ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

انتخاب دونالد ترامپ می تواند به تشکیل شبکه جاسوسی در سراسر جهان منجر شود

نتایج انتخابات اخیر ریاست جمهوری آمریکا، بسیاری را در سراسر جهان نگران ساخته است، از جمله فعالین حقوق بشر، حقوق شهروندی و حتی مقامات امنیتی سابق ایالات متحده که اعتقاد دارند پیروزی دونالد ترامپ می ...

سینا گلستانه
نوشته شده توسط سینا گلستانه | ۲۴ آبان ۱۳۹۵ | ۱۷:۰۰

نتایج انتخابات اخیر ریاست جمهوری آمریکا، بسیاری را در سراسر جهان نگران ساخته است، از جمله فعالین حقوق بشر، حقوق شهروندی و حتی مقامات امنیتی سابق ایالات متحده که اعتقاد دارند پیروزی دونالد ترامپ می تواند به تشکیل یک شبکه نظارتی وسیع برای زیر نظر گرفتن شهروندان کشورهای مختلف منجر شود.

همین افراد پیشتر هم باراک اوباما را متهم کرده بودند که در مورد افشاگری های ادوارد اسنودن بی تفاوت بوده و برای جلوگیری از جاسوسی سازمان امنیت ملی آمریکا اقدام جدی انجام نداده است.

ادوارد اسنودن، این مقام سابق NSA پس از انتخاب دونالد ترامپ نیز لب به سخن گشود و اعلام کرد: «هرچند در دوران تاریکی از تاریخ آمریکا قرار داریم، اما داستان هنوز به پایان خود نرسیده و ادامه دارد.»

former1

اسنودن که به دعوت وبسایت انگلیسی Start Page در یک کنفرانس ویدیویی سخن می گفت، در ادامه با تاکید بر اهمیت مباحث سیاسی و نظارت دولت بر مردم افزود: «همه ی ما باید سیاسی باشیم و در چنین بحث هایی مشارکت فعال به عمل آوریم».

نگرانی متخصصین امر این است که به نظر می رسد دونالد ترامپ اعتقاد دارد نظارت دقیق و موشکافانه بر مردم، بیشتر از حفظ حریم خصوصی افراد اهمیت دارد.

اما مسئله جایی مهم تر می شود که بدانید فعالیت های NSA یا همان سازمان امنیت ملی آمریکا به مرزهای این کشور محدود نیست و در سراسر جهان انجام می گیرد.

برای مثال می توان به GCHQ یا سازمان نظارتی انگلستان اشاره کرد که همکاری نزدیکی با NSA دارد و حتی گهگاه، اطلاعات مورد نیاز را در این کشور جمع آوری و به آمریکا ارسال می کند.

04_gchq_g_w-w600

این موسسه از روش های مختلف به اطلاعات خصوصی بسیاری از کاربران انگلیسی دسترسی دارد و در سال 2008 ظرف مدت 6 ماه، تصاویر شخصی و خصوصی ثبت شده با 1.8 میلیون کاربر یاهو را زیر نظر گرفته و در پایگاه داده های خود به ثبت رساند.

برای درک بهتر موضوع بد نیست اشاره کنیم که طبق اعلام ادوارد اسنودن، سازمان NSA تنها در ماه آوریل سال 2011 به طور متوسط روزی 194 میلیون پیام متنی رد و بدل شده بین کاربران را جمع آوری کرده و به طور روزانه 5 میلیارد داده در مورد موقعیت مکانی تلفن هوشمند کاربران به ثبت رسانده است.

این در حالی است که از آن زمان تاکنون روند پیشرفت دنیای فناوری روز به روز سرعت گرفته و حالا روش های به مراتب پیشرفته تری برای این منظور در دسترس است.

4500-w600

دونالد ترامپ حتی پیش از این در تبلیغات انتخاباتی خود اعلام کرده بود دوست دارد بتواند قدرت نظارت همگانی داشته باشد و همه چیز را تحت نظر بگیرد، حتی اگر این اطلاعات با هک کردن و دسترسی غیر مجاز به ایمیل های حزب رقیب به دست آمده باشد.

هرچند اوباما پس از افشاگری های ادوارد اسنودن، نحوه ی نظارت دولت بر مردم را اندکی شفاف تر ساخت، اما همین میزان هم تحت فشار رسانه ها و دستگاه قضایی آمریکا انجام شد و به هیچ عنوان تا نزدیکی توقع ها پیش نرفت.

president-obama-president-elect-donald-trump-meet-first-time-w600

کاخ سفید اما اعتقاد دارد تعادل مناسبی بین آزادی های مدنی و نظارت بر شهروندان برقرار است، در نتیجه نیازی نیست فعالیت حرفه ای مامورین امنیتی NSA و FBI را کاهش یا تغییر دهد.

در پایان بد نیست اشاره کنیم که بن ویزنر، وکیل ادوارد اسنودن اعتقاد دارد مردم آمریکا در حال درک این حقیقت هستند که رییس جمهور بیش از حد قدرت دارد.

آقای ویزنر می گوید با شرایط کنونی، اگر فرد نالایقی در این منسب قرار گیرد، می تواند نتایج ناگواری در پی داشته باشد، در نتیجه لازم است با مشارکت بیشتر و فعالیت در این زمینه، از تجمع قدرت در یک جایگاه جلوگیری به عمل آوریم.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (2 مورد)
 • Erfaan Zandii
  Erfaan Zandii | ۲۵ آبان ۱۳۹۵

  الان یه سری میان میگن دیجیاتو طرفدار هیلاری کلینتون و فن اونه !!! طرفداران سامسونگ اند دیییگر

  • SiNa
   SiNa | ۲۵ آبان ۱۳۹۵

   گله من تو ام خیلی نامحسوس اعلام موجودیت و طرفداری از اپل کردی که

مطالب پیشنهادی