گزارش اختصاصی دیجیاتو از نمایشگاه خودرو گوانگژو [بخش اول]

گوانگژو به عنوان سومین شهر بزرگ چین بعد از پکن و شانگهای با 13 میلیون نفر جمعیت از اهمیت بالایی در حاشیه جنوب شرقی این کشور پرهیاهو برخوردار است.

در واقع این شهر با توجه به موقعیت جغرافیایی خود و فاصله اندکش با منطقه تحت مناقشه هنگ کنگ و کشور پیشرفته ماکائو، یکی از نقاط حساس چین از نظر جمعیتی، جغرافیایی و حتی سیاسی به حساب می آید.

guangzhou_montage

اما شرایط گوانگژو از نظر پیشرفت و توسعه به عنوان سومین شهر بزرگ چین به چه صورت است؟

برای یافتن پاسخ چنین پرسشی تنهاکافی است که سفری کوتاه به این شهر داشته باشید تا شاهد میزان توسعه سومین شهر بزرگ چین را از نزدیک مشاهده کنید.

پیشرفتی که به شکل شگفت آوری گوانگژو را به عنوان یک شهر نه چندان مشهور در آسیای جنوبی شرقی در ردیف شهر های چند فرهنگی نظیر لندن یا پاریس قرار می دهد.

dav

انبوهی از آسمان خراش های بزرگ که حاکی از جمعیت بالای گوانگژو است با خیابان های عموما خلوت و کم ترافیک این شهر تضاد بصری بزرگی را ایجاد می کند که با تصور ذهنی ما از شهر های شلوغ و پر ترافیکی مانند تهران کاملا متفاوت است.

نمایشگاه خودرو سالانه گوانگژو نیز به خوبی می تواند اهمیت این شهر را به نمایش بگذارد. در شرایطی که زیر مجموعه های لوکس و گران قیمت فولکس واگن نظیر بنتلی و لامبورگینی به دلیل صرفه جویی در هزینه های ناشی از تقلب زیست محیطی فولکس واگن، در نمایشگاهی نظیر پاریس غایب هستند، در نمایشگاه گوانگژو غرفه های بزرگی را به خود اختصاص می دهند.

hdr

این در شرایطی است که نمایشگاه گوانگژو در واقع بزرگترین نمایشگاه خودرو چین نیز محسوب نمی شود و این عنوان به رویداد سالانه پکن/ شانگهای اختصاص دارد که نقش نمایشگاه خودرو بین المللی را در سرزمین اژدهای زرد بازی می کند.

hdr

 با این حساب پر واضح است که اهمیت این رویداد محلی و استانی برای خودروسازان لوکسی چون رولزرویس، جگوار، بنتلی، آستون مارتین و لامبورگینی، حتی از نمایشگاه اروپایی با اصل و نسبی چون پاریس نیز بیشتر است.

dav

hdr

حضور پر رنگ برندهای بین المللی در کنار پیشرفت فوق العاده سریع خودروسازان چینی در سال های اخیر باعث شده است که بازدید از چنین نمایشگاهی به رویدادی پر هیجان و جالب بدل شود.

hdr

BYD سانگ، خودرویی که با پلت فرم الگو برداری شده از روی خودروهای قدیمی لکسوس شکل گرفته است.

از طرف دیگر بازار خودرو چین این روزها یکی از بزرگترین و رو به رشد ترین بازارهای خودرو جهان محسوب می شود و مشتریان چینی با شور و شوقی وصف ناپذیر از چنین رویدادی استقبال می کنند.

hdr

همین مسئله باعث افزایش انگیزه کمپانی های بزرگ خودروسازی برای قدرت نمایی در نمایشگاه گوانگژو می شود.

گوانگژو نیز مانند پکن و شانگهانی با مشکل آلودگی هوا روبروست و از این رو دولت چین با تعریف حدود 10 هزار دلار یارانه و کمک مالی، خودروسازان و مشتریان را به خرید مدل های برقی و هیبریدی ترغیب می کند.

mde

آلودگی هوا حتی در نور شب نیز فضایی وهم آلود را در گوانگژو ایجاد می کند.

dav

dav

bst

به همین دلیل اکثر قریب به اتفاق خودروسازان بزرگ چین محصولات برقی و هیبریدی را در سبد تولیدات خود لحاظ کرده اند و در نمایشگاه امسال نیز سالنی مجزا به غرفه خودروهای پاک و سبز اختصاص داشت.

dav

ناوگان خودروهای پاک کمپانی کمتر شناخته شده GAC

hdr

مدل هیبریدی مرسدس بنز GLE 500 در حال اتصال به پورت شارژ سریع

در این سالن بازدید کنندگان می توانستند محصولاتی شاخصی از تسلا گرفته تا مدل های هیبریدی مرسدس بنز، ب ام و، کادیلاک و فولکس واگن را در غرفه مجاور خودروهای هیبریدی و برقی چینی مشاهده کنند.

dav

گستره فعالیت شرکت BYD در سطح جهان

جالبتر آنکه حداقل بر روی کاغذ تفاوت چشمگیری در اعداد و ارقام مربوط به عملکرد و میزان پیمایش خودروهای برقی تسلا و BYD به عنوان شاخص ترین کمپانی های غربی و شرقی فعال در ساخت خودروهای پاک به چشم نمی خورد و هر دو شرکت محصولاتی با پیمایش چند صد کیلومتری به ازای هر بار شارژ را به بازار می فرستند.

hdr

برخی متخصصان و مهندسان چینی با متر ابعاد مختلف خودروهای تسلا را اندازه می گرفتند؛ بعید نیست به زودی شاهد یک کپی برابر اصل از تسلا توسط چینی ها باشیم.

dav

فضای حمل بار در بخش جلویی تسلا مدل x که به لطف نبود موتورهای درون سوز ایجاد شده و بهبود قابل توجهی ایمنی خودرو را نیز در پی داشته است.

hdr

رولزرویس به عنوان یکی از غایبین نمایشگاه پاریس، غرفه نسبتا کوچکی را در نمایشگاه گوانگژو به خود اختصاص داده بود و تنها به ثروتمندان به عنوان خریداران بالقوه اجازه ورود می داد.

hdr

مدل مشهور فانتوم که در آستانه تغییر نسل و عرضه مدل جدید قرار دارد در این نمایشگاه غایب بود.

با این حال اگر قرار به ارزیابی سلیقه مشتریان چینی از روی توجه آن ها به خودروهای حاضر در نمایشگاه باشیم، باید گفت که چینی ها نیز مانند تمامی مردم جهان به برند های شاخص خودرو اهمیت زیادی می دهند و تقریبا برای هیچ یک از خودروسازان کشورشان هیجان زده نمی شوند.

hdr

تازه ترین محصول لامبورگینی؛ هوراکان اسپایدر در کنار سریعترین و گران قیمت ترین خودرو حال حاضر لامبورگینی (سنتناریو)

hdr

پورشه تنها سوپر اسپرت سازی بود که اجازه ورود عموم بازدیدکنندگان به فضای غرفه را می داد و به همین دلیل عکس برداری از خودروهای این شرکت تقریبا غیر ممکن شده بود.

حضور علاقه مندان در غرفه و سالن مربوط به شرکت های فراری، پورشه، لامبورگینی، مرسدس بنز و ب ام و تا حدی چشمگیر بود که تهیه گزارش و عکس برداری از خودروها ممکن نبود اما در مقابل غرفه شرکت های چینی بسیار خلوت و کم هیاهو جلوه می کردند.

hdr

نمایی از غرفه مرسدس بنز

hdr

تلاش سرسختانه نسل آینده ثروتمندان چینی برای فشردن پدال سریعترین مدل های مرسدس بنز

hdr

مرسدس بنز در نمایشگاه گوانگژو 2016 حضوری فعال و بسیار چشمگیر داشت.

hdr

نصب یکی از خودروهای فرمولاوان 2016 مرسدس بنز بر روی دیوار سالن AMG به عنوان نماد موفقیت های عظیم بنز در مسابقات اتومبیل رانی

hdr

مسئولان غرفه بنتلی که محصولات مختلفی را با رنگ های خاص به گوانگژو آورده بودند تحت هیچ شرایطی اجازه ورود خبرنگاران را به غرفه خود نمی دادند.

hdr

dav

بنتلی GT SPEED از نزدیک بسیار زیباتر از تصاویر دو بعدی به نظر می رسید.

hdr

بنتلی مولزان که رقیب کمتر شناخته شده رولزرویس فانتوم و یکی از لوکس ترین خودروهای جهان محسوب می شود.

hdr

لامبورگینی و آستون مارتین در غرفه های رو به روی هم با پخش فیلم های هیجان انگیز از مدل های مسابقه ای خود برای یکدیگر رجز خوانی می کردند.

hdr

خشونت و ابهت سنتناریو از نزدیک باور کردنی نبود؛ این مدل در دنیای واقعی فوق العاده از تصاویر و عکس های خود زیباتر به چشم می آید.

dav

غرفه جذاب نیسان با محصولات متنوع این شرکت.

hdr

نسل تازه نیسان ماکسیما که یکی از جذاب ترین سدان های سایز متوسط جهان محسوب می شود.

hdr

فضای داخلی نیسان ماکسیما جدید که به عنوان یک خودرو خانوادگی بسیار اسپرت به نظر می رسد.

hdr

مدل اسپرت و موفق 370 Z

hdr

آخرین نسل نیسان پاترول که ابعادی بسیار بزرگ دارد.

hdr

این پاترول غول پیکر در بازار برخی کشورها از رقیب قدیمی خود (تویوتا لندکروزر) موفق تر عمل کرده است.

dav

استفاده از تکنولوژی واقعیت مجازی و ربات ساخت نیسان برای ایجاد یک تجربه متفاوت برای بازدید کنندگان از غرفه این شرکت.

hdr

کانسپت عجیب و غریب و زشت نیسان که می تواند زمینه ساز نزدیک شدن طراحی نسل بعدی خودروهای این شرکت به طراحی موس کامپیوتر باشد.

dav

شوالیه سالخورده نیسان همچنان جذابیت خود را حفظ کرده است.

dav

غرفه سازی جذاب نیسان

dav

غرفه جیلی یکی از موفق ترین خودروسازان چینی که کار خود را از ساخت یخچال آغاز کرده است.

dav

غرفه جیلی و سدان فوق العاده GC9 که یک نمونه چینی از خودروهای ولوو (برند تحت مالکیت جیلی) به حساب می آید.

dav

کیفیت صندلی و پوشش کف کابین جیلی GC9

dav

کیفیت صندلی جیلی جی سی 9

hdr

بر روی داشبورد مانند خودروهای لوکس یک ساعت آنالوگ با طراحی کلاسیک نصب شده است.

hdr

جیلی GC9 علیرغم تمام زیبایی و پیشرفت و کیفیت خودرو ارزان قیمتی نیست و همین مسئله فروش بالای آن در بازار داخلی چین و بازار بین المللی را با مشکل مواجه کرده است.

بخش دوم این گزارش در شب های آتی منتشر خواهد شد.

مطالب مرتبط

اخبار آزادراه تهران شمال؛ افتتاح قطعه 2 تا سال 1400

در این مطلب می‌توانید کلیه خبرها و تغییر و تحولات مربوط به افتتاح و بهره برداری از اتوبان تهران- شمال را مشاهده فرمایید. فرماندار ویژه شهرستان کرج به تازگی در مصاحبه با خبرگزاری ها عنوان کرد که آزادراه تهران شمال که امید می رود هرچه سریعتر افتتاح شود، در حدود ۶۵ کیلومتر کاهش مسیر به... ادامه مطلب

خودروهای ارزان تر از پراید در بازار انگلستان به نقل از مجله AUTO CAR

نشریه اتوکار انگلستان در یکی از آخرین مقالات خود به خودروهای استیشن پرداخته و مدل های دست دومی را که تنها با اختصاص بودجه 500 پوندی (معادل تقریبا 8.5 میلیون تومان) قابل خرید هستند، معرفی کرده است. از آنجایی که این بودجه برای خرید خودرو ناچیز بوده و حتی کمتر از قیمت پرچمداران دنیای موبایل... ادامه مطلب

هزینه سفر به خارج از کشور با خودرو شخصی چقدر است؟

وقتی صحبت از سفرهای خارجی پیش می آید، اولین چیزی که به ذهن خواهد رسید، بلیط هواپیما، ویزا و … است. البته که در این روش شما می توانید در کوتاه ترین زمان در محل مقصد خود بوده و راحتی بیشتری را تجربه نمایید اما طبیعتا نسبت به سفر از طریق روش های دیگر گران... ادامه مطلب

قدرتمند ترین خودروهای جهان؛ با 17 ابرخودرو چند صد اسب بخاری آشنا شوید

15 سال پس از عرضه بوگاتی ویرون 1000 اسب بخاری، دنیای خودروسازی با یک انقلاب عظیم و شگرف در زمینه ساخت ابرخودروهای میلیون دلاری مواجه شد. در ادامه ابرخودروهای برقی نیز به این بازی دامن زدند و به دلیل پیشرفت های شگرف فن آوری دیدن رقم همچون 1000 و حتی 2000 اسب بخار چندان جای... ادامه مطلب

دورخیز چینی ها برای فتح اروپا؛ درخشش خودروسازان چینی در فرانکفورت

این روزها چشم تمامی علاقه مندان و رسانه های فعال در حوزه حمل و نقل به نمایشگاه خودروی فرانکفورت (IAA) دوخته شده است. برخلاف سال های نه چندان دور که این نمایشگاه با شور و حال خاصی برگزار می شد، امسال نام های بزرگ زیادی غایب بوده و خبری از خودروسازانی چون استون مارتین، فراری،... ادامه مطلب

نیسان و تمسخر نمایشگاه خودروی فرانکفورت به روشی عجیب [تماشا کنید]

نمایشگاه خودروی فرانکفورت که به اختصار IAA نام دارد، یکی از بزرگ ترین و معتبرترین نمایشگاه هایی است که در حوزه حمل و نقل برگزار می شود. این نمایشگاه یک سال به خودروهای سواری و سال دیگر به مدل های سنگین و تجاری اختصاص می یابد.با توجه به اهمیت و اعتبار بالای IAA، بسیاری از... ادامه مطلب

نظرات ۶

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟