مروری بر مخرب ترین انفجارهای هسته ای تاریخ

مروری بر مخرب ترین انفجارهای هسته ای تاریخ

مروری بر مخرب ترین انفجارهای هسته ای تاریخ

از نخستین آزمایش هسته‌ ای در تاریخ ۱۵ جولای ۱۹۴۵ میلادی تاکنون، بیش از ۲۰۵۱ سلاح هسته ای در سراسر جهان مورد آزمایش قرار گرفته است.

تا به حال هیچ سلاحی نتوانسته به اندازه سلاح های هسته ای قدرت تخریب و مرگ آوری داشته باشد. با گذشته چند دهه از نخستین آزمایش هسته ای تاریخ تاکنون، این سلاح قدرتمندتر و مرگبارتر از گذشته شده است.

قدرت انفجار بمب هسته ای که در سال ۱۹۴۵ میلادی مورد آزمایش قرار گرفت، ۲۰ کیلوتن یعنی معادل نیروی تخریبی حاصل از انفجار ۲۰ هزار تن TNT بود. طی ۲۰ سال، ایالات متحده و شوروی سابق، دست به آزمایش سلاح‌های هسته‌ای با قدرتی معادل انفجار ۱۰ مگاتن (معادل ۱۰ میلیون تن) TNT زدند. در مقام مقایسه، این بمب‌های هسته‌ای، دست کم ۵۰۰ برابر قوی‌تر و مخرب‌تر از بمب اتمی بودند که ایالات متحده برای نخستین بار مورد آزمایش قرار داد.

برای عینیت بخشیدن به بزرگترین و سهمناک ترین انفجارهای هسته ای تاریخ، از نقشه هسته ای «الکس والرشتین» (Alex Wallerstein) استفاده کرده ایم که در واقع یک ابزار محاسباتی برای شبیه سازی تاثیر واقعی و مخرب انفجار اتمی است.

در نقشه هایی که در ادامه مشاهده خواهید کرد، نخستین حلقه انفجار هسته ای، ابر انفجاری است که با چندین شعاع تشعشعات هسته ای همراه است. تا شعاع صورتی رنگ، تقریبا تمام ساختمان ها نابود خواهند شد و میزان تلفات به ۱۰۰ درصد خواهد رسید. در شعاع خاکستری رنگ، ساختمان های مقاوم تر، می توانند تا حدی در برابر شدت انفجار مقاومت نشان دهند اما افراد در معرض موج انفجار همگی دچار جراحت خواهند شد. در شعاع نارنجی رنگ، افرادی که پوستشان در معرض تشعشعات هسته ای ناشی از انفجار قرار گیرد، دچار سوختگی درجه ۳ خواهند شد و مواد اشتعال زا دچار آتش سوزی شده و احتمال وقوع طوفان آتشین را شدت می بخشد.

در ادامه، بزرگترین انفجارهای هسته ای تاریخ معرفی می شوند که عمده این آزمایشات توسط اتحاد جماهیر شوروی انجام گرفته اند.

آزمایشات هسته ای ۱۵۸ و ۱۶۸ اتحاد جماهیر شوروی

اتحاد جماهیر شوروی، در تاریخ ۲۵ اوت و ۱۹ سپتامبر ۱۹۶۲ میلادی و به فاصله کمتر از یک ماه از یکدیگر، آزمایش های هسته ای ۱۵۸ و ۱۶۸ خود را انجام داد. هر دو آزمایش در منطقه «نووایا زملیا» (Novaya Zemlya) که مجمع الجزایری در شمال روسیه و در نزدیکی اقیانوس منجمد شمالی است، انجام شد.

تاکنون هیچ فیلم یا عکسی از این آزمایش منتشر نشده اما گفته می شود در این آزمایشات از بمب های اتمی با قدرت انفجاری ۱۰ مگاتنی استفاده شده است. این انفجارهای اتمی قادر بودند تا شعاع ۴.۵ کیلومتری، همه چیز را به کلی نابود کرده و تا شعاع ۲۸۲۰ کیلومتری در افراد سوختگی درجه ۳ ایجاد کنند.

1

آزمایش هسته ای آیوی مایک (Ivy Mike)

در تاریخ اول نوامبر ۱۹۵۲ میلادی، ایالات متحده آمریکا در جزایر مارشال، دست به آزمایش هسته‌ای Ivy Mike زد. آزمایش اتمی Ivy Mike نخستین بمب هیدروژنی جهان بود که قدرت انفجار آن به ۱۰.۴ مگاتن می رسید که این قدرت، آن را ۷۰۰ برابر مخرب تر از نخستین بمب اتمی جهان می کرد.

قدرت تخریب Ivy Mikeبه حدی قوی بود که جزیره الوگلاب (Elugelab)، محلی که این بمب در آن منفجر شد، را به کلی نابود کرده و گودالی به عمق ۵۰ متر ایجاد کرد. همچنین، ابرهای ناشی از قارچ انفجاری این بمب، تا شعاع ۴۰ کیلومتری در اتمسفر جابجا شد.

2

آزمایش هسته‌ ای قلعه رومئو (Castle Romeo)

آزمایش رومئو، دومین آزمایش هسته ای ایالات متحده از سری آزمایشات موسوم به آزمایشات قلعه (Castle) بود که در سال ۱۹۴۵ میلادی انجام شد. تمامی این انفجارها در منطقه Bikini Atoll انجام شد. این آزمایش هسته ای با آزاد کردن ۱۱ کیلوتن انرژی، سومین انفجار اتمی قدرتمند در این سری آزمایشات بود.

آزمایش رومئو، نخستین بمبی بود که به جای آزمایش روی صخره های اقیانوس، روی یک قایق شناور در سطح آب منفجر شد چرا که ایالات متحده به دلیل انجام آزمایشات هسته ای زیاد، به سرعت با کاهش جزیره مواجه بود و با این حربه قصد داشت جلوی این اتفاق را بگیرد.

قدرت این انفجار به حدی بود که می توانست تا هر شیئی که در شعاع ۵ کیلومتری آن قرار داشت را نابود کند.

3

آزمایش هسته ای ۱۲۳ اتحاد جماهیر شوروی

در تاریخ ۲۳ اوت ۱۹۶۱ میلادی، اتحاد جماهیر شوروی آزمایش هسته ای دیگری را در مجمع الجزایر «نووایا زملیا» (Novaya Zemlya) انجام داد. در آزمایش ۱۲۳ از بمبی با قدرت تخریب ۱۲.۵ مگاتن استفاده شد. بمبی با این ابعاد و قدرت تخریب، می توانست هر آنچه که در شعاع ۵.۵ کیلومتری قرار داشت را نابود کند. همچنین، تشعشعات این انفجار قادر بود تا شعاع ۳۳۹۰ کیلومتری در موجودات زنده سوختگی درجه ۳ ایجاد کند.

مانند آزمایشات گذشته اتحاد جماهیر شوروی، هیچ عکس یا ویدیویی از این آزمایشات منتشر نشده است.

4

آزمایش قلعه یانکی (Castle Yankee)

آزمایش قلعه یانکی (Castle Yankee)، دومین انفجار قدرتمند از مجموعه آزمایشات «قلعه» (Castle) بود که در تاریخ چهارم ماه مه ۱۹۵۴ میلادی انجام گرفت. این بمب هسته ای قدرت تخریبی برابر با ۱۳.۵ مگاتن داشت. چهار روز بعد از این آزمایش، ابرها و تشعشعات حاصل از این انفجار به حدود ۱۱ هزار و ۵۰۰ کیلومتر آن طرف تر یعنی شهر مکزیکو سیتی رسید.

5

آزمایش هسته ای قلعه براوو (Castle Bravo)

آزمایش قلعه براوو (Castle Bravo)، نخستین آزمایش هسته ای از سری آزمایشات قلعه بود که در تاریخ ۲۸ فوریه ۱۹۵۴ میلادی انجام شد. این آزمایش هسته ای، همچنین قدرتمندترین و بزرگترین انفجار در تاریخ آزمایشات هسته ای ایالات متحده بود.

انتظار می رفت انفجار اتمی براوو نیرویی بالغ بر ۶ مگاتن ایجاد کند اما انرژی حاصل از این انفجار به ۱۵ مگاتن رسید. قارچ هسته ای حاصل شده از این انفجار، تا ارتفاع حدودا ۳۵ کیلومتری به آسمان رفت.

اشتباهات محاسباتی ارتش ایالات متحده در برآورد شدت انفجار موجب شد تا ۶۶۵ تن از ساکنان جزایر مارشال در معرض تشعشعات هسته ای قرار بگیرند. تشعشعات هسته ای این انفجار همچنین سبب مرگ یک ماهیگیر ژاپنی، ۱۲۸ کیلومتر دورتر از محل انفجار شد.

6

آزمایشات هسته ای شماره های ۱۴۷، ۱۷۳ و ۱۷۴ اتحاد جماهیر شوروی

از تاریخ پنجم اوت تا ۲۷ سپتامبر ۱۹۶۲ میلادی، اتحاد جماهیر شوروی در مجمع الجزایر «نووایا زملیا» (Novaya Zemlya) دست به یک سلسله آزمایش های هسته ای زد. این آزمایشات که تحت عنوان آزمایش های هسته ای شماره ۱۷۳، ۱۷۴ و ۱۴۷ انجام شدند، هر سه به ترتیب به عنوان پنجمین، چهارمین و سومین انفجار هسته ای قدرتمند تاریخ شناخته می شوند. هر یک از این انفجارها، نیرویی معادل ۲۰ مگاتن ایجاد کردند که این رقم ۱۰۰۰ برابر قدرتمندتر از قدرت تخریب بمب ترینیتی (Trinity) بود. بمبی با این قدرت می تواند هر آنچه را که در شعاع ۷.۷ کیلومتر مربعی انفجار قرار دارد را به کلی نابود کند. مطابق معمول، هیچ تصویری از این آزمایش های هسته ای منتشر نشده است.

7

آزمایش هسته ای شماره ۲۱۹ اتحاد جماهیر شوروی

در تاریخ ۲۴ دسامبر ۱۹۶۲ میلادی، اتحاد جماهیر شوروی اقدام به آزمایش هسته ای شماره ۲۱۹ کرد. این آزمایش نیز در مجمع الجزایر «نووایا زملیا» (Novaya Zemlya) انجام شد. شدت این انفجار هسته ای ۲۴.۲ مگاتن برآورد شد که بمبی با این قدرت تخریب می تواند هر آنچه که در شعاع ۹.۲۷ کیلومتری آن قرار دارد را به کلی ویران کند و تا شعاع ۵۸۲۷ کیلومتری سبب سوختگی درجه ۳ شود.

از این آزمایش هسته ای هم هیچگونه تصویری منتشر نشده است.

8

بمب هسته ای تزار (Tsar Bomba)

در تاریخ ۳۰ اکتبر ۱۹۶۱ میلادی، اتحاد جماهیر شوروی، قدرتمندترین بمب هسته ای تاریخ را مورد آزمایش قرار داد و بدین ترتیب بزرگترین انفجار توسط بشر را رقم زد. این انفجار هسته ای، ۳۰۰۰ برابر قدرتمندتر از بمبی بود که ایالات متحده در هیروشیما منفجر کرد. بنابر اعلام مجله معتبر Slate، بمب هسته ای تزار، در ۹۰۱ کیلومتر آن طرف تر، شیشه های ساختمان ها را در هم شکست.

همچنین، نور ناشی از این انفجار، از فاصله بیش از ۹۹۷ کیلومتری قابل رویت بود. بمب تزار، نیرویی بین ۵۰ تا ۵۸ مگاتن ایجاد کرد که این رقم، دو برابر نیروی حاصل از انفجار دومین بمب هسته ای قدرتمند تاریخ بود.

بمبی با این توان تخریبی قادر است گلوله آتشی به مساحت ۱۶.۵۷ کیلومتر مربع ایجاد کرده و تا شعاع ۱۰ هزار و ۵۶۷ کیلومتری از کانون انفجار، در انسان و موجودات زنده سوختگی درجه ۳ ایجاد کند.

9

نخستین بمب هسته ای جهان

نخستین انفجار بمب هسته ای در جهان، تنها کسری از ابعاد بمب هسته ای تزار بود اما با این حال، این بمب با وسعت غیرقابل تصوری منفجر شد. بر طبق نقشه هسته ای (nuke map)، سلاح هسته ای با قدرت تخریب ۲۰ کیلوتن قادر است گلوله آتشی با شعاع تشعشع ۲۶۰ متر ایجاد کند که این مساحت برابر با مساحت ۵ زمین فوتبال است. این انفجار هسته ای همچنین تشعشعات مرگبار خود را تا شعاع ۱۱ کیلومتری پراکنده کرده و تا شعاع ۱۹.۳ کیلومتری در انسان سوختگی درجه ۳ ایجاد می کند.

در صورتی که این بمب بر فراز منهتن انداخته شود، قادر است بیش از ۱۵۰ هزار نفر را از بین برده و اثر مخرب آن تا ایالت کنتیکت (Connecticut) ادامه می یابد.

10

نظرات ۲۸

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟ ورود با گوگل

Digiato

ورود با گوگل