5 دلیل که نشان می دهد رم رایانه شما با مشکل مواجه است

5 دلیل که نشان می دهد رم رایانه شما با مشکل مواجه است

5 دلیل که نشان می دهد رم رایانه شما با مشکل مواجه است

شرکت های فناوری و کمپانی های پیشرو در زمینه ی تکنولوژی همیشه به دنبال آن هستند که مخاطبان خود را مجاب به تغییرات کنند؛ تغییراتی که هم پر هزینه هستند و هم غیر ضروری. از نظر ما نیازی نیست که هر سال تلفن هوشمند آیفون خود را ارتقاء داده و یا با هر توسعه در زمینه ی گیمینگ برای تعویض لپ تاپ خود سرمایه گذاری کنید.

اگر به درستی به گجت ها و دستگاه هایی که در اخیتارتان قرار دارد، نگاه کنید، خواهید فهمید که این تکنولوژی ها زمان بسیار زیادی برای شما کار خواهند کرد. در همین رابطه نویسنده می گوید که در حالی که ۴ سال از عمر لپ تاپش می گذرد، دهمین سالگرد تلوزیون اچ دی خود را جشن می گیرد و هنوز که هنوزه از تلفن هوشمند نکسوس ۵ استفاده می کند.

با این حال یک چیز در مورد دستگاه های الکترونیکی صادق است؛ بالاخره زمانی می رسد که دستگاه شما کند شده و به اصطلاح لکنت می گیرد. مهم ترین دلیل این اتفاق می تواند به قطعه ی حساسی چون RAM (رم) بازگردد. بنابراین همانطور که موظف هستید از نشانه های خرابی یک هارد SSD با خبر باشید، باید علائمی که نشان دهنده ی نقص در رم دستگاه می شود را نیز به خوبی بشناسید.

چرا خرابی رم رایانه تا این حد مهم است؟

ممکن است از خود بپرسید که چرا نقص و خرابی در رم دستگاه تا این حد اهمیت دارد؟ کاربران سال های متمادی را با صفحه نمایش های شکسته و یا کیبوردهای دارای خطاهای فراوان سر می کنند، اما متأسفانه رم چیزی است که به این راحتی ها نمی توان از آن چشم چوشی کرد. رم یکی از مهم ترین بخش های یک  رایانه بوده و بالاترین نرخ خرابی را در بین باقی قطعات به خود اختصاص داده است.

بخش هایی که بیشترین استفاده از رم را دارند، سیستم عامل و مرورگرهای اینترنتی هستند

به عبارت ساده تر، رم در برابر روان اجرا شدن اپلیکیشن ها در هر زمان ممکن، مسئول است. بخش هایی که بیشترین استفاده از رم را دارند، سیستم عامل و مرورگرهای اینترنتی هستند (اصلاً جالب به نظر نمی رسد که در یک مرورگر اینترنتی صدها تب را به صورت هم زمان باز کنید!). اما بر اساس یک قاعده ی کلی، برنامه های پیچیده تر منابع بیشتری از رم را درخواست می کنند.

در رایانه ها چند نوع حافظه وجود دارد. عمومی ترین آن ها یکی حافظه های کوتاه مدت هستند که به صورت فعال به ذخیره سازی اطلاعات شما در هنگام استفاده می پردازند و دیگری حافظه های بلند مدت، مانند هارد درایو ها هستند که اطلاعات مهمی که بین هر ریبوت به آن ها نیاز پیدا خواهید کرد را ذخیره می کنند. اما با این اوصاف، از کجا باید بفهمید که عمر رم رایانه شما به پایان خود نزدیک شده؟ در ادامه پنج نشانه مهم را برایتان شرح می دهیم.

۱) تضعیف عملکرد و بازده سیستم

یکی از اصلی ترین نشانه های مشکل در رم سیستم، کاهش عملکرد و بازده رایانه است. ممکن است برای اولین بار رایانه خود را روشن کرده و سیستم تان بی نقص اجرا شود، اما پس از آن به طور ناگهانی با افت عملکرد رایانه خود مواجه شوید؛ در این شرایط باید بگوییم که با مشکل جدی ای رو به رو هستید. این مشکل در برنامه های حافظه-فشرده (Memory-Intensive) مانند فتوشاپ، بازی های ویدیویی سنگین و همچنین مرورگرهای اینترنت برجسته تر است.

یک برنامه ی سنگین می تواند از سی پی یو شما تغذیه کرده و یا به صورت نامتعارف از مموری سسیتم تان استفاده کند.

البته در بیشتر مواقع رم علت اصلی این مشکل نیست: برنامه ای که به درستی عمل نمی کند هم می تواند از سی پی یو شما تغذیه کرده و یا به صورت نامتعارف از مموری سیستم تان استفاده کند. با این حال اگر نمی توانید علت تضعیف شدن عملکرد سیستم را تشخیص دهید، باید بگوییم که دلیل آن می تواند به رم رایانه شما بازگردد.

یکی از روش های تشخیصی که می توانیم به شما پیشنهاد دهیم، راه اندازی مجدد رایانه تان است. اگر پس از این کار و در شرایطی که اپلیکیشنی در حال اجرا نیست، همچنان مشکل پا برجا بود پس به احتمال قوی باید به دنبال خرید ماژول های رم جدید باشید.

۲) کرش کردن های تصادفی و گاه و بی گاه

همانند آنچه در قسمت قبل گفتیم، کرش های تصادفی و گاه و بی گاه رایانه تان لزوماً به معنای وجود نقص و عیب در رم سیستم نیست. با این حال می تواند یکی از دلایل این موضوع محسوب گردد. اگر کرش کردن رایانه تان به امری تصادفی تبدیل شده و بی ثباتی خاصی را دنبال می کند پس می توان گفت که نظرمان در رابطه با مطلب بالا درست است.

bsod-640x415-w600

به عنوان مثال اگر در ویندوز با باز کردن یک اپلیکیشن مشخص در هر زمان با صفحه آبی مرگ مواجه می شوید، این بدان معناست که به جای سخت افزار رایانه، اپلیکیشن مورد نظر مقصر اصلی است. اگر این کرش ها به صورت تصادفی، در زمان های مختلف و بدون هشدار خاصی اتفاق می افتد، باید بگوییم که به احتمال بسیار زیاد رم شما مقصر آن هاست.

همچنین ممکن است با مشکلاتی نظیر ریبوت شدن دستگاه به هنگام نمایش دسکتاپ و یا کرش های متعدد در زمان های مختلف به هنگام نصب چیزهای جدید مواجه شوید.

۳) کارت گرافیک توسط سیستم شناخته نمی شود

معمولاً هنگامی که رایانه خود را روشن می کنید، با یک صدای بوق بلند مواجه می شوید. این عمل نشان می دهد که کارت گرافیک و قطعات واسطه به درستی شناخته شده و بوت شده اند. اگر صدای بوق به گوش تان نرسید، بدانید که این قطعات به درستی بارگذاری نشده اند. وجود نقص در رم می تواند یکی از دلایل اصلی این اتفاق باشد.

video-card-640x435-w600

علاوه بر این پیغامی مبنی بر مبادرت سیستم عامل برای بوت شدن روی صفحه نمایش برایتان به نمایش در می آید. با این حال این موضوع نیز نمی تواند گواه روشنی بر مشکل رم رایانه باشد. گاهی اوقات ممکن است مشکلات به وجود آمده پیش از هر چیزی به کارت گرافیک باز گردد.

در مک به صدا در آمدن یک بوق ۳ گانه نشانه ای برای اطلاع رسانی وجود مشکل در رم تشخیص داده شده است.

۴) خراب شدن فایل های داده

ممکن است به صورت ناگهانی متوجه شوید که فایل هایی که به راحتی از آن ها استفاده می کردید، خراب شده اند و امکان باز کردن شان را ندارید. گذشته از این که این مورد درس مهمی می شود تا از این به بعد از فایل های خود نسخه ی پشتیبان تهیه کنید، نشانه ی روشنی بر لب مرز بودن رم رایانه تان است.

corrupt-file-w600

اگر در این مدت فایل های بیشتری خراب شدند، بدانید که مشکل به مرور در حال بدتر شدن است و تمامی مشکلات از رم سیستم شما نشأت می گیرد. این موضوع به آن علت است که رم باعث به انحطاط رفتن ساختار هارد درایو شما شده و حتی در بلند مدت می تواند جلوگیری از بوت شدن ویندوز شما شود.

۵) مقدار رم به درستی نمایش داده نمی شود

چک کردن مقدار حافظه ی رم در دو سیستم عامل مک و ویندوز کار بسیار راحتی است. در ویندوز کافیست روی Start Menu کلیک راست کرده و مسیر Control Panel > System را دنبال کنید. با باز شدن پنجره ای جدید می توانید علاوه بر اعداد و ارقام حیاتی سیستم، مقدار رم مورد استفاده را نیز مشاهده کنید.

control-panel-ram-w600

اگر از مک استفاده می کنید، مسیر Apple > About This Mac را دنبال کنید و مطمئن شوید که تب Overview را انتخاب کرده باشید. همانطور که مشاهده می کنید همانند ویندوز می توانید علاوه بر اعداد و ارقام حیاتی سیستم، مقدار رم مورد استفاده را نیز مشاهده کنید.

mac-ram-w600

پس از دیدن این موارد، از خود بپرسید که آیا مقدار رم نشان داده شده روی صفحه ی نمایش با میزان حقیقی آن مطابقت دارد یا خیر؟ اگر از قطعات رایانه خود اطلاعات درستی ندارید، قادر خواهید بود با جستجوی شماره ی محصول مورد نظر در گوگل به اطلاعات مورد نیاز دسترسی داشته باشید.

چگونه رم خود را چک کنیم

همانطور که قبلاً اشاره کردیم موارد بالا تنها به معنای وجود مشکل در قسمت رم رایانه نیستند. به غیر از رم هزاران مشکل دیگر مانند گرمای بیش از حد، تأمین برق نادرست، ویروس های کامپیوتری و بدافزارها، نصب و راه اندازی غلط سیستم عامل و یا وجود نقص در قطعات دیگر سخت افزار می تواند علت اصلی مشکلات ذکر شده باشد.

با این حال اگر با برخی از مشکلات بالا دست به گریبان هستید، بد نیست محض احتیاط چند تست را برای تشخیص درست منبع مشکلات انجام دهید:

  • روی ویندوز

ویندوز شامل یک ابزار تشخیص مشکلات مموری نیز می شود. برای اجرا کردن آن دکمه های ترکیبی WIN + R را فشرده، در پنجره ی باز شده عبارت mdsched را تایپ کنید و سپس دکمه ی اینتر را بزنید. پس از انجام این کار ویندوز از شما می  خواهد که سیستم را یک دور راه اندازی مجدد کنید.

با این کار، پیش از راه اندازی مجدد خودکار برخی تست ها روی رایانه شما صورت پذیرفته و پس از آن به صفحه ی دسکتاپ منتقل می شوید. هر گونه مشکل تشخیص داده شده در بخش اعلان ها واقع در تسکبار به شما نمایش داده می شود.

windows-ram-test-w600

علاوه بر این می توانید از ابزار Memtest استفاده کنید. قدمت این برنامه به ۲۰ سالی می رسد و کامل ترین ابزار برای تست رم محسوب می شود. توضیح و آموزش ابزار مذکور فراتر از حد این مقاله است. با این حال این لینک می تواند کمک حالی خوبی برای استفاده از Memest باشد.

  • روی مک

یک ابزار تست مموری نیز در مکینتاش تعبیه شده است. برای اجرای آن، رایانه خود را ری استارت کرده و دکمه ی D را به هنگام بوت شدن سیستم نگه دارید. پس از این کار به صفحه ی تشخیص منتقل می شوید.

diagnostics-mac-w600

در این حالت و در مدل های جدیدتر، بایستی یک تست حافظه به صورت خودکار شروع شود. کاربران نسخه های قدیمی تر باید تب Hardware Tests را انتخاب کنند، تیک گزینه ی (Perform extended testing (takes considerably more time را بزنند و سپس عملیات تست را آغاز کنند.

اگر می خواهید بررسی دقیق تری داشته باشید ابزار Memest روی مکینتاش نیز کار خواهد کرد.

آیا با رم رایانه خود مشکل دارید؟

اگر پس از تست های انجام شده فهمیدید که رم رایانه تام معیوب است چاره ای جز تعویض آن ندارید. خوشبختانه ماژول های رم نیز نسبت به قطعات دیگر قیمت ارزان تری دارند.

آیا این مقاله کمکی در تشخیص مشکل تان کرده است؟ تا به حال با مشکلاتی از این قبیل دست به گریبان شده اید؟ چه روش هایی را برای تشخیص مشکلات رم پیشنهاد می دهید؟ بدمان نمی آید تجربیات خود را با ما در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید.

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟ ورود با گوگل

Digiato

ورود با گوگل