چرا اپل درگاه ۳.۵ میلیمتری هدفون را از آیفون حذف کرد؟ استیو جابز توضیح می دهد

چرا اپل درگاه ۳.۵ میلیمتری هدفون را از آیفون حذف کرد؟ استیو جابز توضیح می دهد

«فیل شیلر»، معاون ارشد بازاریابی اپل در رویداد معرفی آیفون ۷ در خصوص فقدان حضور درگاه هدفون در این تلفن هوشمند، برای توجیه از کلمه «شجاعت» استفاده کرد و بیان نمود که این درگاه، فضای زیادی از داخل موبایل را به خود اختصاص می دهد و اپل برای گنجاندن تکنولوژی های نوین در محصول خود باید با فناوری های کهن سال خداحافظی کند.

اما اینک به نظر می رسد که بهره گیری از لغت «شجاعت» که اتفاقاً در فضای مجازی موجب تمسخر اپل و شخص «شیلر» شد، چندان هم تصادفی نبوده است. با نگاهی به یکی از مصاحبه های نه چندان قدیمی استیو جابز، مدیر عامل وقت اپل با «والت مازبرگ»، توضیحاتی در خصوص حذف برخی موارد از محصولات سخت افزاری ارائه می شود که ابتدا در نگاه کاربر «ویژگی» محسوب می شوند.

البته باید خاطر نشان کرد که مکالمه «مازبرگ» و «جابز» در اصل بر سر فقدان «Flash» در آیفون و آیپد است، اما اگر این موضوع را در نظر نگیرید، توضیحات استیو جابز به شکل کامل با اتفاقات چند روز اخیر هماهنگی دارند.

جابز: ما سابقه انجام چنین کاری را داریم. برای مثال از فلاپی دیسک ۵ اینچی به سمت فلاپی دیسک ۳.۵ اینچی حرکت کردیم. سونی آن را تولید کرد و ما اولین شرکتی بودیم که از آن استفاده کردیم و موجب محبوب شدنش گشتیم. در سال ۱۹۹۸ به طور کلی داریو فلاپی دیسک را با اولین iMac حذف کردیم. ما اولین شرکتی بودیم که پورت های دیگر را رها کرده و USB را در محصولات خود مورد استفاده قرار دادیم. اینتل آن را توسعه داده بود اما ابتدا در iMacهای ما مورد استفاده قرار گرفت.

ما قبلاً دست به حذف موارد مختلفی زده ایم؛ اولین بودیم که درایوهای اپتیکال را با مک بوک ایر حذف کردیم و تصور می کنم اوضاع در همین مسیر پیش رود. گاهی مردم به همین دلیل ما را دیوانه خطاب می کنند.

مازبرگ: احتمالاً منظورشان اتخاذ تصمیمات نادرست است.

جابز: خیر، به ما می گویند دیوانه اید!

تلاش می کنیم بهترین محصولات را توسعه داده و در اختیار کاربران خود قرار دهیم و دست کم شجاعتش را داریم که بگوییم وجود این مورد باعث می گردد تا محصول ما دیگر فوق العاده نباشد و به همین دلیل، از آن استفاده نمی کنیم. بعضی از افراد از چنین موضوعی خوششان نخواهد آمد و به ما القاب مختلفی خواهند چسباند. ما در عوض تلاش می کنیم تمرکز خود را بر روی فناوری هایی قرار دهیم که می دانیم برای کاربران بهترین هستند. می دانید، خریدار به ما پول پرداخت می کند تا این تصمیمات را بگیریم. اگر تصمیم ما صحیح باشد، مشتری آن را می خرد و اگر ما اشتباه کنیم، آن محصول فروش نمی رود. مسئله در این حد ساده است.

در ادامه، خلاصه ویدیوی مصاحبه جابز و مازبرگ را تماشا کنید. با ماجراهای اخیر بی ارتباط نیست.

نظرات ۳۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato