داستان شکل گیری و تکامل لوگوی اپل [تماشا کنید]

داستان شکل گیری و تکامل لوگوی اپل [تماشا کنید]

اپل به جز استیو جابز و استیو وزنیاک، یک موسس دیگر هم داشته که در همان ابتدای کار، سهمش را می فروشد و از شرکتی که در آن زمان بسیار کوچک بوده، می رود. نام او «رونالد وین» بود؛ همان شخصی که نخستین لوگوی اپل را طراحی کرده است. لوگویی که در آن «آیزاک نیوتن» زیر درخت سیب نشسته و یک سیب در حال سقوط بر روی سر اوست.

apple-logo-1976-w700

در کنار لوگو شعری از خود نیوتن نوشته شده: «ذهنی که همواره و به تنهایی، در دریای خروشان افکار شناور است».

پس از مدتی، جابز و وزنیاک از یک طراح گرافیک درخواست کردند تا برایشان یک لوگوی جدید طراحی کند. اینچنین بود که «راب جانوف» لوگوی سیب گاز خورده را طراحی کرد. خیال تان هم راحت، هیچ فلسفه ای پشت گاز زده شدن سیب و کامل نبودن آن وجود ندارد. خود جانوف، طراح لوگو می گوید که هنوز هم مردم مشتاق حدس زدن و داستان سرایی در خصوص کامل نبودن سیب هستند و هنوز هم اشخاصی هستند که با شنیدن یک داستان می گویند‌ «درست است.. احتمالاً منظور همین بوده...».

rob-janoff-w700

لوگو دقیقاً پیش از عرضه کامپیوتر Apple II در سال ۱۹۷۷ آماده شده بود و روی این دستگاه نقش بست. لوگوی سیب گاز خورده چند رنگ بود؛ این موضوع را می توان اشاره ای دانست به نمایشگر کامپیوتر اپل II که در آن زمان، لقب نخستین کامپیوتر خانگی با صفحه نمایش رنگی را به خود اختصاص داده بود.

پس از هجرت و بازگشت جابز، اپل از نخستین iMac پرده برداشت. در این کامپیوتر، اپل یک لوگوی ساده را به کار گرفته بود و دیگر خبری از لوگوی چند رنگ نبود. در واقع لوگوی چند رنگ پس از ۲۱ سال کنار گذاشته شد.

apple-logo-551159ae37bdc-2

پس از مدتی، لوگو ظاهری متالیک به خود گرفت. سپس، حالتی شیشه ای پیدا کرد که خطی از میان آن عبور می نمود (تصویر فوق). امروز ولی اپل از یک لوگوی تک رنگ و کاملاً ساده استفاده می کند که گاهی با رنگ مشکی و گاهی هم با رنگ نقره ای به نمایش کشیده می شود. بیزنس اینستایدر همین روایت را در قالب یک ویدیو توضیح داده که در ادامه می توانید آن را مشاهده کنید.

نظرات ۴
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato