حذف جک 3.5 میلی متری هدفون بیشتر به نفع اپل است تا مشتریان آیفون 7

اگر بخواهیم به حرف اپل استناد کنیم، حذف جک 3.5 میلی متری از آیفون 7 نشان دهنده تمایل اهالی کوپرتینو به پیشرفت تکنولوژی است. فیل شیلر، مدیر بخش بازاریابی اپل اعتقاد دارد: «برخی از مردم می پرسند که چرا ما باید جک هدفون آنالوگ را از آیفون حذف کنیم. اما همه چیز به یک لغت باز می گردد: جسارت. جسارت برداشتن گامی به جلو و به انجام رساندن کاری که به نفع همه ماست.»

مدافعان اپل از همین حالا برای دفاع از تصمیم اپل، جملات شیلر را تکرار می کنند. هرچه نباشد تکنولوژی جک هدفون بسیار قدیمی شده و اصلاً چرا مثل درایو سی دی و پورت اترنت روی لپتاپ ها از دست آن خلاص نشویم؟ به هرحال جک 3.5 میلی متری هدفون تنها یک کانکتور است که می توان آن را با فناوری وایرلس دیگری جایگزین کرد.

حذف درایو سی دی به نفع کاربران تمام می شد و ساده ترین تغییری که با خود به همراه می آورد، تولید لپتاپ هایی باریک تر و سبک تر بود؛ اما درباره حذف جک هدفون نمی توان چنین حرفی زد. اگر به شکلی اجمالی به مسئله نگاه کنیم، ساده ترین مشکلاتی که با حذف جک هدفون به همراه می آید، ناسازگاری هدفون های قدیمی، عدم امکان گوش سپردن به موزیک هنگام شارژ و نیاز مداوم به آداپتوری کوچک برای استفاده مجدد از این جک است. و این ها تنها بخشی از زیان های تصمیم اخیر اهالی کوپرتینو است.

از سوی دیگر، حذف جک هدفون به شکل غافلگیرکننده ای منافع بسیار کمی برای کاربران به همراه دارد. در واقع حذف این جک فضای بسیار کمی را در آیفون آزاد خواهد کرد. و اگرچه این موضوع حقیقت دارد که پورت لایتنینگ، کیفیت صدای بهتری با خود به همراه می آورد، اما این گزینه برای سال های متمادی در اختیار دارندگان آیفون بوده است؛ حالا اپل می خواهد همه را به استفاده از این گزینه مجبور سازد.

اگرچه به سختی می توان گفت که کنار گذاشتن جک هدفون به نفع مشتریان خواهد بود، ولی منافعی که اپل با این کار به دست می آورد به شکلی بسیار واضح تر دیده می شوند. آیفون 7 مسلماً توسط ده ها میلیون نفر طی همان ماه نخست عرضه، خریداری خواهد شد و عدم وجود جک هدفون سبب می شود تا بخش اعظمی از این خریداران، به فکر خرید هدفون های لایتنینگ یا بلوتوث بیافتند؛ اپل از هر دوی این حوزه ها نفع می برد.

هر کمپانی تولیدکننده هدفون، برای تولید محصولاتی مجهز به پورت لایتنینگ باید حق امتیازهای متعلق به اپل را خریداری کند. گزارش ها نیز از این مسئله حکایت دارند که اپل به ازای فروش هر واحد از دستگاه های مجهز به کانکتور لایتنینگ، سهم کوچکی را برای خود بر می دارد. بنابراین حتی تغییر اندک در فروش هدفون های لایتنینگ که محبوبیت بسیار کمی دارند، بُردی بزرگ برای ساکنین کوپرتینو به شمار می رود؛ چرا که اپل بخشی از سود حاصل از فروش این محصولات را دریافت می کند.

storage.canoe.com-w600

اما موضوع تنها به لایتنینگ محدود نمی شود. عدم وجود جک هدفون در آیفون سبب خواهد شد تا فروش هدفون های بلوتوث هم افزایش یابد. و اتفاقاً اپل هم کمپانی شماره یک تولیدکننده هدفون های بلوتوث، یعنی Beats را در اختیار دارد.

بنابر آمار ماه جولای NPD، درآمد بیتس از هدفون های بلوتوث، از کمپانی های دیگر نظیر ال جی، Bose و Jaybird پیشی می گیرد. از منظر واحدهای به فروش رفته هم اگر به موضوع نگاه کنیم، بیتس یک چهارم از بازار هدفون های بلوتوث را در اختیار دارد.

هدفون های بلوتوث به شکلی غیرقابل انکار، سودده تر از سایر هدفون ها هستند. NPD می گوید که 54 درصد از دلارهای هزینه شده در این بازار، به هدفون های بلوتوث تعلق دارد. به بیان دیگر، این هدفون ها با بالاترین قیمت فروخته می شوند، بیشترین سود را به همراه دارند و کمپانی زیرمجموعه اپل، بیشترین سود را از آنها داشته است.

علاوه بر این، NPD می گوید که فروش هدفون های بلوتوث در حال افزایش است و رشدی 64 درصدی نسبت به سال گذشته را به خود دیده است. و تصمیم حذف جک هدفون از سوی اپل هم احتمالاً با هدف رشد بیش از پیش این بازار اتخاذ شده است.

بن آرنولد، یکی از تحلیلگران NPD می گوید: «این مسئله مسلماً به نفع تمام بازار خواهد بود چون مردم از هدفون های برندهای مختلفی استفاده می کنند. اما به نظرم بیشترین نفع را بیتس، به عنوان اصلی ترین بازیکن بازار هدفون خواهد برد و می تواند دست به کارهایی همچون تبلیغ محصولات خود در فروشگاه های اپل بزند.»

همانطور که انتظار می رفت، اپل هم از همین حالا خود را برای پوشاندن جامه عمل به این مسئله آماده کرده است. کمپانی ساکن کوپرتینو در رویداد روز چهارشنبه خود از اولین هدفون های وایرلس خود به نام AirPods رونمایی کرد که گرچه با قیمت 159 دلار فروخته می شوند، اما کیفیت صدایشان با EarPod های 29 دلاری پیشین تفاوتی ندارد.

alp-airpods-headphones-201609-w600

اپل همچنین بخش کوتاهی از مراسم خود را در اختیار بیتس گذاشت و شاهد معرفی سه هدفون بلوتوث مختلف به نام های Solo 3 Wireless (با قیمت 299.95 دلار)، Powerbeats 3 (با قیمت 199.95 دلار) و Beats-X (با قیمت 149.95 دلار) بودیم.

وقتی اپل سی دی درایو و پورت اترنت را از لپتاپ ها حذف کرد، کار خودش را با یک محصول آغاز نمود: اولین مک بوک ایر. این دستگاه قیمت بسیار بالایی داشت و در عوض، از سخت افزار چندان قدرتمندی بهره نمی برد. مک بوک ایر ساخته شده بود تا راه را برای پیشرفت تکنولوژی در چند سال بعد از عرضه خود هموار کند و از همان ابتدا هم بازاری محدود را هدف قرار داده بود.

اپل در آن زمان یکی از کوچکترین بازیکنان حوزه لپتاپ به شمار می رفت. اما حذف سی دی درایو سبب شد تا دیسک ها کنار زده شده و اپ استور، پا به حیات بگذارد. اما این بار موضوع به کلی متفاوت است. اپل در حوزه موبایل های هوشمند، قدرت تعیین استانداردهای جدید را دارد و ضمن حذف جک هدفون از مهم ترین محصولات خود، از مردم می خواهد که با این تصمیم کنار بیایند؛ آن هم بدون هیچ دلیل واضح و منطقی.

اپل اعتقاد دارد فناوری های بدون سیم، آینده تکنولوژی هستند و هیچکس با این نظر اهالی کوپرتینو مخالف نیست. اما به هیچ وجه نمی توانیم باور کنیم که اپل صرفاً برای هموار ساختن مسیر پیشرفت تکنولوژی، اعتقاد به حذف جک هدفون دارد. اپل در حال حاضر چشم اندازی برای خود در نظر گرفته و می خواهد از بازاری در حال رشد، بیشترین نفع را برده و هدفون ها را بیش از پیش وارد اکوسیستم کمپانی خود کند.

اصلی ترین هدفی که با کنار گذاشتن جک هدفون محقق می شود، کمک به پیشرفت کمپانی های تولیدکننده هدفون های بلوتوث خواهد بود. اپل صرفاً تصمیمی تجاری گرفته و هیچ چشم انداز دیگری برای صنعت تکنولوژی ندارد.

مطالب مرتبط

فروش ۳۵ میلیون آیفون توسط اپل در سه ماهه سوم میلادی؛ سقوط آیپد ادامه دارد

طبق گزارشی که اپل از عملکرد خود در سه ماهه سوم میلادی منتشر کرده، این شرکت موفق شده تا در این بازه تعداد ۳۵.۲ میلیون آیفون را به فروش برساند. اپل در سال گذشته و همین بازه زمانی تنها توانسته بود ۳۱.۲ میلیون آیفون را در اختیار کاربرانش قرار دهد. رشد آمار تلفن هوشمند اپل... ادامه مطلب

کمیسیون تجارت بین الملل آمریکا به شکایت کوالکام از اپل رسیدگی خواهد کرد

کمیسیون تجارت بین الملل آمریکا (ITC) از آغاز تحقیقات درباره شکایت کوالکام از اپل خبر داد. این سازمان قصد دارد اتهام نقض پتنت های کوالکام توسط اپل، به دلیل استفاده از مودم های اینتل در آیفون را بررسی کند. در ضمن علاوه بر تحقیق در خصوص نقض پتنت توسط کمپانی سازنده آیفون، ITC نحوه قیمت گذاری... ادامه مطلب

اندروید پوشیدنی در کنفرانس Google I/O مجهز به پشتیبانی از iOS خواهد شد [شایعه]

همانطوری که در دیجیاتو نوشتیم ماه گذشته یک توسعه دهنده موفق شد امکان مشاهده اعلانات آیفون بر روی ساعت های مبتنی بر پلتفرم اندروید پوشیدنی را فراهم نماید، اما در حال حاضر راه حلی به صورت رسمی برای انجام این مسئله و اتصال دو سیستم عامل iOS و Android Wear به یکدیگر وجود ندارد. اکنون شایعات خبر می... ادامه مطلب

آپدیت watchOS 3 برای نسل نخست اپل واچ عرضه شد؛ نگاهی به تغییرات به وجود آمده

اپل امروز به روزرسانی نرم افزاری بزرگی برای مدل های ابتدایی اپل واچ عرضه کرد که تغییرات بزرگی با خود به همراه می آورد. سیستم عامل watchOS 3 به گونه ای طراحی شده که ساعت هوشمند اهالی کوپرتینو را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد و با دریافت آن می توان شاهد تغییرات مختلفی... ادامه مطلب

خیز اپل برای 1000 میلیارد دلاری شدن بعد از گزارش مالی سه ماهه سوم

گزارش سه ماهه مالی سوم سال 2018 اپل ساعاتی پیش منتشر شده است. سه ماهه مالی سوم اپل معادل با سه ماهه دوم تقویم میلادی، به عبارتی از ابتدای آوریل تا انتهای ژوئن است. در این دوره میزان فروش آیفون ها کمی کمتر از یک درصد افزایش یافته و به 41.3 میلیون واحد رسیده است. این میزان کمی کمتر... ادامه مطلب

گزارش مالی اپل از سه ماهه دوم سال ۲۰۱۵؛ یک میلیارد دلار درآمد از فروش ساعت

اپل امروز گزارش مالی مربوط به سه ماهه دوم از سال ۲۰۱۵ (در واقع سه ماهه سوم از سال مالی ۲۰۱۵) را منتشر نمود. همانطور که می دانید، دوره ی سه ماهه قبلی، در واقع اولین دوره مالی بوده که ساعت اپل به شکل کامل در بازار حضور داشته و از همین رو نیز، سرمایه گذاران... ادامه مطلب

نظرات ۴۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x