کشف ویروس های سایبری غیر فعال در یک مجتمع‌ پتروشیمی

کشف ویروس های سایبری غیر فعال در یک مجتمع‌ پتروشیمی

صبح دیروز مراسم اعطای حکم فرماندهی ارشد HSE، پدافند غیرعامل و مدیریت بحران منطقه ی ویژه ی اقتصادی پترو شیمی ماهشهر، با حضور سردار جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور در محل شرکت ملی صنایع پتروشیمی برگزار شد.

سردار جلالی در حاشیه ی این مراسم اظهار کرده است: «مجتمع‌ های پتروشیمی از مجموعه هایی هستند که کنترل فرآیندهای صنعتی آن به‌ وسیله ی سامانه های کنترل صنعتی انجام می‌ شود و سامانه های کنترل صنعتی به عنوان اسکادا می‌تواند مورد حمله و نفوذ سایبری قرار گیرند و اگر خلاف دستور های منظم پیش بینی شده در برنامه از طریق ویروس به آنها دستور داده شود، ممکن است برای مجموعه ایجاد خطر کند».

وی با اشاره به کشف ویروس های غیر فعال طی بازرسی های این سازمان در یکی از دو مجتمع‌ پتروشیمی افزوده است: «بررسی‌ های ما نشان می دهد برخی محصولات صنعتی خریداری شده ی خارجی، حتی زمان نصب هم آلوده بوده اند و آلودگی صنعتی به صورت نهادینه شده در زیرساخت آن وجود داشته است».

وی با اشاره به مقاله ی آمریکایی‌ ها در نیویورک تایمز مبنی بر کاشت حسگر های الکترونیکی در برخی زیرساخت‌ ها گفته است: «درباره ی حمله های سایبری برخی واحد های پتروشیمی می توانیم بگوییم این موضوع کشف و به طور غیرفعال پیدا شده است و ما آنها را کنترل کردیم و در حال شناسایی و انجام اقدام‌ های لازم هستیم».

سردار جلالی در پاسخ به احتمال سایبری بودن ریشه ی حوادث آتش سوزی اخیر در صنعت پتروشیمی گفته است: «در جمع بندی سازمان پدافند غیرعامل از حوادث آتش سوزی مجتمع‌ های پتروشیمی به حمله ی سایبری نرسیدیم.

در ادامه، مرضیه شاهدائی مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اعلام سایبری نبودن علت این آتش سوزی ها اذعان داشته تعدادی حمله‌ ی سایبری به برخی پتروشیمی‌ ها انجام گرفته است که این برای مجتمع های پتروشیمی تهدید به شمار می آید.

گفتنی است پیش از این سید هادی سجادی، معاون امنیت سازمان فناوری اطلاعات ایران در خصوص احتمال سایبری بودن منشأ آتش سوزی های اخیر در مراکز پتروشیمی اظهار داشته بود: «با توجه به گمانه زنی ها در مورد منشأ تهدیدات سایبری در آتش سوزی‌ های اخیر تاسیسات صنعتی کشور، مرکز ملی فضای مجازی بررسی این موضوع را در دستور کار دارد».

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato