چه کسی اولین بار نوار لمسی را توسعه داد؟ احتمالا مایکروسافت

چه کسی اولین بار نوار لمسی را توسعه داد؟ احتمالا مایکروسافت

اپل شب گذشته از لپ تاپ های جدید خود مجهز به نوار لمسی پرده برداشت و حالا امروز، زمان مرور تاریخ و بازگشت به گذشته است تا ببینیم آیا واقعا اپل اولین کسی بوده که لپ تاپی با چنین قابلیتی ساخته؟

آنچه که اپل تحت عنوان «خلاقیت» از آن یاد می کند را، مایکروسافت در سال ۲۰۱۰ به نمایش گذاشته بود. کیبورد Adaptive، پروژه ای درون سازمانی بوده که توسط Microsoft Hardware توسعه یافت تا راهکارهای ترکیب نمایشگر و کیبورد را بررسی کنند.

Capture123-w600

همانطور که قطعا تاکنون متوجه اش شده اید، مایکروسافت هیچ گاه این پروژه را در محصولات خود به کار نگرفت. بالای این کیبورد که دست کم اکنون امکان تجاری سازی اش وجود ندارد، یک نوار لمسی (عریض تر از نوار لمسی مک بوک پرو اپل) قرار گرفته و تقریبا عملکردی مشابه با نوار لمسی اپل دارد.

Capture414-w600

حقیقت این است که اخیرا و در آگوست سال ۲۰۱۵، مایکروسافت یک گام به تبدیل ایده به محصول گام برداشته بود. با طرح مفهومی DisplayCover که برای محصولات سرفس ساخته شده بود، یک نوار تاچ به بالای کیبورد افزوده می شود تا هم در نقش ترک پد و هم یک نمایشگر لمسی کوچک ایفای نقش کند.

جالب است بدانید که لنوو هم با لپ تاپ ThinkPad X1 Carbon Touch در سال ۲۰۱۳ چنین رویکرد مشابهی را به کار گرفته بود اما عملکرد آن نوار لمسی هیچگاه به حدی موفقیت آمیز نبود که شاهد تکرار آن باشیم.

در هر صورت، مایکروسافت هیچگاه موفق نشد تا این ایده را در سطح قابل قبولی توسعه دهد و حالا اپل گوی سبقت را ربوده. البته این را نباید فراموش کرد که مایکروسافت نمایشگرهای تمام لمسی دارد و اپل برای فرار از این مسئله، دست به دامن نوار لمسی بالای کیبورد شده. شاید محصولات مایکروسافت واقعا هیچگاه نیازی به تاچ بار نداشته باشند.

ویجیاتو

نظرات ۱۹

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato