چینی ها هم به صنعت گردشگری فضایی قدم گذاشتند

چینی ها هم به صنعت گردشگری فضایی قدم گذاشتند

به گزارش New Scientist شرکتی چینی قصد دارد نوعی هواپیمای فضایی (spaceplane) بسازد که می تواند ۲۰ گردشگر را با خود حمل نماید. آکادمی Launch Vehicle Technology که تحت حمایت دولت مرکزی این کشور قرار دارد، دو نمونه از این راکت بالدار یکپارچه را طراحی کرده که می تواند صرفاً با اتکا به نیروی موتورهایش از زمین بلند شود.

«لویی هایکوانگ» دانشمند هوافضا، این پروژه را هفته قبل در کنگره جهانی فضانوردی در گوادالاخارای مکزیک ارائه کرد، و به حاضرین گفت طرح مورد بحث مقیاس پذیر است، یعنی می توان فضاپیمایی برای تعداد مسافرین بیشتر نیز ساخت. «هان پنگ ژین» مدیر اصلی پروژه نیز اعلام کرد تست های زمینی تقریباً به پایان رسیده، و پروازهای آزمایشی نیز طی دو سال آینده به اجرا در خواهند آمد.

«هان» انتظار دارد پرتاب های تجاری این پروژه تا سال ۲۰۲۰ تحقق یابد، و اگر ایمنی فضاپیما به اثبات برسد، می توان بلیت هایی به قیمت ۲۰۰ الی ۲۵۰ هزار دلار به ازای هر نفر را برای سفر به فضا رزرو نمود.

chinese-space-tourism-1

گفتنی است دیگر شرکت های فضایی نیز چنین ایده های جاه طلبانه ای را در سر می پرورانند. فضاپیمای SpaceShipTwo ساخت کمپانی Virgin Galactic قرار است شش مسافر را تا مرز فضا جابجا کند، ضمن اینکه راکت New Shepard شرکت Blue Origin نیز قصد دارد مأموریتی مشابه را به اجرا درآورد.

این مرکز تحقیقاتی چینی می خواهد دو نمونه از فضاپیمای مورد بحث را بسازد: اولی ۱۰ تن وزن دارد و ۵ نفر را تا ارتفاع ۱۰۰ کیلومتری بالا می برد، و دیگری با وزن ۱۰۰ تن می تواند ۲۰ مسافر را به ارتفاع ۱۳۰ کیلومتری برساند. هر دو نمونه قابلیت استفاده مجدد را دارند، و فضاپیمای بزرگ تر قادر است ماهواره های کوچک را نیز در مدار زمین قرار دهد.

نظرات ۰
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato