دوو شریک صنایع کشتی سازی ایران شد

نام دوو در ایران اساسا با صنایع خودروسازی و عرضه محصولات لوازم خانگی این شرکت مطرح می شود اما واقعیت این است که امپراطوری عظیم کیم وو چونگ، نابغه اقتصادی کره در قرن گذشته میلادی حیطه بسیار بزرگتری از این صنایع را شامل می شود.

کیم وو چونگ در نیمه دوم قرن بیستم طوفانی در اقتصاد و صنعت کره به پا کرد و با خریداری بسیاری از شرکت های زیان ده و در معرض خطر ورشکستگی، آن ها را به صنایعی سود ده و افتخار آفرین برای کره تبدیل کرد.

در عظمت عملکرد چونگ همین بس که در سال 1970 بیش از 40 درصد از حجم صادرات کره جنوبی به آمریکا توسط مجموعه شرکت های تحت امر او صورت می گرفت و عملکرد این اقتصاد دان و بازرگان بین المللی در نجات شرکت ها آن چنان درخشان بود که دولت کره جنوبی از او رسما درخواست می کرد تا با در اختیار گرفتن برخی کمپانی های زیان ده دولتی، آن ها را به سود دهی برساند.

dsme-4

یکی از این شرکت ها کمپانی کشتی سازی دولتی کره جنوبی بود که اتفاقا یکی از سخت ترین صنایع تحت هدایت چونگ نیز به شمار می آید چرا که پروسه تغییر ساختار مالی و مدیریتی این شرکت برای رسیدن به سود دهی یازده سال زمان نیاز داشت.

جالب است بدانید که چونگ در تمامی زمینه های کاری خود به موفقیت دست نیافته و شکست های متعددی را نیز تجربه کرده است، برای مثال صنایع خودروسازی دوو که در کشورمان نیز شهرت قابل توجهی دارد، پس از چند اشتباه استراتژیک دچار ورشکستگی شد و هم اکنون تحت مالکیت کمپانی آمریکایی جنرال موتورز قرار دارد.

اما روایت بخش صنایع دریایی و کشتی سازی دوو که با نام اختصاری DSME شناخته می شود به کلی با ماجرای صنعت خودروسازی متفاوت است و این شرکت هم اکنون یکی از سازندگان دریایی مطرح جهان در زمینه کشتی های تجاری، کانتینتر های حمل بار و سایر ملزومات بندرگاهی به شمار می رود.

dsme-3

حالا قردادی بین ایران و شرکت کشتی سازی دوو بسته شده که براساس آن قرار است دوو یک پایانه مخصوص کشتی سازی در ایران احداث کند و ضمن تامین اعتبار مالی این پروژه، دانش ساخت این پایانه را نیز در اختیار ایران قرار دهد.

براساس اطلاعات اولیه در پی امضای قرارداد ساخت این پایانه، راه برای ورود این شرکت به بازار کشتی سازی ایران بسیار هموار می شود و این شرکت می تواند صادرات مربوط به کشتی و قطعات ذی ربط به ایران را توسعه دهد.

مطالب مرتبط

خبرهای هفتگی صنعت خودرو جهان؛ از اولین خودرو برقی ترکیه تا جایگزین شگفت انگیز مکلارن F1

با نزدیک شدن به پایان سال خودروسازان در تکاپوی اساسی برای آماده سازی خود برای سال آینده میلادی هستند. به نظر می رسد که سال آینده میلادی سالی پر از فراز و نشیب برای خودروسازان خواهد بود و عرضه خودروهای برقی برای ایجاد رونق بخشی در این رکود اقتصادی بزرگ ترین قمار تاریخ صنعت خودروسازی... ادامه مطلب

ماجرای تراژیک بنیانگذار امپراتوری دوو؛ سقوط الگوی یک ملت

سال های آخر قرن بیستم « کیم وو چونگ »؛ نویسنده کتاب رکوردشکن «سنگفرش هر خیابان از طلاست» نماد عینی کسی بود که از هیچ به اوج شهرت، ثروت و اعتبار رسید و زلزله ای را در صنعت کره جنوبی به راه انداخت. دنیای بی رحم تجارت اما مثل بازی تاج و تخت از نابود... ادامه مطلب

صنعت خودروی جهان در چنگال 14 گروه بزرگ؛ با غول های خودروسازی آشنا شوید

صنعت خودروی جهان امروزه از چندین گروه بزرگ تشکیل یافته است. این گروه ها از ائتلاف و بهم پیوستن چند خودروساز بزرگ و کوچک بوجود آمده و برخی از آنها همانند جنزال موتورز و فولکس واگن دارای زیر مجموعه های متعددی هستند. برای این کار دلایل مختلفی وجود دارد که از مهم ترین آنها می... ادامه مطلب

افزایش تیراژ و بهبود داخلی سازی؛ برنامه بلند مدت گروه صنعتی کرمان خودرو اعلام شد

گروه صنعتی کرمان موتور شرکت خودروسازی ایرانی، که در دی ماه ۱۳۶۹ با نام صنایع خودروسازی کرمان برای واردات مدل‌های مختلف خودروهای دوو تأسیس شد و از سال ۱۳۷۳ فعالیت خود را در زمینه ساخت و مونتاژ خودرو آغاز کرد.براساس برنامه ریزی های صورت گرفته، تا سال ۱۴۰۰ ظرفیت تولید خودروسازان کرمانی به ۳۵۰هزار دستگاه... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟