کشف بدافزار جدیدی در OS X که اطلاعات شخصی دارندگان مک را به خطر می اندازد

کشف بدافزار جدیدی در OS X که اطلاعات شخصی دارندگان مک را به خطر می اندازد

به تازگی کارکنان کمپانی Kaspersky متوجه بدافزار جدیدی در OS X شده اند که امکانات متعددی در اختیار هکرها می گذارد و اساساً کاربران کامپیوترهای مک را هدف قرار داده است.

این بدافزار جدید که Mokes نامیده می شود، اوایل سال جاری میلادی روی پلتفرم های ویندوز و لینوکس مشاهده شد و حالا راه خود را به کامپیوترهای کمپانی اپل نیز باز کرده و موجی از نگرانی را میان دارندگان این دستگاه ها به راه انداخته است.

هنگامی که دستگاه های مک به بدافزار Mokes آلوده شوند، نرم افزار مورد اشاره به کمک رمزگذاری AES-256 با کنترل سرور خود ارتباط برقرار کرده و دری پشتی در دستگاه به وجود می آورد که دست هکر را برای ربودن اطلاعات کاربر باز خواهد گذاشت.

همانطور که کمپانی Kaspersky هم خاطر نشان کرده، بدافزار Mokes می تواند به اطلاعاتی نظیر متون تایپ شده از طریق کیبورد (مانند پسووردهای کاربر)، فایل های آفیس (شامل ورد و اکسل) دسترسی داشته و ضمن استفاده از وبکم و میکروفون برای ضبط تصویر و صدا، از صفحه مک اسکرین شات تهیه کند. ضمناً هکر می تواند فرمان های دلخواه خود را در کامپیوتر به خطر افتاده نیز به اجرا در بیاورد.

در نهایت باید افزود که هنوز مشخص نیست چند درصد از دستگاه های مک به این بدافزار آلوده شده و به خطر افتاده اند. اما در هر صورت انتظار می رود که کمپانی اپل در اسرع وقت به روزرسانی امنیتی جدید در دسترس کاربران قرار داده و مشکل مورد بحث را از بین ببرد؛ هرچند که ساکنین کوپرتینو فعلاً سخنی درباره Mokes به میان نیاورده اند.

نظرات ۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato