ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

هوش مصنوعی گوگل به دور از چشم انسان پیام های رمزی رد و بدل می کند

محققین پروژه یادگیری عمیق Google Brain قابلیت بسیار خارق العاده و البته خطرناکی را به هوش مصنوعی آموخته اند: رمزنگاری مبتنی بر AI و بدون دخالت انسان. پژوهشگران این مرکز تحقیقاتی به سه شبکه عصبی مصنوعی با ...

محققین پروژه یادگیری عمیق Google Brain قابلیت بسیار خارق العاده و البته خطرناکی را به هوش مصنوعی آموخته اند: رمزنگاری مبتنی بر AI و بدون دخالت انسان. پژوهشگران این مرکز تحقیقاتی به سه شبکه عصبی مصنوعی با نام های Alice و Bob و Eve اجازه دادند یادداشت هایی را با روش رمزنگاری ساخت خودشان، بین یکدیگر رد و بدل نمایند.

طبق گزارش New Scientist تیم مورد بحث برای هرکدام از AIها وظیفه ای را تعیین کردند: آلیس باید پیامی رمزی را ارسال می کرد که فقط باب قادر به خواندن آن بود، و Eve در این میان باید تلاش می کرد تا متن را رمزگشایی کند.

آزمایش با پیامی متنی و ساده شروع شد، که آلیس آن را به عبارات نامفهومی تبدیل کرد، و باب توانست آن را با استفاده از کلید مربوطه رمزگشایی کند. در آغاز، آلیس و باب در پنهان کردن پیام با مشکل مواجه بودند، اما پس از 15 هزار مرتبه تلاش، بالاخره توانستند راهکار رمزنگاری ویژه ای را بیابند.

در این حالت، آلیس از روش مخصوصی بهره گرفت و باب نیز به راحتی توانست نحوه رمزگشایی آن را متوجه شود، اما Eve از این فرایند کاملاً بی خبر ماند و فقط توانست نیمی از 16 بیت داده را به درستی حدس بزند، که به نظر می رسد آن هم کاملاً تصادفی بوده.

البته با توجه به اینکه سه هویت هوش مصنوعی مورد استفاده در این پروژه به صورت انسانی مورد خطاب قرار گرفته اند، شاید تصور کنید با عملیات ساده ای روبرو هستیم، اما در واقع حتی محققین نیز نمی دانند چه روش رمزنگاری توسط آلیس استفاده شده، و باب چگونه از نحوه رمزگشایی آن اطلاع یافته.

گفتنی است هنوز کاربرد عملی این آزمایش مشخص نیست، اما به هر حال باید کمی نگران بود، و با توجه به توسعه ابزارهای یادگیری عمیق اُپن-سورس همچون «جعبه ابزار شناختی» مایکروسافت، بعید نیست که AI ها در سرتاسر جهان با یکدیگر متحد شوند و ما هیچ روشی برای آگاهی از گفتگوی سرّی مابین آنها در اختیار نداشته باشیم.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (13 مورد)
 • 5hahab
  5hahab | ۹ آبان ۱۳۹۵

  پیاز داغ‌هایی که به مطلب اضافه می‌کنید، ممکنه برای جذب بیشتر مخاطب باشه، اما در دقت و درستی مطلب تاثیر میذاره.
  خود منبع اصلی میگه لازم نیست نگران باشید و میشه با استفاده از ابزاری مثل ابزار مایکروسافت در زمینه‌های دیگه از هوش مصنوعی استفاده کرد. بعد شما میگید بعید نیست با این ابزار با هم متحد بشن و گفتگوی سری بکنن؟ اصلا بحث گفتگوی سری نیست، بحث تولید یک روش رمزنگاری جدید به صورت خودکاره، به خاطر همینه که وقتی نمیدونیم هوش مصنوعی چه روشی انتخاب کرده، عملا به درد خاصی فعلا نمیخوره. قرار نیست کامپیوترها با هم حرف بزنن، اونم «به دور از چشم انسان‌ها»

 • jamalifar
  jamalifar | ۹ آبان ۱۳۹۵

  حالا انقد به اینا ور برین تا یه گ هی بالا بیارین بعد نشد جمش کرد
  اااه

  • Alireza omid
   Alireza omid | ۹ آبان ۱۳۹۵

   لاااااایک??

نمایش سایر نظرات و دیدگاه‌ها

مطالب پیشنهادی