دیجیاتو خبرنگار استخدام می‌کند

آیا مغز بزرگ تر باعث هوشمندی بیشتر خواهد شد؟

مغز انسان ساختار بسیار پیچیده و عجیبی دارد که هنوز انسان به طور کامل موفق نشده تمام زوایای آن را بررسی کرده و به آن ها بپردازد. در واقع یکی از مهم ترین عواملی که انسان را نسبت به دیگر موجودات برتر نشان می دهد ساختار مغزی پیچیده تر است.

پرسش حالا اینجا است که اگر انسان مغز بزرگ تری داشته باشد، نورون ها بیشتر باشند و در نتیجه سیناپس ها نیز بیشتر باشند آیا میزان هوش هم به همین میزان تغییر خواهد کرد و شاهد رشد تفکر انسان هم هستیم؟

در این رابطه صحبت های بسیاری می شود و دانشمندان بسیاری به آن پاسخ داده اند اما شاید جالب ترین آن ها، گفته های فابیان ون دن برگ، روانشناس مغز و اعصاب هلندی باشد که در ادامه می خوانیم.

آیا انسان ها هوش بیشتری داشتند اگر مغزشان بزرگ تر بود یا نورون و سیناپس های بیشتری داشت؟ هوش انسان به مراتب فریبنده تر و پیچیده تر از تعداد نورون های خام است. اگر تعداد نورون ها ملاک بود، بنابراین یک فیل باید خیلی باهوش می بود و یک وال هم حتی بیشتر از آن. آن ها حیوانات احمقی نیستند، اما گنجایش فهم آن ها ابدا به اندازه ما نیست.

main-qimg-8adbc5fa3c723790b4896dd2891adfe4-w600

سپس پیچیدگی مغز مطرح می شود. پیچیدگی مغز سبب می شود تا حجم بیشتری درون فضای کوچکتری قرار بگیرد. به همین خاطر است که مغز دارای چروکیدگی هایی هست. این چروکیدگی ها سطح بیشتری را برای سلول ها فراهم می کنند. مغز ما در این زمینه یکی از بیشترین میزان پیچیدگی ها را دارد ولی نه لزوما بیشترین پیچیدگی را.

دلفین ها مغز عجیبی دارند، و در مقایسه با مغز آن ها، مغز ما کمی سطح پایین تر است، نیست؟ بنابراین، تعداد نورون های خام و پیچیدگی ها، لزوما دلیل بر هوشمندی بیشتر نیست، البته اگر قبول داشته باشیم انسان ها از دلفین و وال باهوش تر هستند.

البته، اندازه به حدی اهمیت دارد. در واقع، مقیاس اندازه مغز به اندازه بدن اهمیت دارد. یک وال، نیازمند مغز بزرگ تری است چون نیازمند کنترل وسیع تری هم روی بدن عظیم خود هست. در این مقیاس هم ما امتیاز خوبی کسب کرده ایم ولی باز هم اول نیستیم. یک پستاندار کوچک به نام حشره خوار، مقیاس مغز به بدن بزرگ تری نسبت به ما دارد.

اینجا است که اندازه اهمیت پیدا می کند. برای بروز رفتارهای مرتبط با هوش، لزوم بزرگ بودن مغز اهمیت بسیاری دارد. اگر همه مغز مشغول کنترل اعضای بدن باشد، مثلا یک میلیون دست و پا یا چیزهای دیگر، دیگر جایی برای عملکردهای سطح بالاتر باقی نمی ماند.

برخی گونه ها اما به نحوی دیگر عمل می کنند. برای مثال پرنده ها. پرنده ها در قیاس با مغز فوق العاده پیشرفته ما پریمات ها، واحد کنترلی کوچکی دارند. اما مغز آن ها با وجود کوچکی اش، بسیار فشرده و چگال است و یک عالم نورون را در فضای بسیار بسیار کوچکی جمع کرده اند که همین باعث می شود عملکرد مغز آن ها در حد پریمات ها باشد، آن هم بدون آنکه فضای زیادی را بگیرد.

خب، همین حالا گفتیم که نورون های بیشتر، به تنهایی یک موجود را باهوش تر نمی کند (مثلا ما از وال ها باهوش تریم و مغز کوچک تری هم داریم). بنابراین هوش بسیار پیچیده تر است، که نه تنها تعداد و اندازه نورون ها در آن مهم هست، بلکه ساختار مغز هم اهمیت دارد. همانطور که می بینید، مغز ما با دلفین ها و وال ها تفاوت دارد.

main-qimg-2ad7e0956a8ec2cea00b76de9488c5fc-c-w600

آنچه ما داریم، مغز یک پریمات است، بسیار شبیه به مغز یک شامپانزه و گوریل که هر دو مغز پریمات دارند. این ساختار است که اجازه می دهد بسیاری از مسائل پیچیده نظیر استفاده از ابزارها، رفتارهای اجتماعی، مهارت های حرکتی و... انجام شوند.

مغز ما ساخته شده تا بدن مان را در این محیطی که در آن زندگی می کنیم هدایت کند. در واقع تکامل است که همه فاکتورها را کنار هم قرار می دهد تا هوش انسان را به پیش راند. و در مورد ما، قابلیت پخت و پز سبب شده تا تغذیه بهتری داشته باشیم و مغز رشد کند.

هوشمندی یک موجود به دلیل ابعاد، ساختار، نوع بدن، محیطی که در آن زندگی می کند، نوع رابطه میان سلول ها و میزان کارایی آن سلول ها است. راه تقویت هوش، احتمالا بالا بردن کارایی نورون ها خواهد بود. باید آن ها را قوی تر ساخت و اتصالات درستی را در نواحی درست ایجاد کرد که اگر در ناحیه اشتباهی این سیناپس ها شکل بگیرد حتی می تواند به کاهش هوش بیانجامد.

ما لزوما نیازمند مغز بزرگ تری نیستیم، ما مغز بهتری لازم داریم. طی 10 هزار سال گذشته مدام مغز انسان کوچک تر شده اما از هوشمندی آن هیچ کاسته نشده است.

منبع:
Forbes
برچسب ها

مطالب مرتبط

گزیده ای از برترین تصاویر علوم اعصاب در سال ۲۰۱۸

به جرات می توان مغز را پیچیده ترین عضو بدن دانست که ساختاری در هم تنیده از عصب ها آن را در احاطه خود در آورده اند و به لطفشان تک تک رفتارهای انسان و هر جاندار دیگری تحت کنترل در می آیند. البته تصاویر ثبت شده از مغز انسان بی شمارند و قطعا با... ادامه مطلب

کنترل ذهنی اگزواسکلتون با استفاده از ایمپلنت های مغزی ممکن می شود

دستگاه تازه ای برای افراد ناتوان و یا معلول توسعه یافته که برای آنها امکان کنترل اگزواسکلتون ها (ربات پوشیدنی) توسط ذهن را مهیا می سازد. وسیله مورد اشاره توسط محققان دانشگاه ملبورن ساخته شده و بدون نیاز به عمل جراحی جمجمه، می تواند مستقیماً به مغز انسان متصل شود.برای این کار کافی است اسنتتی در... ادامه مطلب

فیسبوک و ساخت دستگاهی که فکر انسان را به نوشته تبدیل می کند

گروه تحقیقاتی Building 8 شرکت فیسبوک در حال کار روی پروژه های اسرار آمیز و جالبی است که امروز یکی دیگر از آن ها معرفی شد: یک رابط کاربری کامپیوتری که به شما اجازه می دهد با مغزتان تایپ کنید.رجینا دوگان، مدیر سابق گروه تحقیقاتی ATAP گوگل و از اعضای کلیدی و اجرایی دارپا که... ادامه مطلب

دانشمندان برای نخستین بار مغز انسان را به اینترنت متصل کردند

تیمی از پژوهشگران مهندسی پزشکی دانشگاه «Wits» در ژوهانسبورگ آفریقای جنوبی برای نخستین بار در دنیا روشی را توسعه داده اند که می تواند مغز انسان را به شبکه جهانی اینترنت متصل کند.فناوری جدید که «Brainternet» -ترکیبی از کلمه Brain به معنی مغز و واژه اینترنت- نام گرفته، در واقع مغز انسان را به یکی... ادامه مطلب

آیا مغز ما قابل هک شدن است؟

 اکنون سال 2035 است. همینطور که آماده می شوید تا سر کار بروید فراموش نکنید که "کلاه محافظ مغز" تان را بردارید. این کلاه بخشی از زندگی روزانه کسانی شده است که در پست های حساس و مهم هستند و قرار است مغزشان را از دست هکرها در امان نگه دارد.اگر مطلب بالا قدری شبیه... ادامه مطلب

امکان کنترل همزمان چند پهپاد از طریق ذهن [تماشا کنید]

در حال حاضر بیشتر پهپادها از طریق کنترلرهایی مشابه دسته کنسول های بازی هدایت می شوند، گرچه بعضی نمونه ها نیز وجود دارند که می شود با استفاده ساعت های هوشمند یا دستکش های مخصوص آنها را کنترل کرد. حالا محققین دانشگاه ایالتی آریزونا قصد دارند تکنولوژی هدایت این ربات های پرنده را وارد فازی تازه و... ادامه مطلب

نظرات ۷

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x