شرکت AMD خانواده پردازنده های قدرتمند Ryzen را معرفی کرد

شرکت AMD خانواده پردازنده های قدرتمند Ryzen را معرفی کرد

ساعاتی پیش کمپانی AMD اطلاعات تازه ای را در مورد نسل بعدی پردازنده های پرقدرت دسکتاپ خود که بر پایه معماری نوین Zen و با نام رمز Summit Ridge توسعه می یابند، منتشر ساخت. این پردازنده ها تحت قالب خانواده Ryzen (رایزن) برای دسکتاپ و لپ تاپ عرضه خواهند شد.

مضاف بر این، AMD تکنولوژی SenseMI را نیز به عنوان مجموعه ای از فناوری های حسی، انطباقی و یادگیری معرفی کرده که درون پردازنده های رایزن تعبیه شده و نیازهای روزافزون گیمرها و کاربران حرفه ای را برآورده خواهد ساخت.

zen1-640x353-w600

البته AMD اطلاعات دقیقی در مورد محصولات نهایی عرضه نکرد، اما این نکته را تأیید نمود که یک نمونه پردازنده ۸ هسته ای با فرکانس حداقل ۳.۴ گیگاهرتز را شاهد خواهیم بود. همچنین مجموع کَش (حافظه نهان) سطح ۲ و ۳ این پردازنده به ۲۰ مگابایت می رسد که با توجه به معماری پردازنده، می توان دریافت ۱۶ مگابایت کَش مشترک L3 و ۵۱۲ مگابایت کَش L2 اختصاصی برای هر هسته پردازشی در آنها تعبیه شده.

گفتنیست تکنولوژی SenseMI یکی از نقاط قوت اساسی نسل جدید پردازنده های AMD است که می تواند تعداد دستورالعمل های قابل اجرا در هر کلاک پردازنده را بیش از ۴۰ درصد افزایش دهد، و از پنج بخش اصلی تشکیل شده است:

  • Pure Power: بیش از ۱۰۰ سنسور تعبیه شده با دقتی در سطح میلی ولت، میلی وات و یک واحد درجه حرارت، می توانند ولتاژ، کلاک و حالت عملیاتی بهینه را با حداقل مصرف انرژی تعیین نمایند.
  • Precision Boost: واحد منطقی هوشمندی که بر سنسورهای تعبیه شده نظارت کرده و قادر است سرعت کلاک را در بازه های ۲۵ مگاهرتزی، تا بیش از چند هزار بار در ثانیه افزایش دهد.
  • Extended Frequency Range: با نصب سیستم های خنک کننده قوی تر، این واحد می تواند فرکانس کاری را تا حد زیادی افزایش داده و عملکرد سیستم را بهبود بخشد.
  • Neural Net Prediction: هوش مصنوعی مبتنی بر شبکه های عصبی که مسیرهای پردازشی اپلیکیشن را بر اساس اجراهای قبلی آن برنامه، پیش بینی می نماید.
  • Smart Prefetch: مجموعه ای از الگوریتم های پیچیده یادگیری که رفتار نرم افزارها را زیر نظر گرفته، نیازهایشان را پیش بینی کرده و داده ها را زودتر برای آنها آماده می سازد.

گفتنیست انتظار می رود پردازنده های دسکتاپ رایزن AMD در سه ماهه نخست سال ۲۰۱۷ میلادی (زمستان ۹۵) به صورت رسمی روانه بازار شوند، اما عرضه نسخه لپ تاپی آنها برای نیمه دوم سال آتی در نظر گرفته شده است.

نظرات ۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato