مهندسان ژاپنی نمایشگر انعطاف پذیری ساخته اند که با قیچی قابل بریدن است

مهندسان ژاپنی نمایشگر انعطاف پذیری ساخته اند که با قیچی قابل بریدن است

بدون شک همه ما نمایشگرهای انعطاف پذیر را دوست داریم، اما آیا تاکنون تصور کرده اید که بتوانید صفحه نمایش را با قیچی بریده و به شکل دلخواهتان درآورید؟ اگر جواب شما مثبت بوده، لازم است بدانید تیمی از محققین ژاپنی به این نیاز پاسخ گفته و صفحات منعطفی ساخته اند که حتی پس از بریده شدن نیز به خوبی عمل می کنند.

قبل از هر چیز باید نام این تیم را به خاطر بسپارید: «تیم پژوهشی گروه درشت-مولکول های کاربردی الکترونیکی واقع در مرکز تحقیقاتی مواد کاربردی مؤسسه ملی علوم مواد در شهر تسوکوبای ژاپن». این مهندسین به تازگی محصول نوین خود را به نمایش گذاشته اند، که البته نوعی نمونه اولیه بوده و تنها قادر به ارائه یک رنگ است، ضمن اینکه از نظر ابعاد نیز محدودیت دارد.

یکی از مهم ترین ویژگی های این صفحه نمایش، این است که همچون پنل های کتابخوان الکترونیکی برای تغییر محتوا فقط کافیست جریان برق یک لحظه در آن برقرار شود، و پس از آن تصویر ثابت باقی خواهد ماند، تا اینکه دوباره عملیات فوق تکرار شود.

NIMS-cutting-flexible-display-panel_1

اگر هنوز نسبت به کاربرد این محصول تردید دارید، بهتر است با اهداف بلندپروازانه تیم تحقیقاتی فوق آشنا شوید:

از جمله کاربردهای این محصول، ابزارهای پوشیدنی هوشمند است که در آنها نمایشگر در قالب لباس قرار گرفته، یا محصول باید با شکل مچ دست کاربر هماهنگ شود. همچنین از این صفحه نمایش می توان در نمای ساختمان ها استفاده کرد، یا از آن برای تغییر رنگ تزئینات داخلی خودرو، عینک آفتابی یا پنجره ها نیز بهره گرفت.

محققین برای ساخت این پنل، محدودیت های معمول در نمایشگرهای LCD یا OLED در برابر نفوذ اکسیژن یا رطوبت را حذف کرده و از پلیمر ترکیبی آلی/فلزی با ویژگی های الکتروکرومیک روی سطح انعطاف پذیر برای ساخت این صفحه نمایش بهره گرفتند.

همان طور که می دانید، یکی از ویژگی های اساسی پلیمرها، مقاومت نسبت به نفوذ آب و رطوبت است و در نتیجه در صورت بریدن آن نیازی نیست لبه ها را درزگیری نماییم.

لازم به ذکر است این تیم تحقیقاتی در حال حاضر فعالیت برای ساخت نمایشگرهایی با ابعاد بزرگ تر را آغاز کرده که قابلیت ارائه رنگ های بیشتری را نیز دارند.

ویجیاتو

نظرات ۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato