علت انفجار باتری گلکسی نوت 7 از زبان سامسونگ

علت انفجار باتری گلکسی نوت 7 از زبان سامسونگ

اگر دست بر قضا شما نیز از دارندگان فبلت نوت ۷ هستید و در جریان خبرهای اخیر پیرامون انفجار این موبایل در حین شارژ قرار گرفته اید، احتمالا ترجیح می دهید در صورتی که باتری این محصول را واحد Samsung SDI تامین کرده باشد برای مدتی هم که شده از موبایل خود استفاده نکنید.

البته اشاره کنیم سامسونگ هم به آن دسته از مشتریانی که این موبایل را خریداری کرده و از آن استفاده می کنند چنین توصیه ای کرده است.

این کمپانی مستقر در کره جنوبی اوایل همین ماه اعلام کرد که ۳۵ گزارش جداگانه در رابطه با انفجار نوت ۷ دریافت کرده و به همین دلیل در نظر دارد محصول را مورد بررسی قرار داده و علت را پیدا کند.

اما دقیقا از همان زمان که سامسونگ بررسی این مساله را آغاز کرد، گزارش های بیشتری در مورد انفجار آن در اقصی نقاط دنیا منتشر شد و در نهایت حتی اداره هوانوردی آمریکا مجبور گردید که ممنوعیت همراه داشتن نوت ۷ در خطوط هوایی را مورد بررسی قرار دهد.

حالا ما تقریبا می دانیم که مقصر اصلی این اتفاق باتری های تولید Samsung SDI هستند اما سوالی که در اینجا مطرح می شود این است که چه مساله یا موضوعی کره ای ها را بر آن داشته تا فراخوانی عمومی را برای جمع آوری محصولات فروخته شده از سطح بازار اعلام کنند؟

اخیرا سامسونگ بیانیه ای رسمی را در این رابطه منتشر کرده که در آن اینطور آمده: ما براساس بررسی هایمان اینطور دریافته ایم که پیل باتری این موبایل مشکل دارد. در واقع گرمای بیش از حد ناشی از برخورد آنود با کاتد بوده که به بروز این مشکل انجامیده و این مساله خطایی بسیار نادر است که می تواند در پروسه تولید رخ دهد.

تکنولوژی باتری مورد استفاده درون دستگاه های موبایل مدت هاست که نیازمند تحولی اساسی است اما متاسفانه تغییر چندانی در آن روی نداده. از طرفی آنطور که متخصصان امر می گویند، هرگونه باتری لیتیومی- یونی به خاطر مواد شیمیایی به خدمت گرفته شده درونش امکان انفجار دارد.

برای مثال، لیتیوم از نظر الکتروشیمیایی پتانسیل های بالایی دارد و به همین خاطر است که در باتری های ظرفیت بالا به عنوان آنود به خدمت گرفته می شود. از سوی دیگر، این ماده به شدت کنش پذیر بوده و مستعد از دست دادن حرارت است.

گرم شدن بیش از اندازه یک باتری معیوب باعث باز شدن پیل ها می گردد و با انجام یک سری واکنش های شیمیایی سلسه وار پیل های دیگر نیز دستخوش چنین تغییری می گردند. به این تغییر فرار حرارتی می گویند و علت اصلی انفجار برخی باتری ها هم در اصل همین است. اما نقص اصلی که باعث فرار حرارت می شود می تواند از یک اتصال کوتاه ساده یا حتی نقص در طراحی ریشه گرفته باشد.

ظاهرا برخی باتری های به خدمت گرفته شده درون نوت ۷ دچار نوعی خطا در فرایند تولید هستند و به همین خاطر عقلانی است که این شرکت هرچه سریع تر آنها را تعویض نماید.

نظرات ۱۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato