سرنوشت غم انگیز گلکسی نوت 7 ارزش سهام سامسونگ را به کمترین میزان در دو ماه اخیر رساند

سرنوشت غم انگیز گلکسی نوت 7 ارزش سهام سامسونگ را به کمترین میزان در دو ماه اخیر رساند

تنها دو هفته پیش و اوایل عرضه گلکسی نوت ۷ بود که سهام سامسونگ به بیشترین میزان خود در تمام دوران رسید. سرمایه گذاران کمپانی کره ای خود را برای عرضه فبلت پرچمدار نوت ۷ آماده کرده بودند و به نظر می رسید که ۲۰۱۶ سالی فوق العاده برای کره ای ها باشد. هرچه نباشد سامسونگ با عرضه دو موبایل گلکسی اس ۷ و اس ۷ اج تمام رقبایش را کنار زده بود و محبوبیت زیادی میان مشتریان یافته بود.

اما بعد از شروع روند انفجار واحدهای گلکسی نوت ۷، هرچه کره ای ها رشته کرده بودند پنبه شد و فبلتی که قرار بود سود کلانی روانه جیب سامسونگ کند، ضرری چند میلیارد دلاری به آن وارد کرد. و البته عرضه موبایل های آیفون ۷ و ۷ پلاس اپل تا کمتر از یک هفته دیگر نیز به هیچ وجه به نفع سامسونگ نخواهد بود.

حالا گزارش ها حاکی از آن هستند که سهام سامسونگ به کمترین میزان خود در دو ماه اخیر رسیده و ۱۴.۳ میلیون دلار از سهام آن ناپدید شده است. این بدان معناست که هر سهم از کمپانی کره ای در حال حاضر با کاهشی ۶.۳ درصدی مواجه گشته و با قیمت ۱۳۲۱.۰۲ دلار در بازار بورس مبادله می شود. ارزشی که از ۱۲ جولای سال جاری میلادی تا به این لحظه بی سابقه بوده است.

به نظر می رسد که سرمایه گذاران سامسونگ در حال مطالعه تحلیل های تحلیلگران در رابطه با هزینه فراخوان جمع آوری واحدهای گلکسی نوت ۷، تعمیر آنها و عرضه مجدد ورژن جدید به بازار بوده و به هیچ وجه از شرایط به وجود آمده خشنود نیستند. مضاف بر این، دلارهایی که قرار بوده صرف خرید نوت ۷ شود و حالا به جیب اپل یا دیگر تولیدکنندگان اسمارت فون ها خواهد رفت نیز از فاکتورهای مهم ضررهای ناشی از انفجار واحدهای نوت ۷ به حساب می آیند. فراموش نکنیم که لطمه وارد شده به اعتبار سامسونگ نیز چیزی نیست که بتوان با واحدهای دلار و سنت آن را سنجید.

یکی از تحلیلگران اخیراً گفته علاوه بر هزینه های فراخوان جمع آوری (که احتمالاً ضرری ۱.۵ میلیارد دلاری به سامسونگ وارد می کند)، کمپانی مورد اشاره نرخ درآمدی معادل ۴.۵ میلیارد دلار را نیز به خاطر انفجار واحدهای نوت ۷ از دست خواهد داد. موسسه آماری Nomura Securities نیز می گوید که سود عملیاتی سامسونگ در سه ماهه سوم سال جاری میلادی، رقمی بین ۸۰۶ میلیون الی ۲.۸ میلیارد دلار خواهد بود.

«لی سئونگ-وو» (Lee Seung-Woo)، تحلیلگر IBK Securities هم می گوید: «برخی می گفتند که گلکسی نوت ۷ می تواند به بهترین اسمارت فون تمام دوران تبدیل شود، اما حالا احتمال دارد که افول کرده و به بدترین موبایل تمام دوران بدل گردد.»

نظرات ۶۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato