با اسنپدراگون X50، نخستین مودم 5G کوالکام بیشتر آشنا شوید

با اسنپدراگون X50، نخستین مودم 5G کوالکام بیشتر آشنا شوید

«شریف هانا» مدیر ارشد حوزه بازاریابی کوالکام در نشستی مطبوعاتی از اسنپدراگون X50 به عنوان نخستین مودم ۵G موبایل در کلاس مصرفی عمومی رونمایی کرد. او در این رابطه اظهار داشت:

اسنپدراگون X50 کوالکام، اولین مودم ۵G جهان به شمار می رود که قابلیت پیاده سازی نسل پنجم شبکه های مخابراتی در ایالات متحده توسط ورایزن و در کره جنوبی توسط Korea Telecom را فراهم می سازد. سرعت دانلود داده در این شبکه به ۵ گیگابیت بر ثانیه می رسد.

دستیابی به سرعت ۵Gbps پیشرفت بزرگی نسبت به شبکه های ۴G کنونی به شمار می رود، زیرا بسیاری از اپراتورهای مخابراتی هنوز نتوانسته اند از سد ۱ گیگابیت در ثانیه عبور کنند. با این حال، نسل پنجم هنوز در مراحل اولیه قرار دارد و به نظر نمی رسد که تا سال ۲۰۲۰ شاهد عملیاتی شدن کامل آن در سرتاسر کره خاکی باشیم.

لازم به ذکر است کوالکام تنها یکی از کمپانی های متعدد فعال در حوزه ۵G به شمار می رود. هوآوی در انتهای سال ۲۰۱۵ اعلام کرد به سرعت ۳.۶ گیگابیت بر ثانیه در شبکه نسل پنجم دست یافته، و شرکت های دیگر نیز هرکدام به آزمایش های میدانی مخصوص به خود دست زده و نتایج متنوعی را حاصل نموده اند.

اما سؤال اصلی اینجاست که شبکه مخابراتی ۵G نهایتاً روی چه باند موجی پیاده خواهد شد.

Qualcomm-Snapdragon-x50-modem-5g-1

«هانا» در این رابطه اظهار داشت آنها از باندی اختصاصی استفاده می کنند که تاکنون مورد توجه شرکت های مخابراتی قرار نداشت. مودم X50 از باند موج ۲۸ گیگاهرتزی یک میلیمتری بهره می گیرد، که پهنای باند بسیار گسترده ای را در اختیار شرکت ها قرار می دهد.

برای مقایسه باید گفت در مودم X16 LTE که سریع ترین نمونه نسل چهارم به شمار می رود، حداکثر پهنای باند برابر ۸۰ مگاهرتز است، اما مودم X50 پهنای باندی برابر با ۸۰۰ مگاهرتز فراهم می آورد که به واسطه آن سرعت دانلود فوق العاده ای حاصل خواهد شد.

گفتنی است طیف موج میلیمتری به خاطر اینکه در مسافت های طولانی قابل انتقال نبوده و قدرت کافی برای عبور از موانع و دیوارها را ندارد، پیش از این به کار گرفته نشده بود، اما «هانا» می گوید با طراحی مجدد سیستم آنتن مودم توانسته اند بر این مشکلات غلبه نمایند.

طی همین مراسم، کوالکام اعلام کرد اولین سری از دیوایس های مصرفی مجهز به مودم X16 LTE را نیز تا پایان سال جاری روانه بازار خواهد کرد. این سخت افزار، اولین مودم موبایل با پشتیبانی از شبکه ۴G و سرعت ۱ گیگابیت بر ثانیه به شمار می رود، که فعلاً در کشور استرالیا عرضه خواهد شد.

نظرات ۱
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato