بررسی قسمت چهارم بازی 41148؛ افشاگری رازها

بررسی قسمت چهارم بازی 41148؛ افشاگری رازها

مهدی فنائی با ۴۱۱۴۸ توانست یکی از بزرگترین خواسته های بازیکنان ایرانی را برآورده کند؛ تاکنون چند بار پیش آمده هنگام تجربه بازی ویدیویی، امیدوار باشید تا روزگاری هم ایرانی ها بتوانند چنین داستان های جذابی با زبان فارسی به نمایش بگذارند؟ ۴۱۱۴۸ عنوانی بود که با روایتی درگیر کننده و اتفاقات مرموز هر فردی را پای خود می نشاند. بنابراین طبیعی است ساخته فنائی را آغازی بر این ماجرا بنامیم.

چندین سال از انتشار قسمت ابتدایی ۴۱۱۴۸ گذشته و تاکنون بازیکن ها توانسته اند سه اپیزود از این عنوان را تجربه کنند. به واسطه نسخه ای از بازی که جهت بررسی از سوی توسعه دهنده برای دیجیاتو ارسال شده، فرصتی یافتیم تا پیش از انتشار رسمی، قسمت چهارم و پایانی این عنوان را تجربه کنیم. اگر دوست دارید بدانید ۴۱۱۴۸ چه پیشرفت هایی داشته، با ما همراه باشید. بررسی قسمت قبلی را هم می توانید از اینجا بخوانید.

از دیدگاه داستانی، دو قسمت ابتدایی ۴۱۱۴۸ بیشتر ذهن مخاطب را با سوال های گوناگون می کردند. با این وجود، اپیزود سوم روند متفاوتی را پیش گرفت و کم کم گره های داستانی به دست های بازیکن ها باز شدند. بخش چهارم ۴۱۱۴۸ هم همین گونه است، با این تفاوت که اکنون عناصر بیشتری به داستانی اضافه شده و تنها شاهد اتفاقات مرموز، خشن یا انتقام جویانانه نیستیم.

41148 - اپیزود پنجم
شخصیت های قدیمی به قسمت چهارم باز خواهند گشت.

طبیعتا چنین چیزی می تواند جذابیت های داستان را افزایش دهد. همین طور هم است. ولی متاسفانه پرداخت نامناسب به بعضی اتفاقات توانسته تا احساس همذات پنداری میان بازیکن و شخصیت ها را کاهش دهد. نکته جالب اینجاست با وجود این که به اعتقاد سازنده قسمت چهارم پایان ۴۱۱۴۸ را رقم خواهد زد، اما بعضی سوالات هنوز پاسخ داده نشدند.

اپیزود پایانی ۴۱۱۴۸ نقطه اوج هیجان داستانی بازی است. شک نکنید هنگام تجربه بازی پیش می آید تا نسبت به بعضی اتفاقات واکنش نشان داده و شوکه شوید. جدا از این که ریتم سرعتی قسمت چهارم هم توانسته تا به هیجانات بازی کمک شایانی نماید. هنگام تجربه این اپیزود، هیچگاه گذر زمان را احساس نکرده و خود را درگیر اتفاقات موجود می کنید.

با این وجود، بعضی گره های داستانی را می توانید پیشتر حدس بزنید. پس از آغاز درگیرکننده و مرموزی که دیدیم، انتظار داشتیم تا داستان روند پیشرفت خود را ادامه دهد. ولی تعداد اندکی از سوالات به کلیشه ای ترین شکل ممکن پاسخ داده می شوند.

41148
اپیزود چهارم از قسمت سوم کوتاه تر است اما همچنان از دو قسمتی ابتدایی طولانی تر خواهد بود. همچنین شاهد کات سین های بیشتری خواهید بود.

بخش پایانی عنوانی اپیزودیک؛ یکی از بزرگترین انتظاراتی که بازیکن ها از عناوین چند قسمتی دارند این است سازنده چگونه توانسته داستان عنوان خود را به پایان برساند. بگذارید از همین ابتدا خیال شما را راحت کنیم، پایان ۴۱۱۴۸ خوب است اما می توانست فراموش نشدنی باشد. شاید اگر دیالوگ پایانی با بیان دیگری عنوان می شد، تاثیرگذاری بیشتری را می دیدیم.

گفتیم دیالوگ، بیایید به این بخش نگاهی بیندازیم. نمی خواهیم بزرگ نمایی کنیم اما از منظر جمله هایی که نمایش داده می شود، ۴۱۱۴۸ شاهکار است. کافیست به هر وسیله ای که می بینید دست بزنید تا سینا دیالوگی را به کار برده و اطلاعاتی به شما دهد. جدا از این که به واسطه حضور کاراکتر خخخخ توانستیم عناصر طنز دنیای تاریک ۴۱۱۴۸ را هم ببینیم. تمامی این بخش ها دست به دست هم می دهند تا ساخته فنایی را مظهر «توجه به جزییات» بنامیم.

همین المان توانسته تا پویایی دنیای ۴۱۱۴۸ را افزایش دهد. قسمت پایانی هم این رویه پیروی کرده است اما بعضی دیالوگ های داستانی که می شنویم به هیچ عنوان عمق کافی را ندارند. انگار سر کلاس دین و زندگی دوران کودکی یا نوجوانی خود نشسته و فردی شما را راهنمایی می کند. دیالوگ های بهتر می توانستند به گیرایی بیشتر اتمسفر و جذابیت داستان کمک شایانی نمایند.

قسمت پنجم 41148
یکی از بزرگترین المان های مثبت ۴۱۱۴۸ به حضور معماهایی باز می گردد که با داستان و اتفاقات بازی گره خورده اند. ساخته اپیزودیک ۴۱۱۴۸ پا را از استاندارهای داخلی فراتر گذاشته و همسطح با عناوین جهانی حرکت می کند.

گیم پلی قسمت پایانی راه اپیزود سوم را طی کرده است؛ همان گستردگی را می بینید. از حضور معماهای گوناگون گرفته تا QTE و چالش های متفاوت همگی به بخش پایانی ۴۱۱۴۸ بازگشته اند. البته همچنان پازل ها به سادگی گذشته بوده و چه بسا برای بعضی بازیکن ها ساده تر هم باشند.

همیشه از دیدگاه تکنیکی و هنری ۴۱۱۴۸ را  ستایش کرده ایم. جالب اینجا بود با انتشار هر قسمت می دیدیم که نسبت به گذشته بازی پیشرفت هایی داشته و بهتر می شود. اپیزود پایانی اوج زحمت های مهدی فنائی است. نورپردازی و رنگ بندی استثنایی بوده و اتمسفر محیط بازیکن را می بلعد. حضور افکت های نوری گوناگون هم موجب شده تا ۴۱۱۴۸ بسیار زیباتر به نظر برسد.

موزیک نقش مهمتری را در قسمت پایانی ایفا می کند. حضور موسیقی در پس زمینه بعضی اتفاقات توانسته تا ارتباط بهتری میان مخاطب و ایجاد نماید. خود ترک ها هم شنیدنی هستند. در مجموع باید بگوییم ۴۱۱۴۸ با قسمت پایانی خود توانست جایگاهش به عنوان بهترین بازی ماجراجویی ایرانی را تثبیت کرده و کلاسی درسی برای سازندگان ایرانی باشد. امیدواریم تا شاهد آثار بیشتری از سوی مهدی فنائی باشیم.

41148:4
  • ۴۱۱۴۸:۴
  • قیمت: ۳۰۰۰ تومان
  • سازنده: مهدی فنائی
  • سیستم عامل: اندروید
  • حجم: ۳۴.۸ مگابایت
دانلود

کافه‌بازار

نظرات ۹

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato