گوگل به روایت تصویر؛ ۳۳ عکسی که از فرش به عرش رسیدن غول جستجو را نمایش می دهند

گوگل به روایت تصویر؛ ۳۳ عکسی که از فرش به عرش رسیدن غول جستجو را نمایش می دهند

گوگل یک ابر قدرت جهانی است، نه تنها سایت گوگل پر بازدیدترین سایت جهان است، بلکه اندروید را نیز می توان پرطرفدارترین سیستم عامل جهان خواند. و پشت تجارت فوق العاده سودآور تبلیغات گوگل، کمپانی اصلی با نام آلفابت و ارزش ۵۴۳.۳ میلیارد دلاری قرار دارد.

اما داستان از جای دیگری آغاز شد. جایی که اوضاع خیلی ساده تر از این حرف ها بود. بگذارید به روایت تصویر برای تان تعریف کنیم که گوگل کجا شکل گرفت و چطور آلفابت شد.

1
ایده گوگل از سال ۱۹۹۶ شکل گرفت، زمانی که دو دانشجوی دکترای دانشگاه استنفورد با نام های سرگی برین (در سمت چپ) و لری پیج (در سمت راست) ایده ساخت BackRub، موتور جستجویی انقلابی که از فناوری PageRank استفاده می کرد تا صفحات وب را بر اساس آنکه چه تعداد صفحه وب دیگر به آن ها لینک شده اند رده بندی می کرد.
2
اولین دفتر کار گوگل در واقع اتاق آن ها در دانشگاه استنفورد بود. البته اسم BackRub مدت زیادی دوام نیاورد و آن ها به سراغ نام Googol رفتند (عدد یک با هزار صفر در برابر آن) تا به خوبی نشان دهند که چه میزان داده را رده بندی می کنند. اما در نهایت نام Google که کمی خودمانی تر بود انتخاب شد.
3
اولین سرور گوگل درون کیسی شکل گرفته توسط قطعات لگو قرار گرفته بود و در حیاط دانشگاه استنفورد قرار گرفت. در ابتدا نام سایت google.stanford.edu بود ولی در تاریخ ۱۵ سپتامبر ۱۹۹۷، دامنه Google.com ثبت شد.
4
دست آخر، گوگل به قدری پهنای باند استنفورد با مورد استفاده قرار داد که دپارتمان آی تی دانشگاه آن ها را بیرون انداخت. پیچ و برین مجبور شدند سرورهای خود را به گاراژ خانه Susan Wojcicki انتقال دهند. سوزان بعدها مدیرعامل یوتوب شد.
5
همزمان با انتقال سرورها، برین و پیج سرمایه ای ۱۰۰ هزار دلاری از سمت اندی بکتولشیم، موسس سان میکروسیستم دریافت کردند. با داشتن چنین سرمایه ای، گوگل بالاخره موفق شد در تاریخ ۴ سپتامبر ۱۹۹۸ به شکلی رسمی آغاز به کار کند.
6
اولین صفحه گوگل چندان ظاهر زیبایی نداشت. نه پیج و نه برین تخصص بالایی در زبان برنامه نویسی HTML نداشتند و ترجیح دادند روی الگوریتم ها تمرکز کنند.
7
حوالی سال ۱۹۹۹، شرکت Excite که موتور جستجوی پیشرو آن دوران بود، تقریبا موفق به خرید گوگل شد. جورج بل، مدیرعامل آن زمان Excite می گوید که آن ها موقعیت خرید گوگل به مبلغ ۷۵۰ هزار دلار نقد را داشتند. اما به دلایلی که هنوز نامشخص است، قرارداد هیچوقت شکل رسمی به خود نگرفت.
8
پیج و برین در نظر گرفتند که کار را جدی بگیرند. مارس سال ۱۹۹۹، گوگل دفتر خود را به خیابان ۱۶۵ دانشگاه در پالو آلتو انتقال دهد. کمپانی های PayPal و لاجیتک نیز در همین ساختمان مستقر بودند.
9
مدت زمان زیادی نگذشت که Kleiner Perkins Caufield Byers و Sequoia Capital مبلغ ۲۵ میلیون دلار به کمپانی تزریق کردند. البته بخشی از این مبلغ هم هزینه خوش گذرانی کارکنان شد.
10
اواخر سال ۲۰۰۰، گوگل از AdWords پرده برداشت، سرویسی که به کسب و کارها اجازه می داد تا تبلیغات مرتبط با جستجوهای مردم را در برابر دیدگان شان قرار دهند. همزمان بود که گوگل به عنوان یک موتور جستجو روز به روز محبوب تر می شد.
11
گوگل بدون شک در حال رشد و ترقی بود و برین و پیج به خاطر موفقیت در حوزه ای که همه در آن شکست خورده بودند، ستاره های دنیای تکنولوژی شدند.
12
سال ۲۰۰۰، وقتی که کمپانی شروع به کسب درآمد کرد، مدیران با این شعار غیر رسمی، خط مشی خود را برای ادامه راه مشخص کردند: خبیث نباش.
13
در سال ۲۰۰۱، به درخواست Sequoia، برین و پیج، اریک اشمیت را به عنوان اولین مدیرعامل گوگل برگزیدند. در این حالت، هر دو موسس گوگل آزاد بودند تا زمان بیشتری روی فناوری خود بگذارند.
14
در همان حال، تیم گوگل در دفترهای پالو آلتو روز به روز گسترش پیدا می کرد. به همین سبب، گوگل مکان هایی که حالا به Googleplex شهرت یافته اند را از Silicon Graphics international کرایه کرد. در سال ۲۰۰۶ قدرت آن ها به قدری بود که آنجا را بخرند.
15
Googleplex به نماد موفقیت در سیلیکون ولی تبدیل شد و گوگل هم تلاش کرد تا آن ها متفاوت جلوه دهد. اولین ساختمان آن ها به داشتن یک سرسره بزرگ که طبقه اول و دوم را به هم وصل می کرد شهرت دارد.
16
همچنین، گوگل جزو اولین شرکت های فعال حوزه تکنولوژی بود که به کارکنانش غذای مجانی می داد.
17
یک دایناسور هم در حیاط ساختمان قرار داشت که عمدتا توسط فلامینگوها محاصره شده بود. کارکنان گوگل می گفتند که این دایناسور زنگ خطری برای منقرض نشدن برنامه نویس ها است.
18
در ۱۹ آگوست سال ۲۰۰۴، عرضه اولیه سهام گوگل در بازار صورت پذیرفت: هر سهم ۸۵ دلار. امروز هر سهم کمپانی آلفابت بیش از ۸۰۰ دلار است.
19
اول آپریل سال ۲۰۰۴، گوگل نسخه بتا جیمیل، سرویس ایمیل امروزی را ارائه کرد. از آنجایی که روز اول آپریل به گفتن دروغ های شاخدار معروف است، بسیاری تصور کردند که این دروغ گوگل است. خوشبختانه اما جیمیل حقیقت داشت.
20
بعد از عرضه اولیه بود که گوگل تصمیم گرفت پا را فراتر از موتور جستجو بگذارد. Google Docs و Google Maps اولین سرویس هایی بودند که آغاز کارشان در همان سال صورت پذیرفت و هنوز هم روزانه مورد مصرف ما هستند.
21
در سال ۲۰۰۵، گوگل استارتاپ کوچکی که قصد ساخت سیستم عامل برای دوربین های دیجیتال داشت را خریداری کرد. نام آن اندروید بود و توسط اندی رابین هدایت می شد.
22
در سال ۲۰۰۶، این کمپانی دست به خرید یوتوب زد. سرویس اشتراک ویدیوی موفقی که توسط عده ای از کارکنان سابق PayPal تاسیس شده بود. گوگل در آن زمان ۱.۶۵ میلیارد دلار بابت آن پرداخت کرد.
23
گوگل بزرگ و بزرگ تر می شد. در سال ۲۰۰۶، آن ها اولین دیتاسنتر بزرگ خود در دالاس، اورگان را کنار رودخانه کلمبیا باز کردند.
24
قطعا در مورد این دیتاسنترهای رنگارنگ دیده یا خوانده اید. این تصویر یکی از آن ها است.
25
اوضاع به قدری عالی بود که گوگل تبدیل به فعل شد و مردم در پاسخ به اینکه فلان چیز چیست می گفتن: «گوگل اش کن».
26
در سال ۲۰۰۸، HTC Dream به عنوان اولین موبایل اندرویدی به بازار عرضه شد. امروزه، اندروید محبوب ترین سیستم عامل در جهان است.
27
گوگل کروم نیز در همان سال معرفی شد. مرورگری که گوگل ساخته بود تا بهترین کارکرد از سرویس هایش را در آن ارائه دهد.
28
در سال ۲۰۱۱، اشمیت از سمت مدیرعاملی کنار کشید و به ریاست هیئت مدیره بسنده کرد. در نتیجه لری پیج به عنوان مدیرعامل برگزیده شد.
29
با سرمایه هنگفتی که از موتور جستجو به دست می آمد، آن ها تصمیم گرفتند روی یک سری ایده بی نظیر و دیوانه وار کار کنند. در سال ۲۰۱۰، گوگل اعلام کرد قصد دارد خودروهایی بسازد که نیازی به راننده ندارند.
30
در سال ۲۰۱۲، گوگل گلس رونمایی شد. کامپیوتری قابل پوشیدن که می توانست اطلاعات را در برابر چشم نمایش دهد. اما متاسفانه به شکلی که انتظار می رفت عمل نکرد ولی بسیاری از جمله مایکروسافت را برانگیخت.
31
حقیقت آن است که گوگل آزمایشگاه های مخفی بسیاری دارد که در آن ها، همه جور پروژه عجیب و غریبی انجام می شود. از افزایش طول عمر انسان گرفته تا تولید لنزهایی که می توانند میزان قند خون انسان را اندازه بگیرند.
32
سال گذشته بود که گوگل با اعلام خبری بزرگ، دنیا را به شوک فرو برد. گوگل حالا کوچک تر از قبل شده و تمام متعلقات جانبی آن تبدیل به شرکت هایی شده اند که تحت پرچم آلفابت فعالیت می کنند. لری پیج از سمت مدیرعاملی گوگل کناره گرفت تا جایگاه مشابهی را در آلفابت داشته باشد.
33
نتیجه آن که ساندار پیچای، مدیر پیشین گروه کروم حالا کنترل تمامی امور را در دست گرفته است. پیچای حالا مهم ترین و پرسودترین بخش آلفابت را مدیریت می کند. تحت نظارت پیچای، گوگل حرکت محسوسی به سوی ارتقای هوش مصنوعی داشته است.

نظرات ۱۸

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato