ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

ماهواره هواشناسی GOES-R
علمی

ماهواره GOES-R به فضا پرتاب شد؛ تحولی در پیش بینی های هواشناسی در راه است

دیروز بالاخره ناسا ماهواره هواشناسی جدید خود «GOES-R» را با یک فروند موشک «Atlas V» از پایگاه کیپ کاناورال فلوریدا به فضا پرتاب کرد. انتظار می رود این ماهواره تحولی اساسی در علم هواشناسی و ...

محمد مافی‌ها
نوشته شده توسط محمد مافی‌ها | ۱ آذر ۱۳۹۵ | ۰۱:۰۰

دیروز بالاخره ناسا ماهواره هواشناسی جدید خود «GOES-R» را با یک فروند موشک «Atlas V» از پایگاه کیپ کاناورال فلوریدا به فضا پرتاب کرد. انتظار می رود این ماهواره تحولی اساسی در علم هواشناسی و پیش بینی های آب و هوایی را سبب شود.

«GOES-R» می تواند بهترین تصاویر زنده از طوفان های فعال و سایر پدیده های آب و هوایی را به ایستگاه های زمینی مخابره کند. طبق ادعای ناسا، این ماهواره مجهز به تجهیزاتی است که تا کنون در هیچ نمونه مشابهی وجود نداشته است. همین تجهیزات کمک می کنند تا «GOES-R» بتواند با سرعتی ۵ برابر بیشتر از هر ماهواره هواشناسی دیگری سطح زمین را اسکن کند.

دانشمندان می توانند با استفاده از تصاویر با کیفیت و متعددی که توسط این ماهواره تهیه و ارسال می شود تغییرات آب و هوا و احتمال بروز پدیده های مختلف را با سرعت و دقت بیشتری شناسایی و پیش بینی کنند. این یعنی احتمال وقوع طوفان، تندباد و گردبادها سریع تر پیش بینی شده و حرکت آن ها با جزئیات بیشتری قابل تخمین خواهد بود.

علاوه بر بررسی زمین، «GOES-R» تجهیزاتی را نیز برای مشاهده فعالیت های سطح خورشید در اختیار دارد. این ماهواره می تواند طوفان های خورشیدی را رصد کند و شدت و گستردگی آن را پیش از رسیدن به زمین تعیین نماید.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی