همه چیز درباره آیفون ۱۱

هدست های واقعیت مجازی و مسیری طولانی برای جلب اقبال عمومی

هدست های واقعیت مجازی جدید؟ فضای سه بعدی با تعامل پذیری بالا؟ تجربه ای فراگیر که در آن غوطه ور شوید؟ همه شان را داریم. اما مشتریان وفادار که بخواهند این هدست ها را بخرند چطور؟ نه آنطور که انتظار می رود.

هیجان بسیاری پیرامون واقعیت مجازی طی یک سال گذشته وجود داشته، و فیسبوک، گوگل و مایکروسافت و بسیاری دیگر، سرمایه های هنگفتی به بازار تزریق کردند تا این بازار شکل بگیرد.

تکنولوژی واقعیت مجازی دنیای دیگری را به ما نشان می دهد. وقتی یکی از آن ها را روی سر می گذارید و صفحه در برابر چشمان شما روشن می شود، مغزتان کاملا فریب می خورد و تصور می کند داخل محیطی دیگر قرار گرفته اید.

PSVR-w600

مهم نیست این مسئله چقدر تخیلی باشد. سوار یک سفینه فضایی هستید و کنترل آن را به دست گرفته اید؟ اهمیتی ندارد، مغز شما شرایط را باور می کند. واقعیت مجازی به همین اندازه جذاب و دوست داشتنی است.

و شاید به همین خاطر باشد که مدیرعامل فیسبوک، مارک زاکربرگ و مدیرعامل گوگل، ساندار پیچای می گویند واقعیت مجازی اتفاق بزرگ بعدی است.

دلایل بسیاری وجود دارد که حق را به آن ها بدهیم. برای مثال، واقعیت مجازی ارزان قیمت است. هدست گوگل کاردبورد را ببینید. یک تکه کاغذ و مقوا با یک جفت لنز ارزان قیمت، شما را به دنیایی دیگر می برد.

بدون هیچ سیم اضافه ای، می توانید موبایل را روی صورت تان بگذارید و وارد دنیای تخیلی آن شوید. Daydream گوگل هم که ماه گذشته با قیمت 79 دلاری عرضه شد، چندان دستگاه پیشرفته و درجه یکی نیست اما ارزان که هست. سامسونگ هم هدستی 99 دلاری به نام Gear VR دارد که با موبایل های سری گلکسی کار می کند.

با این حال، قسمت ویژه ای از بازار هم وجود دارد که برای داشتن آن ها باید چند صد دلار هزینه کنید. مثلا اچ تی سی وایو با 799 دلار برچسب قیمت، گران ترین هدست بازار است. البته، برای اجرا کردن آن نیاز به یک کامپیوتر فوق العاده قدرتمند (حدودا 1000 دلاری) دارید.

the-gear-vr-is-well-worth-its-99-price-tag-w600

این ها یعنی از 10-20 دلار گرفته تا 100 دلار، هدست های مختلفی در بازار برای استفاده وجود دارد. اما هیچ کدام از شرکت ها آمار مربوط به فروش هدست ها را به اشتراک نمی گذارند. ولی تحلیلگران پیش بینی کرده اند که تقریبا حدود 10-12 میلیون هدست تاکنون فروخته شده.

5 میلیون در اختیار سامسونگ Gear VR بوده و 3.6 میلیون هم در اختیار هدست 600 دلاری آکیلس ریفت. فروش HTC VIVE حدود 2.1 میلیون واحد برآورد شده و پلی استیشن وی آر هم در این مدت زمان اندک، 1.4 میلیون واحد فروش داشته است. مشتریان در سراسر جهان حدودا یک میلیارد دلار خرج واقعیت مجازی کرده اند که نشان می دهد واقعیت مجازی هنوز هم بازار کوچکی را در اختیار دارد.

با این وجود، درآمد کلی این صنعت قرار است تا 4 سال دیگر، به جای یک میلیارد دلار، 30 میلیارد دلار باشد.

PsVr (20)

باز هم 30 میلیارد دلار مبلغی نیست که فکرش را کنید. مردم در سراسر دنیا، سال گذشته 2 میلیارد تلفن همراه خریدند که این یعنی 421 میلیارد دلار فروش! و سهم اپل از این کِیک بزرگ طی فصل فروش، 52 میلیارد دلار بود. یعنی کل 30 میلیارد دلار درآمد صنعت واقعیت مجازی به اندازه درآمد یک شرکت طی یک بازه کوتاه از فروش تلفن های همراه نخواهد شد.

در نهایت این که واقعیت مجازی هنوز راه بسیاری در پیش دارد تا اینکه بخواهیم آن را به عنوان محصولی درجه یک در بازار بپذیریم و انتظار داشته باشیم مردم سراسر جهان آن را بشناسند.

بنابراین سال آینده چه اتفاقاتی رخ خواهد داد تا واقعیت مجازی جان بگیرد؟ این 4 مورد زیر انتظاراتی کاملا طبیعی هستند.

تبلیغات بیشتر

landscape-1467018952-ps-vr-game-w600

این روزها تبلیغات بیشتر و بیشتری در تلویزیون و اینترنت از واقعیت مجازی می بینیم. قطعا تبلیغات گوگل برای پلتفرم و هدست Daydream را دیده اید، بنابراین لازم نیست بگوییم که کمپانی های دیگری نظیر سونی، آکیلس و اچ تی سی تا چه حد روی این مسئله تاکید خواهند کرد.

وقتی واقعیت مجازی فراگیر شود و همه شرکت ها با آن درگیر شوند، تبلیغات نیز به قدری همه گیر می شود که هر جا سرتان را بچرخانید یک محتوای مرتبط را پیدا خواهید کرد.

رقابت بیشتر

مایکروسافت در تلاش است تا با ایسر، لنوو و دیگر کمپانی ها، هدست های واقعیت مجازی اش را با قیمت پایه 299 دلار به بازار عرضه کند.

شایعات از آن حکایت دارند که حتی اپل هم قصد دارد در زمان مناسب وارد کارزار شده و محصولی در این راستا عرضه کند. بنابراین وقتی مایکروسافت و اپل هم به گوگل بپیوندند، شاهد آن هستیم که سه شرکت بزرگ دنیا این مسئله را جدی گرفته اند.

تکنولوژی های دیگر

نویسنده های حوزه تکنولوژی در حال استفاده از هدست های واقعیت مجازی در لابی شرکت هستند.

بسیاری از ما شاید حتی فرصت آن را نداشته ایم که برای یک بار هم واقعیت مجازی را امتحان کنیم و بسیاری تکنولوژی های دیگر هستند که هم جریان با واقعیت مجازی حرکت می کنند. واقعیت افزوده و واقعیت ترکیبی برای مثال. این تکنولوژی ها به جای آنکه انسان را وارد دنیایی مجازی کنند، همان دنیای مجازی را وارد دنیای حقیقی ما می کنند.

فیلم استارترک را دیده اید؟ همان هولودک یک مثال بسیار عالی از واقعیت افزوده است.

تصور کنید مثل هر روز صبح، از خانه خارج می شوید و به یک باره غولی سنگی در برابر شما ظاهر می شود و بدون شکست دادن آن نمی توانید از خیابان گذر کنید. یا اینکه می خواهید به مقصدی بروید اما نمی توانید مرتبا پشت فرمان، موبایل تان را چک کنید، در عوض فلش ها روی خیابان ظاهر می شوند و مسیر را برای تان مشخص می کنند.

شاید هم به زمانی برسیم که نیازی به نمایشگرها نباشد و هر سطحی یک نمایشگر برای کامپیوتر همراه ما باشد. کمی خیال پردازانه است، اما حقیقت دارد و روزی دنیای ما را فرا خواهد گرفت.

شرکت هایی مثل مایکروسافت، گوگل و اپل و حتی استارتاپ هایی نظیر مجیک لیپ نیز در حال ساخت چنین رویاهایی برای ما هستند و تا چند سال دیگر باید منتظر ظهورشان در زندگی مان باشیم.

windows-vr-headset-0-w600

تحلیلگران می گویند بازار چنین ابزارهایی، می تواند تا 4 سال دیگر، سه برابر واقعیت مجازی ارزش داشته باشد و 90 میلیارد دلار بفروشد. IDC تخمین زده که تا آن زمان، هدست های واقعیت مجازی و واقعیت افزوده تقریبا 76 میلیون واحد فروش خواهند داشت.

البته این ها تضمین کننده آینده ای بهتر نیستند. مجیک لیپ، تاکنون بیش از 1 میلیارد دلار سرمایه از سوی سرمایه گذاران ریسک پذیر بزرگ سیلیکون ولی مثل گوگل دریافت کرده ولی گزارش های اخیر نشان می دهد که گویا واقعیت ترکیبی این کمپانی احتمالا آنطور رویایی که دیگران فکر می کردند نیست. این شرکت به The Information گفته برخی از تکنولوژی های اختراع شده توسط آن ها نتوانسته است راه خود به سوی محصولی واقعی پیدا کند.

بدتر از همه اینکه، مجیک لیپ با تکنولوژی ساخته نشده اش، ویدیوهای تبلیغاتی عجیبی درست کرده بود تا بتواند توجهات را به سوی خود جلب کند ولی گویا هیچ کدام از آن ویدیوها در حالت واقعی امکان پذیر نیستند.

کمکی از سوی بزرگان

ohrvjtlkyiafcqyvvryg-w600

در حال حاضر یک سری اپلیکیشن خوب ساخته شده تا وقتی که هدست را روی سرتان می گذارید برای چند ساعتی سرگرم شوید. می توانید از اعماق اقیانوس ها تا فضای بیکران را بپیمایید و همه چیز را به چشم خودتان ببینید. اما فیسبوک و گوگل برنامه دارند که سرمایه گذاری شان را حتی گسترده تر هم کنند.

گوگل، با ارائه ورژن آپدیت شده اپلیکیشن ها و سرویس های محبوبش نظیر یوتوب و گوگل ارث می تواند نقشی بسیار موثر داشته باشد.

دقیقا مشابه با همان رویکردی که در قبال نرم افزار اندروید، یک دهه پیش داشت و ببینید که حالا اندروید به چه جایگاهی رسیده. شاید در هر خانه ای بتوان چندین دیوایس اندرویدی پیدا کرد.

تیم های توسعه دهنده اپلیکیشن در گوگل هر کدام از سرویس ها را تبدیل به اپلیکیشن تازه ای کردند تا محصولات شان در اختیار میلیاردها انسان قرار بگیرد و چنین هم شد.

YouTube VR Logo

آندری دورنیچف، مدیر گروه محصولات واقعیت مجازی در گوگل می گوید: «ما می خواهیم کار را زود آغاز کنیم و تا حد امکان ادامه دهیم.»

او یکی از اولین کارمندان گوگل بود که مشغول ساخت اپلیکیشن برای اندروید هم شد: «برای ساختن بهترین سرویس ها، آنطور که ما به آن فکر می کنیم، به پیش راندن پلتفرم با سرعت هر چه بیشتر است. این مسئله می تواند کمک کننده باشد.»

یکی از مباحثی که دورنیچف روی آن متمرکز شده، راه های دیگر برای استفاده از واقعیت مجازی است، مثل هنر یا اخبار و وی نمی خواهد صرفا تماشای فیلم یا ساخت بازی را تسهیل کند.

تاکنون، گوگل 5 اپلیکیشن برای Daydream عرضه کرده که از جمله آن ها می تواند به یوتوب و Google Arts & Culture VR اشاره کرد و جدا از آن ها، بیش از 50 اپلیکیشن دیگر در اپ استور برای پلتفرم Daydream یافت می شود.

مطالب مرتبط

ال جی و توسعه یک هدست واقعیت مجازی برای پلتفرم استیم

در حالی که کنگره جهانی موبایل 2017 شهر بارسلون اسپانیا در حین برگزاری است و تقریباً تمام نگاه ها به تکنولوژی های جدید مربوط به صنعت تلفن های هوشمند معطوف شده، بامداد امروز کنفرانس نمایشگاهی توسعه دهندگان بازی های ویدیویی 2017 نیز در شهر سن فرانسیسکو آمریکا آغاز به کار کرد.در نخستین گام این رویداد که... ادامه مطلب

بزودی می توان با استفاده از آهن ربا، حرکت دست را در تکنولوژی واقعیت مجازی دنبال کرد

در یک دنیای ایده آل، می توان انتظار داشت که هنگام استفاده از تکنولوژی واقعیت مجازی، اشیا را با دست خود برداریم و آن ها را احساس کنیم. با این حال، تکنولوژی مورد بحث هنوز در مراحل نخست خود قرار دارد و باید از دستکش های مخصوص یا کنترلر کنسول های بازی برای ارتباط با... ادامه مطلب

نگاه نزدیک به هدست واقعیت مجازی لنوو در لاس وگاس

همان طور که می دانید لنوو امروز از یک دستگاه هدست واقعیت مجازی مبتنی بر پلتفرم هولوگرافیک ویندوز رونمایی کرد. این محصول در مقایسه با رقبایی همچون اکیولس ریفت یا اچ تی سی وایو، وزن کمتری داشته و از نمایشگرهای با کیفیت تری برخوردار است.البته کیفیت نهایی تصاویر حاصل از این محصول مشخص نیست و باید... ادامه مطلب

چرا نبرد میان طرفداران و سازندگان هدست های واقعیت مجازی اجتناب ناپذیر است؟

دو هدست واقعیت مجازی آکیلس ریفت و HTC Vive حالا به صورت رسمی عرضه شده اند؛ البته اینکه هدست های پیش خرید شده کی به دست خریداران می رسد، خود یک بحث جداست. در چند وقت اخیر دو کمپانی آکیلس و اچ تی سی با مشکلاتی در ارسال نسخه های پیش خرید هدست های واقعیت... ادامه مطلب

نگاهی به 13 کنسول بازی که احتمالاً نامشان را نشنیده اید

کمتر گیمری است که کنسول هایی مثل اکس باکس، پلی استیشن یا Wii نینتندو را نشناسد؛ هرچه نباشد این دستگاه ها، شناخته شده ترین کنسول های گیمینگ جهان به شمار می روند که میلیون ها واحد از آنها به فروش رفته است.اما سونی، مایکروسافت و نینتندو تنها کمپانی های تولیدکننده کنسول های خانگی نیستند. در... ادامه مطلب

سیستم MoVR تجربه واقعیت مجازی بدون سیم را برای تمام هدست ها ممکن می سازد

یکی از مشکلات مهمی که در حال حاضر گریبان گیر هدست های واقعیت مجازی است و عملاً تجربه ی آن را برای کاربر دشوار می سازد، سیم های بسیار زیاد و بلندی است که می بایست به سیستم متصل گردد.آکیلس ریفت، اچ تی سی وایو و به خصوص هدست پلی استیشن (بررسی دیجیاتو) دارای مراحل... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x