلب

نگاهی به اپلیکیشن موبایل بانک «همراه بانک تجارت»

مطمئنا زمانی را به خاطر دارید که کار با اپلیکیشن‌های همراه بانک مترادف بود با تحمل محیطی خشک، قدیمی و نچسب با امکانات ناقص که گویی توسعه‌دهندگان برای هر چه زشت و بی‌قواره بودن آن رقابت می‌کردند. این موضوع هم در اپلیکیشن بانک‌های دولتی دیده می‌شد و هم بانک‌های خصوصی، اما خوشبختانه شرایطی به وجود... ادامه مطلب

ویژگی «حمل و نقل عمومی» کلید پیشرفت نقشه و مسیریاب‌های ایرانی است

با اینکه حمل و نقل عمومی چندان در کشور ما مورد توجه قرار نگرفته و اندک امکانات ارائه شده هم پاسخگوی نیازهای مردم نیست اما ارزش و جایگاه این خدمات در نقاط دیگر دنیا به خوبی جا افتاده و کشورها در این زمینه امکانات و سرویس‌های متعدد و با کیفیتی برای شهروندان تدارک دیده‌اند.در این... ادامه مطلب

آشنایی با نرم‌افزار فروشگاهی دشت؛ راهکاری مدرن برای تسهیل فروش کسب و کارها

گذر از سیستم سنتی خرده‌فروشی و ورود به عصر فروشگاه‌های بزرگ، نیازهای جدیدی را در میان اصحاب کسب و کار به وجود آورد که بی شک به کارگیری راهکارهای نرم‌افزاری برای حسابداری و مدیریت فروش جزو مهم‌ترین آن‌ها بود.این موضوع سبب شد که نرم‌افزارهای فروشگاهی به عنوان یک رکن ضروری در میان کسب و کارهای... ادامه مطلب

سایه‌ات مستدام؛ معرفی اپلیکیشن نیکوکاری سایه

نیکوکاری و کمک به افراد تهیدست در فرهنگ مردم کشور ما همیشه جایگاه ثابتی داشته و کم نیستند نمونه‌هایی که همت خیرخواهان، گرهی بزرگ از کار نیازمندان باز کرده باشد. شاید بزرگترین مساله‌ای که می‌تواند به دیده شدن نیازهای اساسی نیازمندان در اقصی نقاط ایران کمک کند وجود یک بستر اطلاع رسانی جامع برای اعلام... ادامه مطلب

نظرات ۹

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟