ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

کلید
کسب و کار

101 عادت موفقیت آمیز و نحوه ی ایجاد شان

وجود انسان با عادت ها گره خورده و به طور ژنتیکی برای انجام کارهای ترتیبی مانند رشد، تولید نسل و بهبود زندگی از کم ترین تا بیش ترین سطح برنامه ریزی شده است. البته همه می دانید عملکرد ...

لیلا حیدری
نوشته شده توسط لیلا حیدری | ۷ دی ۱۳۹۵ | ۱۳:۰۰

وجود انسان با عادت ها گره خورده و به طور ژنتیکی برای انجام کارهای ترتیبی مانند رشد، تولید نسل و بهبود زندگی از کم ترین تا بیش ترین سطح برنامه ریزی شده است. البته همه می دانید عملکرد های از پیش تعیین شده ای در ژنتیک وجود دارد که در کارهایی مانند هضم غذا، جذب اکسیژن توسط خون، مبارزه با بیماری ها، تحلیل تصاویر و یا شنیدن صدا موثرند.

اما درست به همان اندازه که عملکرد های از پیش تعیین شده ی غیر ارادی بدن و ذهن مهم هستند، عادت هایی که در طول زندگی بدست می آوریم نیز از اهمیت بالایی برخوردارند.

عادت ها و ایجاد آن ها موضوع مهمی هستند زیرا انسان مجموعه ای از عادت هایش است و از لحظه ای که بیدار می شوید تا لحظه ای که به خواب می روید مغز تان به طور خودکار در حال پردازش آنهاست.

با این همه، گاهی اوقات این عادت ها، موفقیت آمیز هستند و باعث پیشرفت روز افزون انسان می شوند و گاهی عادت های بدی وجود دارند که فرد را از رسیدن به رویاهایش باز می دارند.

چرا عادت ها مهم هستند؟

اهمیت عادت ها را می توان از اثری دید که در موفقیت و شکست کار ها می گذارند. سیگار کشیدن را در نظر بگیرید؛ ممکن است بعد از غذا یک سیگار بکشید و ضرری را که به بدن تان وارد می شود را حتی برای یک لحظه هم تصور نکنید.

شاید به نظر، یک سیگار در تمام عمر تان خیلی ضرر نداشته باشد اما این که بعد از غذا بر حسب عادت یک سیگار بکشید و روز به روز آن را تکرار کنید، در نهایت خواهید دید که تنها بعد از غذا نیست که سیگار می کشید بلکه قبل از رفتن به کار، بعد از کار، حین نهار، قبل از خواب و...نیز سیگار می کشید.

ذهن

ذات عادت این است که گسترش پیدا کند. تمایل ذهن به ایجاد راه های عصبی است تا زندگی شما را به طور اتوماتیک وار هدایت کنند. اگر ذهن شما فکر کند که چیزی باعث خوشایندیش می شود، شما را به سمت آن سوق می دهد. زمانی که عادت بدی این حس خوشایند را در انسان ایجاد کند، مغز آنقدر آن عادت بد را گسترش می دهد تا به همه ی جوانب زندگی فرد مسلط شود.

10 عادت موفقیت آمیزی که همه باید داشته باشند

برخی عادت های بنیادی وجود دارند که برای موفقیت در زندگی ضروری هستند اما مواردی نیز وجود دارند که اکتسابی هستند و از آن جمله می توان به زمینه های سلامت و تندرستی، مالی، روابط، کار، مهارت های مدیریت زمان و هدف گذاری اشاره نمود. اما قبل از این که وارد بخش 101 عادت موفقیت آمیز شوید، در این جا درباره ی نحوه ی شکل گیری عادت ها توضیح داده می شود.

در واقع هسته ی تشکیل دهنده ی عادت های موفقیت آمیز، عادت ایجاد خود عادت است. همه ی ما مجموعه ای از عادت ها هستیم که بدون اطلاع مان هر روز با کمی تلاش شکل می گیرند. مثلا اگر هر روز حدود ساعت 3 بعد از ظهر شکلات بخوریم، این عادت فعالیت به یک عادت تبدیل می شود.

به همان اندازه که از بین بردن عادت های بد دشوار است، ایجاد عادت ساده. کافی است روزانه 5 تا 10 دقیقه از وقت تان را به عادت ایجاد عادت اختصاص دهید. در این بخش به ده مورد از برترین عادات افراد موفق اشاره خواهیم کرد.

 1. هدف گذاری روزانه
 2. مدیریت بهینه ی زمان
 3. اندازه گیری و ارزیابی همه چیز
 4. خرج کردن عاقلانه و منطقی
 5. اول به خود پرداخت کردن
 6. ورزش روزانه
 7. انتخاب های درست
 8. خوب خوابیدن
 9. شکرگزاری روزانه
 10. اقدام روزانه

فرآیند ایجاد عادت چگونه است؟

عادت های خوب به سختی ایجاد می شوند اما عادت های بدی که سال ها با شما بوده اند خیلی سخت تر از بین می روند. هرچند که از بین بردن آن غیر ممکن نیست.

سوال این است که چگونه یک عادت در ذهن ایجاد می شود؟ عادت ها سیر صعودی دارند. در آغاز کوچک هستند سپس رشد می یابند.

به گره های یک طناب دقت کنید. یک قسمت از طناب می تواند از هزاران گره تشکیل یافته باشد.

گره های زیادی درهم تنیده اند

برای لحظاتی این گره ها را تصور کنید. آن قدر قوی هستند که بتوانند حتی در طوفان های بزرگ، یک کشتی را کنار اسکله نگه دارند.

عادت ها نیز مانند این گره ها قوی هستند. گاهی آن قدر قوی هستند که از بین نمی روند و یا بعد از مدتی که آنها را از بین بردید برمی گردند. چرا از بین بردن عادت های بد تقریبا غیر ممکن و ایجاد عادت های خوب سخت است؟

دوباره به ضخامت همان گره فکر کنید. به زمانی فکر کنید که هیچ عادت بد یا خوبی ندارید. عادت شما اولین کاری می شود که انجام می دهید؛ گویی اولین گره شماست. کاری را که برای اولین بار انجام می دهید، فضای زیادی از ذهن تان را اشغال می کند.

برای مثال اولین باری که به باشگاه یا مدرسه می روید به هوشیاری ذهن تان نیاز دارید. ذهن باید هوشیار باشد زیرا به آن کار عادت ندارد. زمانی که برای اولین بار فرد سیگار می کشد در حالی که ذهنش از آن آگاهی ندارد، اولین ریشه های عادت در آن دوانده می شود.

عادت محصول راه های عصبی است که به مرور زمان مانند گره ها، یکی پس از دیگری تشکیل می شود و نهایتا عادتی را تشکیل می دهند که تقریبا از بین بردنش را محال می کند و این دلیل سخت بودن ایجاد عادت های مثبت و از بین بردن عادت های منفی است.

آیا می توان عادت های بد را از بین برد؟

درست است که عادت های بد مانند آن گره های طناب قوی هستند اما با هوشیاری و استمرار روزانه می توان آن ها را از بین برد. انسان آنقدر عادتی است که حتی اگر بتواند برای مدتی از عادت های بد دور بماند باز هم به سمت آن ها کشیده می شود.

از آن جایی که عادت ها در طول سال ها شکل گرفته اند؛ با هوشیاری و عملکرد مثبت به مدت 4 تا 6 ماه می توان یک مورد بد را از بین برد. به نظر زمان زیادی است. اما اگر بتوانید از پس این زمان بر بیاید حتما می توانید عادت را برای همیشه پشت سرتان بگذارید.

برای این کار باید هر روز مقداری از عادت بد گذشته تان را کنار گذاشته و رفتار خوبی را جایگزین آن کنید. برای مثال اگر هر روز ساعت 3 بعد از ظهر شکلات می خورید؛ از این به بعد در همان ساعت به جای شکلات از تنقلات سالم استفاده کنید. در این جا یک تصمیم درست هوشیارانه گرفته اید.

استفاده از تکنیک P.A.R.A

P.A.R.A مخفف برنامه ریزی، شناخت، دلیل و عمل است. هر کس که به آن مقید بماند می تواند هر عادت بدی را ترک و عادت های خوبی برای خود ایجاد کند.

قدم 1: برنامه ریزی عادت

برنامه ریزی

اولین قدم برنامه ریزی است. عادت بدی که می خواهید از بین ببرید و عادت خوبی که می خواهید ایجاد کنید چیست؟ روی کاغذ بنویسید. اگر عادت بد شما هدر دادن پول تان است، آن را روی کاغذ بنویسید و برایش برنامه ریزی کنید. چرا که بدون برنامه ریزی به همان عادت برگشت داده می شوید.

چگونه برنامه ریزی کنید؟ بعد از شناخت عادت، باید بخشی از روزتان را به آن اختصاص دهید. برای شروع 5 دقیقه خوب است.

شاید بگویید با 5 دقیقه می توان عادتی را ترک یا ایجاد کرد؟ بله. زیرا همه ی عادت هایی که الان دارید، چه بد چه خوب، از یک جا شروع شده اند و کم کم گسترش یافتند. مثال طناب را به یاد بیاورید. از یک گره شروع کنید، از 5 دقیقه.

برای مثال اگر عادت بد شما این است که بعد از کار به سمت رستوران های فست فود بروید؛ این بار مسیرتان را تغییر دهید. بهتر است 3 مسیر متفاوت مشخص کنید که هیچ کدام از جلوی فست فود نگذرند. اگر فکر می کنید در راه گرسنه می شوید؛ از قبل میوه و یا آجیل به همرا خود داشته باشید. تنها 5 دقیقه از وقت شما را می گیرد.

قدم 2: شناخت عادت

دانستن

عادت ها رفتار های تکراری ناخود آگاهانه ای هستند که به مرور زمان روتین و عادی می شوند. زمانی که عادت تان را نشناسید، متوجه انجام آن نمی شوید و ذهن، کاری را که بلد است انجام می دهد.

پس از شناخت عادت، بهتر می توانید آن را کنترل کنید. در ابتدا آسان نیست اما زمانی که برای آن برنامه ریزی می کنید؛ یعنی عادت تان را می دانید. بهتر است چیزی همراه تان داشته باشید که شما را به یاد عادت تان بیاندازد.

برای مثال، زمانی که برنامه ریزی شما این است که سیبی همراه خود ببرید، هر گاه آن را می بینید به یاد عادت تان می افتید و هوشیار می شوید. از آن جایی که ذهن به کار جدید عادت ندارد، باید با این تلنگر ها، مدام هوشیارش کرد تا الگو های جدیدی بسازد.

قدم 3: دلایل ایجاد یا از بین بردن عادت

کلید ایجاد یا از بین بردن عادت، دلیل است. زمانی که دلایل تان به اندازه ی کافی قوی و محکم باشند، از پس هر کاری بر خواهید آمد. پس دلایل تان باید آن قدر محکم باشند تا در مبارزه با تمایلات درونی تان پیروز شوید.

به زندگی و عادت های بهتری که می خواهید فکر کنید و آن را روی کاغذ بیاورید. چرا می خواهید پرخوری نکنید، پول تان را بیهوده خرج نکنید، سیگار نکشید و ...؟ دلایل نباید سطحی باشند. صرف این که بخواهید درآمد بیش تری داشته باشید کافی نیست.

بدون دلیل در تاریکی می مانید و مدام کارتان را به تعویق می اندازید.

قدم 4: اقدام برای ایجاد یا از بین بردن عادت

Concepts collection - Cutting the chain

در قدم آخر باید هر روز به میزانی از عادت بدتان را ترک و به عادت خوب تان بیافزایید. برای مثال اگر روزی 30 سیگار می کشید، تعداد آن را به 20، 10 و در نهایت 0 کاهش دهید و عادت بد را از بین ببرید. اگر سه بار در روز از غذاهای فست فود می خورید، آن را به یک بار در روز، یک بار در هفته، یک بار در ماه و... تقلیل دهید.

میزان کم کردن یا افزودن شما مهم نیست. مهم این است که هر روز این کار را بکنید چرا که عادت ها همین گونه شکل گرفتند.

بزرگ ترین مانعی که در زندگی مردم وجود دارد، عمل است. تصمیم بگیرید و همین لحظه آن را عملی کنید. اکثر مردم همه چیز را بزرگ تر از آنی که در ذهن شان هست، جلوه می دهند. اگر به این چهار قدم مقید بمانید هر عادت بدی را می توانید از بین ببرید و برعکس، هر عادت خوبی را ایجاد کنید.

چه عادت هایی موفقیت آمیز هستند؟

تا به حال متوجه شدید عادت ها چگونه ایجاد می شوند و از بین می روند. در زیر لیستی از 101 عادت آورده شده که می توانند در موفقیت تان به شما کمک کنند. این عادت ها در 8 زمینه ی زیر هستند:

 1. بهداشت و سلامت
 2. مالی
 3. تجارت و کار
 4. روابط
 5. معنویت
 6. اهداف
 7. آموزش
 8. مدیریت زمان

گروه ا: عادت های بهداشت و سلامت

 1. خوردن صبحانه
 2. خوردن یک سیب در روز
 3. شب را خوب خوابیدن
 4. استفاده از کرم ضد آفتاب
 5. نخ دندان کشیدن
 6. آب زیاد نوشیدن
 7. حذف غذاهای فرآوری شده
 8. اجتناب از سیگار کشیدن
 9. 10000 قدم پیاده روی روزانه
 10. خوردن فیبر روزانه
 11. ورزش
 12. کاهش کافئین
 13. خوردن سبزیجات
 14. مراجعه به دندان پزشک دو بار در سال
 15. مراجعه به پزشک یک بار در سال
 16. مسواک زدن

گروه 2: عادت های مالی

 1. بودجه بندی سرمایه
 2. پس انداز خودکار پول
 3. ریز مخارج روزانه
 4. سرمایه گذاری مالی
 5. کاهش بدهی
 6. خریدن مسکن
 7. داشتن یک کارت اعتباری
 8. تسویه کردن حساب ها
 9. سامان دهی قبوض
 10. بازبینی گزارش حساب
 11. مالیات دادن به موقع
 12. مشورت با حسابدار

گروه 3: عادت های تجارت و کار

 1. سحرخیز بودن
 2. سامان دهی و اولویت بندی
 3. برنامه ریزی و نظم بخشیدن
 4. بهره وری از زمان
 5. حل کردن مشکلات
 6. پیگیری مداوم
 7. دوبار چک کردن کار
 8. سر وقت به قرارها رسیدن
 9. محدود کردن صفحات اجتماعی
 10. ابتکار عمل داشتن
 11. مشورت با دیگران
 12. مسئولیت پذیر بودن
 13. جزئی محور بودن
 14. روشن فکر بودن
 15. خوش رو و صمیمی بودن

گروه 4: عادت های روابط

 1. دروغ نگفتن
 2. با ایمان بودن
 3. احترام گذاشتن
 4. خوب گوش فرا دادن
 5. با عصبانیت به خواب نرفتن
 6. حذف کردن گمان ها
 7. وقت گذراندن با عزیزان
 8. ماجراجویی کردن گروهی
 9. پیک نیک خانوادگی رفتن
 10. خوش قلب بودن
 11. عشق ورزیدن
 12. سالگرد ها را به یاد داشتن
 13. تقاضا نکردن

گروه 5: عادت های معنوی

 1. مدیتیشن
 2. یوگا
 3. زمانی را به خودتان اختصاص دادن
 4. صدقه دادن
 5. مثبت بودن
 6. شکرگزاری و عبادت روزانه
 7. شادی بخشیدن
 8. عشق ورزیدن
 9. درخواست کمک کردن
 10. اعتقاد داشتن
 11. بلند آواز خواندن
 12. با خانواده زندگی کردن

گروه 6: عادت های هدف محور

 1. هدف گذاری روزانه
 2. ارزیابی پیشرفت
 3. اصلاح کردن
 4. الهام گرفتن
 5. به دیگران اعتماد کردن
 6. مشورت با متخصصان
 7. صبور بودن
 8. جرات داشتن
 9. تسلیم نشدن

گروه 7: عادت های آموزش

 1. یادگیری یک لغت در روز
 2. آموختن زبان خارجی
 3. کسب مهارت جدید
 4. حذف حواس پرتی ها
 5. عضو یک گروه مطالعاتی شدن
 6. سوال پرسیدن روزانه
 7. تماشای ویدئو های آموزشی
 8. گوش دادن به عقاید دیگران
 9. خواندن یک مطلب جالب

گروه 8: عادت های مدیریت زمان

 1. درست کردن لیست وظایف روزانه
 2. مدیریت زمان از طریق نرم افزارها
 3. بازبینی اهداف
 4. تعویق نیانداختن
 5. تنظیم یادآور با استفاده از تلفن و غیره
 6. انجام دادن یک کار از کارهای معوقه به طور روزانه
 7. اجتناب از حواس پرتی ها
 8. تغییر محیط
 9. استراحت کردن
 10. حذف کردن نرم افزار های اجتماعی از گوشی
 11. زمانی را به خود اختصاص دادن
 12. محول کردن کارها زمانی که لازم است
 13. محول کردن کارهای خسته کننده
 14. وقفه انداختن میان کارها
 15. اجتناب از انحراف یافتن از مسیر رسیدن به هدف
دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (3 مورد)
 • shobemajazi
  shobemajazi | ۱۶ دی ۱۳۹۵

  سایت زیر هم یه زمانی مطالب مرتبطی داشت یادش بخیر:

  http://tehranplunger.com

 • bahram
  bahram | ۷ دی ۱۳۹۵

  خیلی خوبه ولی هرچی فکر میکنم میبینم حسش نیست :)

  • MR.X
   MR.X | ۷ دی ۱۳۹۵

   من حسشو نداشتم بخونم ?

مطالب پیشنهادی