تنها نمونه اولیه بورد اصلی کامپیوتر Apple-I به حراج گذاشته شد

تنها نمونه اولیه بورد اصلی کامپیوتر Apple-I به حراج گذاشته شد

چندی پیش از نمونه اولیه بورد اصلی کامپیوتر Apple-1 با نام «Celebration» رونمایی شد. این بورد الکترونیکی به تازگی به حراج گذاشته شده و بخشی از مبلغ خرید آن صرف امور خیریه می شود.

این قطعه یکی از کامل ترین مستندات راهنما را در اختیار دارد، ضمن اینکه محتوای بازاریابی، منبع تغذیه، بورد ارتباطی با نوار کاست، و کاست اصلی Apple Basic که توسط کارمند و برنامه نویس قدیمی اپل یعنی «دنیل کوتک» امضا شده همراه آن عرضه می شود.

apple1_celebration_auction_1

«استیو وزنیاک» از بنیانگذاران کمپانی یاد شده معتقد است هیچ بوردی از این نوع به صورت عمومی فروخته نشده، و اگرچه احتمال می رود که بتوان آن را دوباره به کار انداخت، اما بسیاری مخالف این کار هستند، زیرا معتقدند این وسیله باید در شرایط ۴۰ سال قبلش باقی بماند.

در همین رابطه «کوری کوهن» ارزیاب حراجی فوق می گوید این بورد یک نمونه اولیه و آزمایشی بوده، و بنابراین قطعاتی با کیفیت در آن به کار رفته اند. این وسیله نام «Celebration» را به خود گرفته، زیرا تنها نمونه موجود از بوردهای ساخته شده قبل از تولید نهایی به شمار می رود.

apple1_celebration_auction_2

ظاهراً مالک اصلی این وسیله الکترونیکی، یکی از کارمندان سابق اپل بوده که در سال ۱۹۷۷ آن را به فرد دیگری فروخته و سرانجام مالک کنونی در سال ۲۰۰۰ آن را به مبلغ ۱۸ هزار دلار خریداری کرده است.

لازم ذکر است حراج این دستگاه در تاریخ ۲۵ آگوست (۴ شهریور) به پایان می رسد، و تا روز جمعه پیشنهادات برای خرید آن به حدود ۲۷۰ هزار دلار رسیده. جالب است بدانید در سال ۲۰۱۴ یکی از ۵۰ نمونه موجود «Apple I» در حراجی به مبلغ ۹۰۵ هزار دلار فروخته شد و رکورد قبلی با رقم ۶۷۱۴۰۰ دلار را با اختلاف زیاد شکست.

ویجیاتو

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato