همه چیز درباره آیفون 13
مریخ صفحه یخی عظیمی را در خود پنهان کرده که به فضانوردان کمک خواهد کرد

مریخ صفحه یخی عظیمی را در خود پنهان کرده که به فضانوردان کمک خواهد کرد

محققان اخیراً با استفاده از راداری زمینی پی برده اند که در زیر منطقه Uropia Planitia سیاره مریخ، صفحه یخی عظیمی قرار گرفته که ۷۹ الی ۱۷۶ متر قطر دارد و مساحت آن، از ایالت نیو مکزیکو آمریکا بیشتر است؛ ضمناً گفته می شود که حداقل ۵۰ درصد از این صفحه، از آب خالص تشکیل شده.

محققان از مدت ها پیش به وجود آب در این منطقه مشکوک بودند؛ چرا که دائماً ترک ها و فرونشینی هایی در آن مشاهده می شد. با این همه، کاوشگر قبلی، یعنی فضاپیمای «ادیسه مریخی» قادر به بررسی لایه های عمیق تر سطح سیاره نبود.

24mars-tb-superjumbo-w600

ستاره شناسان به نشریه نیویورک تایمز گفته اند که این لایه یخی، احتمالاً از عصر یخبندان مریخ به جای مانده و پیش از اینکه تبخیر یا ضمن ذوب شدن، تبدیل به دریاچه شود، در اعماق مریخ دفن شده است.

این کشف، اگرچه برای درک گذشته مریخ بسیار مهم تلقی می شود اما می تواند نقشی اساسی در آینده این سیاره نیز ایفا کند. در واقع با دانستن این موضوع، می توان در بلند مدت، تاسیساتی نزدیک منطقه مورد بحث بنا کرد تا امکان دسترسی آسان به آب و سوخت موشک فراهم کرد. در این صورت، فضانوردان دیگر مجبور به انتقال محموله های اضافی به سیاره سرخ نیستند.

نظرات ۳
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato