چارلز مکینتاش و کت ضد آبش مهمان جدید لوگوی گوگل شدند

چارلز مکینتاش و کت ضد آبش مهمان جدید لوگوی گوگل شدند

امروز تولد چارلز مکینتاش، مخترع اسکاتلندی است که بارانی های ضد آب را حدودا دویست سال پیش طراحی کرد. او زاده ۲۹ دسامبر ۱۷۶۶ است و دلیل اهمیت ابداع تاریخی وی، به کشوری که در آن زندگی می کند باز می گردد.

تصور کنید در کشوری اقامت دارید که به طور متوسط ۲۰۱ روز سال در آن برف و باران و تگرگ از آسمان می بارد. بنابراین داشتن کت های ضد آب، به اصطلاح خودمان بارانی، از واجبات زندگی است.

پیش از مکینتاش، مردم آمریکای جنوبی، لباس های شان را با شیره درختان رنگ آمیزی می کردند تا از ورود آب به داخل لباس های شان جلوگیری کنند. مشکل اینجا بود که نمی توانستند به همه جای دنیا صادرات سریع داشته باشند

carson__pirie__scott___co-_macintosh__1893-w600

بنابراین مکینتاش دست به کار شد و از مایعی گازولین مانند به نام نفتا برای محلول کردن کائوچوی جامد صادراتی استفاده کرد و دو تکه پارچه را با این مایع به هم چسباند. وی با ثبت اختراع خود در سال ۱۸۲۳، صاحب این ایده شد و بارانی ها پدید آمدند.

تجارت او به قدری رونق یافت که بعدها مجبور شد زمان بسیاری را صرف دفاع از حقوق خود در دادگاه کند و نگذارد دیگران طرح او را بدزدند. گرچه پارچه های تولید شده از این طریق بوی مطبوعی نداشتند اما طی ۲۰۰ سال تکامل، ایده بهتر و بهتر شد تا اینکه به لطف صنایع امروزی، بارانی های زیبا و بدون بوی نامطبوع داریم.

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato