ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

خودرو

راهنمای جامع آماده سازی زمستانی خودرو

با نزدیک شدن به ماه های سرد سال، یکی از دغدغه های مالکین خودرو به نحوه آماده سازی و نگهداری صحیح از وسیله نقلیه در زمستان مربوط می شود. در مطلب حاضر قصد داریم به ...

سعید علیپور
نوشته شده توسط سعید علیپور | ۷ آذر ۱۳۹۵ | ۲۱:۰۰

با نزدیک شدن به ماه های سرد سال، یکی از دغدغه های مالکین خودرو به نحوه آماده سازی و نگهداری صحیح از وسیله نقلیه در زمستان مربوط می شود. در مطلب حاضر قصد داریم به چند نکته کاربردی در این باره بپردازیم.

استفاده از ضد یخ 

در فصل زمستان استفاده از ضد یخ رادیاتور یکی از ابتدایی ترین اقداماتی است که باید توسط مالکین انجام شود.

refilling-radiator

برای حفظ کارایی مایع موجود در رادیاتور باید هر دو سال یکبار کاملا تعویض شود. بنابراین اگر مدت زیادی است که از محتویات رادیاتور خودروی خود خبر ندارید بهتر است همین الان فکری به حال آن بکنید.

نسبت ترکیب ضد یخ با آب رادیاتور (ترجیحا آب مقطر و فاقد املاح) بسته به دمای هوا روی قوطی حاوی ضد یخ درج شده است، اما به طور کلی برای آب و هوای ایران معمولا ترکیب 25 الی 50 درصد ضد یخ با آب رادیاتور کافی خواهد بود.

بازبینی یا تعویض برف پاک کن ها

برف پاک کن ها اگر چه قطعاتی ساده هستند، اما نقشی بسیار حیاتی دارند. تصور کنید در یک روز برفی یا بارانی در حال رانندگی در پشت یک خودروی سنگین هستید. برف پاک کن های شما باید بتوانند برف و باران و همچنین قطرات ریز و البته آلوده رها شده از خودروی جلویی را از روی شیشه جلو پاک کنند.

windshield-wipers

معمولا هر شش ماه یکبار باید برف پاکن ها با نمونه های جدید تعویض شوند. استفاده از محلول های شیشه شوی مخصوص نیز می تواند تکمیل کننده عملکرد برف پاک کن ها باشد.

مهمترین نکته در تعویض صحیح تیغه های برف پاک کن، اطمینان از آسیب ندیدن قسمت های لاستیکی و بخش فلزی تیغه در هنگام نصب است، چرا که با کمی بی دقتی این دو بخش دچار آسیب شده و تیغه کاملا نو نیز چسبندگی خود را به سطح شیشه از دست می دهد.

همچنین در صورتی که در سرعت های بالا رانندگی می کنید، استفاده از قطعات ایرودینامیکی ویژه تیغه برف پاکن در جهت اعمال نیروی بیشتر بر روی تیغه و جلوگیری از جدا شدن آن از سطح شیشه در سرعت های بالا می تواند مفید فایده باشد.

استفاده از روغن موتور مناسب

با سردتر شدن هوا، معمولا ویسکوزیته (گرانروی) روغن موتور کمی بالا رفته و در نتیجه سرعت گردش آن در بین اجزای موتور کاهش می یابد.

oilchange-2

همین مساله می تواند باعث آسیب به بخش هایی از برخی موتورها شود. برای جلوگیری از این اتفاق با مراجعه به دفترچه راهنمای خودروی خود از روغن مناسب توصیه شده در زمستان استفاده کنید.

به طور کلی برای زمستان از روغن با گرانروی کمتر و در فصل تابستان از روغن هایی با گران روی بیشتر استفاده می شود.

چک کردن و تعویض لاستیک ها

قبل از شروع زمستان باید به فکر تهیه لاستیک های مناسب این فصل بود. در صورت استفاده از لاستیک های چهارفصل آنها باید عمق آج مناسبی داشته باشند.

winter-tyres-1

به یاد داشته باشید استفاده از لاستیک های زمستانی ضمن چسبندگی بهتر و امنیت بیشتر باعث افزایش طول عمر هر دو مجموعه‌ لاستیک‌  شما خواهد شد. کنترل مداوم باد تایرها در روزهای سرد نیز نباید فراموش شود.

بهترین کار استفاده از تایرهای مناسب برای تمامی چرخ هاست اما کمپانی های تایر سازی عموما توصیه می کنند که دو جفت سالم تر تایر های خود را برای چرخ های عقب استفاده کنید تا در شرایط اضطراری کنترل بخش انتهایی خودرو تامین شود.

آماده سازی یک کیت از وسایل و ابزارهای لازم برای خودرو

برای مقابله بهتر با شرایط مختلف در روزهای زمستانی می توان یک کیت از وسایل لازم و ضروری مثل کاردک، کابل های اتصالی، پارو، بیلچه، دستکش، چراغ قوه، پتو، لباس های گرم، پوتین، بطری آب و خوردنی های فاسد نشدنی تهیه کرد.

winter-kit

اگر یکی از اجزای این کیت فقط یک بار برای شما مفید باشد، بخاطر تهیه کردن آن به خود افتخار خواهید کرد. ناگفته پیداست زنجیر چرخ قبل از سایر اجزا باید درون این کیت قرار گیرد!

کنترل چراغ های داخلی و خارجی

چراغ ها یکی از مهم ترین بخش های خودرو هستند. چنانچه آنها وظیفه خود را به خوبی ایفا نکنند، می توانند باعث حوادث ناگوار شوند. چراغ ها باید به نحوی تنظیم شده باشند که دید مناسبی را در شب تامین کنند.

winter_road_full_beam

تصور کنید به دلیل روشنایی کم یا تنظیم نادرست چراغ ها ناگهان با سطحی یخ زده مواجه شوید، در این صورت فرصتی برای واکنش مناسب نداشته و ممکن است کنترل اتومبیل به کاری دشوار بدل شود.

جلوگیری از کاهش بیش از حد سوخت

در ماه های سرد سال باید سعی کرد سوخت موجود در باک از حد نیمه پایین تر نیاید.

fuel-half

با این کار از تجمع رطوبت در مجاری سیستم سوخت رسانی و یخ زدگی احتمالی جلوگیری می شود. به طور کلی نیز بهتر است هیچ گاه اجازه ندهید که سطح بنزین موجود در باک بیش از حد کاهش یابد و بدین شکل عمر پمپ بنزین و صافی های بنزین خودرو خود را افزایش دهید.

بررسی و تعویض باتری در صورت لزوم

سرما دشمن درجه یک باتری است و باعث می شود کارایی باتری تا نصف کاهش یابد. باتری های کهنه معمولا در برابر برودت هوا آسیب پذیرتر بوده و شاید نتوانند در یک صبح زمستانی نیروی لازم برای استارت زدن را فراهم کنند.

car_battery

در فصل زمستان اگر خودرو در فضای باز نگهداری می شود، نباید به مدت بیش از 24 ساعت کاملا خاموش بماند. اگر قرار است خودرو برای مدتی بدون حرکت باقی بماند، می توانید روزی حداقل یک بار آن را به مدت چند دقیقه روشن کرده و به باتری اجازه شارژ شدن دهید.

بازبینی و رفع ایرادات احتمالی سیستم ترمز

مجموعه ترمز یکی از حیاتی ترین سیستم های خودرو می باشد. ایرادات کوچک در این مجموعه شاید در روزهای آفتابی و جاده های خشک خود را نشان ندهند، اما در روزهای برفی و مسیرهای لغزنده می توانند باعث حادثه ای ناگوار شوند.

brake-caliper-and-slotted

برای مثال چنانچه پدال به درستی تنظیم نشده باشد یا چرخ ها به اندازه نسبتا برابر نیروی ترمز را دریافت نکنند، تعادل خودرو در مسیرهای برفی با ترمزگیری از دست خواهد رفت.

روشن کردن کولر

با آمدن فصل سرما نباید از کولر خودرو غافل ماند. چنانچه به مدت طولانی از کولر خودرو استفاده نشود، گاز آن رسوب پیدا کرده و در نهایت کارایی خود را از دست خواهد داد.

recharge-the-air-conditioner

برای جلوگیری از این اتفاق هر چند روز یک بار کولر اتومبیل را روشن کرده و برای دقایقی آن را روشن بگذارید. البته در خودروهای مجهز به سیستم تهویه مطبوع اتوماتیک این کار خودبخود انجام می گیرد.

پاک کردن مداوم بدنه

در پاییز و زمستان بدنه خودرو بسیار بیشتر در معرض خوردگی و زنگ زدگی قرار می گیرد. گل و لایی که به قسمت های مختلف بدنه مخصوصا بخش زیرین و گل گیر ها می چسبد، در صورت پاک نشدن در گذر زمان منجر به پوسیدگی شده و آسیب جدی به خودرو وارد خواهد کرد.

hand-car-wash-near-me

بنابراین لازم است پس از هر بار کثیف شدن اتومبیل در اولین فرصت نسبت به شستن آن اقدام کنید.

گرم کردن خودرو قبل از حرکت

متاسفانه در بین عموم شایع شده که در روزهای سرد بعد از استارت زدن، موتور باید چند دقیقه بصورت درجا کار کند تا گرم شود. بهترین روش برای گرم کردن موتور اینست که بعد از استارت باید آرام آرام شروع به حرکت کرده و از فشارهای ناگهانی بر روی پدال گاز بپرهیزید.

car-warm-up

بعد از چند دقیقه حرکت با دنده سنگین و عادی شدن وضعیت موتور می توانید سرعت خود را افزایش دهید. با این روش اولا از اتلاف سوخت و آلودگی بی دلیل هوا جلوگیری می کنید، ثانیا انتقال دما در بخش های مختلف موتور بهتر انجام می پذیرد و ثالثا گیربکس و سیستم انتقال نیرو نیز توامان با موتور به تدریج گرم و آماده استفاده می شوند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (11 مورد)
 • dark season
  dark season | ۹ آذر ۱۳۹۵

  ظاهرا این مطلب بسیار قدیمی بوده مربوط به زمانیکه روغن اتوماتیک نبوده و ماشین ها اکثرا دیفرانسیل عقب بوده اند. ماشین های دیفرانسیل عقب،چون نیروی موتور به چرخ های عقب وارد میشود در برف باید لاستیک های عقب آجدار باشند تا کنترل ماشین بهتر شود

 • Kashani
  Kashani | ۸ آذر ۱۳۹۵

  سلام، معمولا توصیه میشه لاستیک های سالمتر جلوی ماشین انداخته بشه.. ترکیدن لاستیک جلو موجب انحراف ماشین و حتی چپ کردن میشه.. از تعمیرگاهای ماشین میتونید سوال کنید .

  • dark season
   dark season | ۸ آذر ۱۳۹۵

   دوست گرامی سخن شما کاملا درست است. من فکر میکنم این مقاله بسیار بسیار قدیمی است،مربوط به زمانیکه نه روغن اتوماتیک بوده و نه ماشین دیفرانسیل جلو

  • سپهر زنگنه
   سپهر زنگنه | ۸ آذر ۱۳۹۵

   http://www.tirerack.com/winter/tech/techpage.jsp?techid=52

نمایش سایر نظرات و دیدگاه‌ها
مطالب پیشنهادی